niedziela, 24 września
Shadow

Ogrzewanie ekologiczne

Kategoria „ekologiczne ogrzewanie domów i budynków” skupia się na tematach związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej lub innych technologii w celu ogrzewania domów i budynków, które pozwalają na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne i redukcję zużycia energii, m.in.:

  • Systemy grzewcze wykorzystujące energię słoneczną (kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne).
  • Pompy ciepła (wykorzystanie energii cieplnej z otoczenia do ogrzewania domów i budynków)
  • Wykorzystanie biomasy (spalanie drewna, pelletu, pestek owoców lub innych materiałów organicznych).
  • Systemy grzewcze wykorzystujące energię geotermalną (ciepło zgromadzone w ziemi).
  • Ogrzewanie podczerwienią, klimatyzacją i inne.

W kategorii tej zostaną również omówione zagadnienia związane z wyborem odpowiedniego systemu grzewczego, ich kosztami oraz korzyściami ekologicznymi i finansowymi dla właścicieli domów i budynków.

Jak działa gruntowa pompa ciepła? Wady i zalety rozwiązania

Jak działa gruntowa pompa ciepła? Wady i zalety rozwiązania

Nowe, Ogrzewanie ekologiczne, Pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła nie zyskały tak dużej popularności, jak powietrzne. Nie zmienia to faktu, że jest to obecnie jedno z najbardziej efektywnych źródeł ciepła, które w najbliższych latach ma szanse zdominować rynek. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak działa gruntowa pompa ciepła, jakie są jej rodzaje oraz wady i zalety gruntowych pomp ciepła - zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu. Fot. Grunt / Źródło: Jan Kroon, Pexels SPIS TREŚCI: Rodzaje gruntowych pomp ciepła Gruntowe pompy ciepła z kolektorem poziomym - charakterystyka Gruntowe pompy ciepła z kolektorem pionowym - charakterystyka Gruntowa pompa ciepła - zasada działania Zalety gruntowej pompy ciepła Wady gruntowej pompy ciepła Rodzaje gruntowych pomp ciepła Podstawowy podział grun...
Pompy ciepła do podgrzewu wody użytkowej (c.w.u.). Rodzaje i dobór urządzenia

Pompy ciepła do podgrzewu wody użytkowej (c.w.u.). Rodzaje i dobór urządzenia

Ogrzewanie c.w.u., Ogrzewanie ekologiczne, Pompy ciepła
Pompy ciepła zyskały popularność nie tylko jako urządzenia, które kompleksowo zadbają o ciepło w naszym domu, ale również jako rozwiązania dedykowane wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej. Jest to doskonały sposób na oszczędne i ekologiczne przygotowanie c.w.u. w przypadkach, kiedy głównym źródłem ciepła są urządzenia grzewcze, które generują duże koszty (np. w ostatnim czasie kocioł na pellet) lub nie mają możliwości ogrzewać wody (np. maty grzewcze). Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób działają pompy ciepła do c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) i pomagamy dobrać właściwe rozwiązanie. Fot. Steve Johnson / Źródło: Pexels SPIS TREŚCI: Jak pompa ciepła podgrzewa wodę? Rodzaje pomp ciepła do c.w.u. Jaka pompa ciepła do c.w.u. do montażu w domu jednorodzinnym? Gdzie zamo...
Ogrzewanie na podczerwień – jaki ma wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników?

Ogrzewanie na podczerwień – jaki ma wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników?

Ogrzewanie ekologiczne, Ogrzewanie na podczerwień
Ogrzewanie na podczerwień staje się coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domu. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście zastosowania ogrzewania podczerwonego jest jego wpływ na zdrowie i komfort użytkownika. Czy wysoka efektywność energetyczna takiego rozwiązania idzie w parze z korzystnym wpływem na nasze zdrowie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć, jaki ma wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi oraz zwierząt ogrzewanie na podczerwień. (więcej…)
Ogrzewanie na podczerwień – charakterystyka nowoczesnego systemu grzewczego

Ogrzewanie na podczerwień – charakterystyka nowoczesnego systemu grzewczego

Ogrzewanie ekologiczne, Ogrzewanie na podczerwień
Rynek systemów grzewczych rozwija się bardzo dynamicznie. Warto podkreślić, że nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, to nie tylko odnawialne źródła energii. Do innowacyjnych rozwiązań grzewczych należy zaliczyć również ogrzewanie na podczerwień, które zyskuje coraz większą popularność. Posiada ono szereg zalet, które są doceniane przez użytkowników. W tym artykule przedstawiamy charakterystykę ogrzewania na podczerwień włącznie z aspektami finansowymi. (więcej…)
Sprawność kotła gazowego – dlaczego odpowiedni dobór jest tak istotny?

Sprawność kotła gazowego – dlaczego odpowiedni dobór jest tak istotny?

Eksploatacja i koszty, Ogrzewanie ekologiczne, Ogrzewanie gazowe
Sprawność kotła gazowego decyduje w dużej mierze o tym, ile zapłacimy za ogrzewanie naszego domu. Wynika to z faktu, iż kocioł o wyższej sprawności będzie potrzebował mniej paliwa, aby wyprodukować daną ilość energii. W obliczu podwyżek cen paliw konwencjonalnych wybór kotła o wysokiej sprawności może przynieść niemałe oszczędności w całym okresie jego eksploatacji. (więcej…)
Współpraca pompy ciepła z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym

Współpraca pompy ciepła z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie ekologiczne, Systemy grzewcze
W nowoczesnym budownictwie pompy ciepła zaczynają wieźć prym. Domy budowane w oparciu o nowoczesne technologie idealnie wpasowują się w charakterystykę pracy pompy ciepła i pro-środowiskowe trendy. Trzeba zaznaczyć, że wybór pompy ciepła jako głównego urządzenia grzewczego zazwyczaj idzie w parze z ogrzewaniem podłogowym. Te dwa systemy doskonale się uzupełniają. Co w przypadku, jeżeli mamy stary dom z grzejnikami i chcemy zainstalować pompę ciepła? (więcej…)
Jak działa pompa ciepła? Zasada działania pompy ciepła

Jak działa pompa ciepła? Zasada działania pompy ciepła

Ogrzewanie ekologiczne, Pompy ciepła
Pompy ciepła zyskują coraz większe zaufanie wśród entuzjastów nowoczesnych systemów grzewczych. Jest to odnawialne źródło energii, które charakteryzuje się wysoką wydajnością i komfortową eksploatacją. Biorąc pod uwagę coraz bardziej zaostrzane normy emisyjności, pompy ciepła są także coraz częściej wybierane ze względu na ekologię. (więcej…)
Pompa ciepła czy pellet?

Pompa ciepła czy pellet?

Ogrzewanie ekologiczne, Ogrzewanie pelletem, Pompy ciepła
W ostatnich latach mamy do czynienia z mocnym naciskiem kładzionym na ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza. W związku z tym coraz większą popularność zdobywają odnawialne źródła energii. Warto zaznaczyć, że OZE to nie tylko moduły fotowoltaiczne widniejące na dachach domów, ale również pompa ciepła i biomasa np. pellet, dbające o efektywne i ekologiczne ogrzewanie budynków. (więcej…)
Kocioł na pellet – charakterystyka

Kocioł na pellet – charakterystyka

Ogrzewanie ekologiczne, Ogrzewanie pelletem
Spalanie biomasy staje się coraz bardziej popularne. Wynika to, głównie z nacisku Unii Europejskiej na normy emisyjne oraz z komfortu eksploatacji kotłów. Piec na pellet jest jednym z pierwszych wyborów, jeśli chodzi o spalanie biomasy w Polsce. To wciąż za mało, aby stwierdzić, że pellet wypiera węgiel z rynku, ale powoli zdobywa on zaufanie inwestorów. (więcej…)