niedziela, 24 września
Shadow

Pompy ciepła

Pompy ciepła to technologia, która służy do pozyskiwania energii cieplnej z otoczenia i przekazywania jej do budynku w celu ogrzewania lub chłodzenia. W kategorii tej poruszymy tematy takie jak: rodzaje pomp ciepła, ich zasadę działania, porady związane z montażem — jak przygotować budynek do montażu pomp ciepła, jakie są etapy i wymagania należy spełnić. Poruszymy również tematy związane z kosztami i eksploatacją pomp ciepła, jakie oszczędności można uzyskać dzięki tej technologii oraz jakie wskaźniki energetyczne są przy tym istotne. Ważnym aspektem jest także konserwacja i serwisowanie — jakie czynności należy wykonywać i jakie wymagania spoczywają na inwestorze.

Pompy ciepła do c.o. i c.w.u. renomowanych producentów, dostępne w swatt.pl

W kategorii „Pompy ciepła” znajdą się też tematy związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem, gdyż pomp ciepła są jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii cieplnej z otoczenia.

Najnowsze artykuły w dziale pompy ciepła:

Jak działa gruntowa pompa ciepła? Wady i zalety rozwiązania

Jak działa gruntowa pompa ciepła? Wady i zalety rozwiązania

Nowe, Ogrzewanie ekologiczne, Pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła nie zyskały tak dużej popularności, jak powietrzne. Nie zmienia to faktu, że jest to obecnie jedno z najbardziej efektywnych źródeł ciepła, które w najbliższych latach ma szanse zdominować rynek. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak działa gruntowa pompa ciepła, jakie są jej rodzaje oraz wady i zalety gruntowych pomp ciepła - zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu. Fot. Grunt / Źródło: Jan Kroon, Pexels SPIS TREŚCI: Rodzaje gruntowych pomp ciepła Gruntowe pompy ciepła z kolektorem poziomym - charakterystyka Gruntowe pompy ciepła z kolektorem pionowym - charakterystyka Gruntowa pompa ciepła - zasada działania Zalety gruntowej pompy ciepła Wady gruntowej pompy ciepła Rodzaje gruntowych pomp ciepła Podstawowy podział grun...
Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku?

Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku?

Formalności i przepisy, Nowe, Pompy ciepła
Fot. Źródło: Nataliya Vaitkevich, Pexels Montaż pompy ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem. Użytkownicy często zastanawiają się więc czy mogą w jakikolwiek sposób starać się o zwrot części środków. Co, jeśli rozwiązaniem byłaby możliwość odliczenia pompy ciepła od podatku? Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co to jest usługa termomodernizacyjna i komu przysługuje oraz czy pompę ciepła można odliczyć od podatku i jak to zrobić — przeczytaj dalszą część artykułu i sprawdź, czy taka opcja istnieje. SPIS TREŚCI: Czym jest usługa termomodernizacyjna? Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna? Czy można odliczyć pompę ciepła od podatku i jak to zrobić? Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku? Podsumowanie Czym jest ulga termomodernizacyjna? Obecnie już nie t...
Pompy ciepła do podgrzewu wody użytkowej (c.w.u.). Rodzaje i dobór urządzenia

Pompy ciepła do podgrzewu wody użytkowej (c.w.u.). Rodzaje i dobór urządzenia

Ogrzewanie c.w.u., Ogrzewanie ekologiczne, Pompy ciepła
Pompy ciepła zyskały popularność nie tylko jako urządzenia, które kompleksowo zadbają o ciepło w naszym domu, ale również jako rozwiązania dedykowane wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej. Jest to doskonały sposób na oszczędne i ekologiczne przygotowanie c.w.u. w przypadkach, kiedy głównym źródłem ciepła są urządzenia grzewcze, które generują duże koszty (np. w ostatnim czasie kocioł na pellet) lub nie mają możliwości ogrzewać wody (np. maty grzewcze). Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób działają pompy ciepła do c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) i pomagamy dobrać właściwe rozwiązanie. Fot. Steve Johnson / Źródło: Pexels SPIS TREŚCI: Jak pompa ciepła podgrzewa wodę? Rodzaje pomp ciepła do c.w.u. Jaka pompa ciepła do c.w.u. do montażu w domu jednorodzinnym? Gdzie zamo...
Instalacja pompy ciepła — przepisy prawne i obowiązki użytkownika

Instalacja pompy ciepła — przepisy prawne i obowiązki użytkownika

Formalności i przepisy, Pompy ciepła
Eksploatacja pompy ciepła jest komfortowa i bezobsługowa. Niestety sam proces wykonania inwestycji i montażu, w niektórych przypadkach będzie wymagał naszego zaangażowania. Mowa o formalnościach i obowiązkach, które musi podjąć inwestor. Na szczęście dotyczą one tylko odosobnionych przypadków. W większości sytuacji montaż pompy ciepła nie wymaga naszej ingerencji i tułaczki po urzędach. (więcej…)
Jak działa pompa ciepła? Zasada działania pompy ciepła

Jak działa pompa ciepła? Zasada działania pompy ciepła

Ogrzewanie ekologiczne, Pompy ciepła
Pompy ciepła zyskują coraz większe zaufanie wśród entuzjastów nowoczesnych systemów grzewczych. Jest to odnawialne źródło energii, które charakteryzuje się wysoką wydajnością i komfortową eksploatacją. Biorąc pod uwagę coraz bardziej zaostrzane normy emisyjności, pompy ciepła są także coraz częściej wybierane ze względu na ekologię. (więcej…)
Pompa ciepła czy pellet?

Pompa ciepła czy pellet?

Ogrzewanie ekologiczne, Ogrzewanie pelletem, Pompy ciepła
W ostatnich latach mamy do czynienia z mocnym naciskiem kładzionym na ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza. W związku z tym coraz większą popularność zdobywają odnawialne źródła energii. Warto zaznaczyć, że OZE to nie tylko moduły fotowoltaiczne widniejące na dachach domów, ale również pompa ciepła i biomasa np. pellet, dbające o efektywne i ekologiczne ogrzewanie budynków. (więcej…)
Jak zwiększyć wydajność pompy ciepła?

Jak zwiększyć wydajność pompy ciepła?

Eksploatacja i koszty, Pompy ciepła
Fot. Źródło: Pexels Dzięki ciągłym badaniom na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii, urządzania grzewcze oraz prądotwórcze są coraz wydajniejsze. W przypadku ogrzewania domu pompą ciepła kluczowy jest dobór odpowiedniej mocy urządzenia do zapotrzebowania energetycznego budynku. Kwestia ta, powinna leżeć po stronie firmy wykonującej instalację, jednak warto również zaznajomić się z tematem, aby móc zweryfikować wybór jednostki centralnej. (więcej…)
Największe trendy w ogrzewnictwie

Największe trendy w ogrzewnictwie

Ogrzewanie ekologiczne, Pompy ciepła
Fot. Źródło: Wendelin Jacober, Pexels Planując ogrzewanie nowopowstałego domu, większość inwestorów kieruje się przede wszystkim kwestiami ekonomicznymi. Jest to zrozumiałe, ponieważ koszty ogrzewania stanowią dużą część comiesięcznych opłat. Coraz większa rzesza ludzi odchodzi od konwencjonalnych źródeł energii, decydując się na te odnawialne. Oprócz oszczędności wspiera się tym również środowisko, co w ostatnich latach stało się wręcz modne oraz jest poparte konkretnymi danymi na temat degradacji środowiska. Reasumując, nowe technologie idą w kierunku energooszczędności i czystości energii. Czytaj dalej i sprawdź, jakie są najnowsze trendy w branży grzewczej. (więcej…)