niedziela, 3 listopada
Shadow

Pompy ciepła do podgrzewu wody użytkowej (c.w.u.). Rodzaje i dobór urządzenia

Pompy ciepła zyskały popularność nie tylko jako urządzenia, które kompleksowo zadbają o ciepło w naszym domu, ale również jako rozwiązania dedykowane wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej. Jest to doskonały sposób na oszczędne i ekologiczne przygotowanie c.w.u. w przypadkach, kiedy głównym źródłem ciepła są urządzenia grzewcze, które generują duże koszty (np. w ostatnim czasie kocioł na pellet) lub nie mają możliwości ogrzewać wody (np. maty grzewcze).

Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób działają pompy ciepła do c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) i pomagamy dobrać właściwe rozwiązanie.

Woda lejąca się z kranu
Fot. Steve Johnson / Źródło: Pexels

SPIS TREŚCI:

Jak pompa ciepła podgrzewa wodę?

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej działają tak samo, jak pompy kompleksowo zaopatrujące dom w ciepło. Powietrze zasysane przez wentylator przechodzi przez parownik (jest przenoszone przez dedykowany czynnik roboczy), gdzie jego temperatura nieznacznie rośnie. Następnie trafia do sprężarki. Wraz ze wzrostem ciśnienia, dynamicznie rośnie temperatura czynnika (utrzymując stan gazowy). Następnie czynnik chłodniczy w stanie gazowym przechodzi przez wężownicę zanurzoną w chłodnej wodzie i oddaje energię wodzie użytkowej.

Rodzaje pomp ciepła do c.w.u.

Obecnie na rynku pompy ciepła do c.w.u. występują w dwóch wariantach:

  • Pompy ciepła do c.w.u. zintegrowane z zasobnikiem na wodę – jest to najchętniej wybierana opcja. Jak sama nazwa wskazuje, taka pompa ciepła jest wyposażona w zasobnik stojący. Ma on najczęściej pojemność między 150 a 200 litrów. Zasobnik c.w.u. może być wyposażony w dodatkową wężownicę przeznaczoną dla kotła. Standardem jest wbudowana grzałka elektryczna. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne szczególnie w sytuacjach, kiedy i tak musimy się liczyć z zakupem zasobnika. W taki sposób skracamy czas montażu i oszczędzamy miejsce w kotłowni.
Pompa ciepła do c.w.u. z zasobnikiem HAIER AQUA
Fot. Pompa ciepła do c.w.u. z zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. HAIER AQUA / Do kupienia w: https://swatt.pl/pl/52-pompy-ciepla-do-cwu-zintegrowane-z-zasobnikiem
  • Pompy ciepła do c.w.u. bez zasobnika – jak sama nazwa wskazuje, w takim przypadku kupujemy wyłącznie jednostkę grzewczą. Na takie rozwiązanie często decydują się użytkownicy, którzy już mają zasobnik c.w.u. na wyposażeniu lub nie mają miejsca na zasobnik stojący. Kupując zasobnik osobno, możemy wybrać np. wariant wiszący.
Pompa ciepła do c.w.u. bez zasobnika DROPS
Fot. Pompa ciepła do c.w.u. DROPS bez zasobnika / Do kupienia w: https://swatt.pl/pl/53-pompy-ciepla-do-cwu-bez-zasobnika

Jaka pompa ciepła do c.w.u. do montażu w domu jednorodzinnym?

Dobór pompy ciepła do podgrzewania c.w.u. jest zdeterminowany przede wszystkim zużyciem wody przez domowników. Można jednak przyjąć uśrednione wartości zawarte w normach PN-EN 15450 – 25 l wody o temp. 60°C na jedną osobę na dobę. Daje to wartość 1,45 kWh na dobę na osobę. Do obliczeń należy tę wartość podwoić (ze względu na straty w zasobniku i instalacji). Mnożąc tę wartość przez liczbę domowników, otrzymujemy orientacyjną moc urządzenia. Warto zaznaczyć, że na to, jaką moc ostatecznie będzie miała pompa ciepła do c.w.u., składa się wiele innych czynników, dlatego warto ten proces powierzyć fachowcom.

Wybierając pompę ciepła do c.w.u., z pewnością spotkamy się z oznaczeniami urządzeń podobnymi do tych na ubraniach (w skali od 3S do XXL). Oznaczenie jest uzależnione od ilości zużywanej wody (rozporządzenie UE nr 812/2013) i określa klasę efektywności pompy. Im większe zapotrzebowanie na wodę w danym domu, tym „większa” pompa.

Gdzie zamontować pompę ciepła do c.w.u. w domu jednorodzinnym?

Najpopularniejszym miejscem montażu pomp ciepła do c.w.u. w domach jednorodzinnych jest oczywiście kotłownia, piwnica lub pomieszczenie gospodarcze. Ciekawym wariantem jest wykorzystanie nieocieplonego poddasza. W tym przypadku występują dwie opcje – zamontowanie urządzenia bezpośrednio na poddaszu i przekazywanie ciepła za pomocą rur wodnych do zasobnika lub przesyłanie ciepłego powietrza z poddasza poprzez kanały powietrzne. Skuteczność obu rozwiązań jest zależna od wielu czynników. Z jednej strony wykorzystujemy wysoką temperaturę powietrza z poddasza, z drugiej jednak musimy się liczyć ze sporymi stratami ciepła (zarówno w rurach, jak i kanałach powietrznych).

Pamiętajmy, że podczas montażu pompy ciepła c.w.u. należy pamiętać o wyprowadzeniu powietrza zasilającego i wyrzutowego na zewnątrz budynku z odpowiednimi odległościami (aby uniknąć recyrkulacji powietrza).

Jaka pompa ciepła do c.w.u. do montażu w mieszkaniach?

Zasada doboru pompy ciepła do mieszkania jest analogiczna do doboru urządzenia do domu jednorodzinnego. Mowa tu oczywiście o samej mocy pompy. Jeśli chodzi o pozostałe aspekty, to niestety mieszkanie ma różne ograniczenia (np. infrastrukturalne). Mowa przede wszystkim o miejscu montażu. Często w mieszkaniach nie ma nawet pomieszczenia roboczego, przeznaczonego na tego typu osprzęt. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem wydaje się montaż w łazience. Urządzeniem, które doskonale sprawdzi się w takich warunkach, jest pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zbiornikiem i grzałką wspomagającą cały proces (jeśli zajdzie taka potrzeba).

Pompa ciepła w mieszkaniu to nietypowe rozwiązanie, dlatego dobór i montaż warto powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy wykonywali już tego typu instalacje. Przed rozpoczęciem takiego procesu, zweryfikujmy również czy spółdzielnia mieszkaniowa nie wymaga zgłoszenia takiego przedsięwzięcia.

Zalety pomp ciepła do c.w.u.

Pompa ciepła to przede wszystkim tanie ogrzewanie. Jest to technologia, która gwarantuje najtańsze produkowanie energii cieplnej, wśród wszystkich wariantów dostępnych na rynku. Wytworzenie 1 kWh może być nawet dwukrotnie tańsze niż w przypadku konwencjonalnych źródeł energii. Pompy ciepła dedykowane do przygotowania c.w.u. charakteryzują się również całkiem atrakcyjną ceną, która szybko się zwróci (biorąc pod uwagę niezwykle tanią eksploatację). Do tego należy dodać aspekt ekologiczny. Lokalna emisja szkodliwych substancji z pompy ciepła jest równa zeru.

Potwierdzeniem faktu, iż pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, jest całkowicie bezobsługowa eksploatacja. Parametrami pracy urządzenia możemy sterować za pomocą tabletu lub smartfonu.