poniedziałek, 9 grudnia
Shadow

Jak pompa ciepła pracuje zimą?

Pompy ciepła wydają się idealnym rozwiązaniem do ogrzewania domu. Łączą w sobie ekonomiczność, komfort eksploatacji oraz ekologię. Rozwiązania te są coraz częściej pierwszym wyborem inwestorów.

Dużym plusem jest to, że pompy ciepła bardzo wydajnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym, które coraz częściej jest stosowane w nowych domach.


Sprawdź też: Jakie źródło ciepła wybrać do ogrzewania podłogowego?


Jak pompa ciepła pracuje zimą podczas niskich temperatur

SPIS TREŚCI:

Urządzenia te, jako odnawialne źródła energii doskonale wpisują się w proekologiczne trendy, które już niedługo będą standardem. Dodatkowo próżno szukać na rynku urządzeń grzewczych, które są tańsze i wygodniejsze w eksploatacji. Jest jednak jeden aspekt, który często martwi inwestorów. Mowa o wydajności pracy pompy ciepła podczas okresu zimowego. Jak pompa ciepła pracuje zimą? Czy przy ujemnych temperaturach pompa ciepła nadal działa efektywnie? Sprawdźmy!

Czy pompa ciepła jest wydajna zimą?

Na początku warto podkreślić, że nawet jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej zera, w powietrzu i tak występuje duża ilość energii. Ruch cząsteczek zamiera całkowicie dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie do zera bezwzględnego. W każdej innej sytuacji z 1 kW, który potrzebny jest do wyprodukowania energii, uzyskuje się więcej niż 1 kW energii końcowej. Oczywiście, sprawność urządzenia w takich sytuacjach spada. Można przyjąć, że przy temperaturze -25°C, pompy dysponują 55% znamionowej mocy grzewczej.

Czasy kiedy pompy ciepła przestawały działać w temperaturze niższej niż -5°C dawno minęły. Problem ten został rozwiązany poprzez wprowadzenie nowego rodzaju sprężarek, dostosowanych do pracy w warunkach zimowych.

Co więcej, powietrzne pompy ciepła wyposażane są w specjalne, awaryjne grzałki elektryczne, które wspomagają pracę urządzenia, gdy temperatura spada poniżej -25°C.

Wśród innowacji warto również wymienić płytowy wymiennik ciepła oraz niezależne zawory rozprężne. Są to elementy występujące w niektórych pompach ciepła. Ich zadaniem jest zabezpieczenie urządzenia przed skrajnie niskimi temperaturami. Są one sterowane elektronicznie i charakteryzują się większą wydajnością w zimowych warunkach. Dzięki temu możemy uzyskać wyższą temperaturę zasilania źródła górnego (nawet do 65°C) bez udziału grzałki elektrycznej.

Pompy ciepła PANASONIC w najlepszych cenach!

Przypomnij sobie też: Jak działa pompa ciepła?


Jak pompa ciepła pracuje zimą – Podsumowanie

Podsumowując, nowoczesne pompy ciepła są odporne na działanie niskich temperatur. Wielu producentów gwarantuje, że COP pompy ciepła nie spadnie poniżej 3,1.

Warto też zaznaczyć, że w naszej strefie klimatycznej, rzadko spotykamy się z ekstremalnie niskimi temperaturami. Dobrze to widać szczególnie w ostatnich latach, kiedy to zimy są coraz lżejsze. Pompa ciepła jest przyszłością branży grzewczej i najprawdopodobniej już niedługo będzie standardowym wyposażeniem każdego powstającego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *