piątek, 24 maja
Shadow

Jak przygotować nowy dom pod montaż pompy ciepła typu powietrze-woda?

Czy już przy decyzji o budowie domu wiedziałeś, że będziesz chciał zamontować pompę ciepła? A może plan o zastosowaniu takiego źródła ogrzewania pojawił się na późniejszym etapie? Bez względu na to, musisz wiedzieć, jak przygotować nowy dom pod montaż pompy ciepła typu powietrze – woda, aby cała instalacja była poprowadzona w jak najlepszy sposób.

projekt budowy domu pixabay 1

Fot. Projekt budowy domu / Źródło: Pixabay

SPIS TREŚCI:

Termoizolacja budynku

Aby efekty funkcjonowania pompy ciepła były jak najlepsze, musisz zadbać o odpowiednią izolację budynku. Takie działanie pozwoli zatrzymać więcej ciepła wewnątrz, a równocześnie obniży natężenie pracy pompy ciepła. Nieocieplona powierzchnia mieszkalna generuje straty energii w postaci nawet 35% dla ścian i 25% dla dachu.

Minimalna izolacja, jaką musisz zastosować, aby pompa ciepła działała w sposób energooszczędny to 15 cm styropianu położonego na ściany budynku i na podłodze oraz 25 cm wełny pod dachem. 

Co ciekawe o termoizolacji możesz już zadecydować na etapie wybierania układu domu. Mniejsze straty ciepła będą występować w budynkach, które zaprojektowane są na planie prostokąta – mają mniej narożników i z założenia prostą konstrukcję dachu. Równie istotny jest rodzaj budulca – najlepiej, aby był to materiał charakteryzujący się wysoką izolacją termiczną. Dodatkowo zadbaj o zakup wysokojakościowych, szczelnych okien i drzwi. Jednocześnie pamiętaj, aby zadbać o dobrą wentylację budynku. Świetnym rozwiązaniem dla nowych budynków będzie rekuperacja.

Miejsce instalacji pompy ciepła

Nie ma konkretnych przepisów regulujących miejsce ulokowania jednostki pompy ciepła. Głównymi czynnikami decydującymi o przestrzeni, w której zostanie zamontowana instalacja grzewcza, są:

  • głośność,
  • wielkość jednostki
  • łatwy dostęp do jej centralnym podzespołów.

Pompie ciepła powietrze-woda należy zapewnić odpowiedni dostęp powietrza, stąd też wskazane jest, aby montować jej jednostkę zewnętrzną na ścianie niesąsiadującej z innymi ścianami, miejscu nieporośniętym krzewami oraz w minimalnej odległości od budynku (od 30 cm do 1,5 m).

Część wewnętrzną jednostki najlepiej umieścić w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym i przeznaczyć na to od 1 do 3 m³. Obowiązkowym wymaganiem jest obecność na wyznaczonej przestrzeni instalacji elektrycznej. 

Lokalizacja jednostki zewnętrznej pompy ciepła

Przejście rur

Aby połączyć jednostkę wewnętrzną pompy ciepła z zewnętrzną, musisz przez ścianę przeprowadzić rury. Już na etapie planowania pompy ciepła możesz wykonać przejście techniczne z rur PCV. Otwór nie może być poziomy – najlepiej, aby miał spadek na zewnątrz. Same rury powinny być umiejscowione z pewnym zapasem (aby zapewnić kompensację). To także pomoże wytłumić drgania sprężarki. Do montażu najlepiej zastosować odwrócony syfon albo rury tworzące literę ‘S’.

Odpowiedni montaż konstrukcji

Warto zainwestować w podpory do jednostki zewnętrznej pompy ciepła, które będą utrzymywać urządzenie nad gruntem. Głównie stosuje się je w celu niwelacji drgań przenoszonych na budynek oraz zapobiega się w ten sposób tworzenia lodu pod agregatem.

Odpływ kondensatu

Każda pompa ciepła wytwarza podczas pracy kondensat, czyli skropliny. Musisz pamiętać o odpowiednim odprowadzaniu tej cieczy. Najlepszą i najprostszą metodą jest zapewnienie przepuszczalnego gruntu pod pompą, do którego będzie wsiąkać woda. Innym, równie skutecznym sposobem jest stworzenie drenażu lub jeśli nie ma innej możliwości – podstawienie tacki ociekowej.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła postawiona na specjalnej podporze z przygotowanym przepuszczalnym podłożem na skropliny.

Fot. Jednostka zewnętrzna pompy ciepła postawiona na specjalnej podporze z przygotowanym przepuszczalnym podłożem, w które będą wsiąkać skropliny. / Źródło: Pixabay

Hałas

Hałas w pompach ciepła bierze się głównie z pracy sprężarki i porównywalny jest do pracy lodówki. Jeśli chodzi o pompy ciepła powietrzne, a dokładniej ich jednostki montowane na zewnątrz, to ważna jest wartość poziomu ciśnienia akustycznego na granicach działki. Szczegóły dotyczące dB znajdziesz na etykiecie energetycznej urządzenia.

Pamiętaj, aby jednostki nie montować pomiędzy ścianami, których ułożenie może potęgować hałas lub w granicy z sąsiadem. W razie konieczności możesz stworzyć osłonę dźwiękochłonną. Najlepiej jak zamontowana jest w dalszej odległości od innych zabudowań, miejsca rekreacyjnego czy wypoczynkowego. Dobrym sposobem jest umieszczenie jej na tyłach domu, gdzie nie będzie przeszkadzała i wpływała na walory wizualne.

Wybór odpowiedniego rodzaju instalacji ogrzewania do rodzaju pompy ciepła

Przy wydajnej pracy pompy ciepła, różnica temperatur źródła dolnego i górnego musi być jak najniższa. Instalacja jest wówczas bardziej oszczędna, bo potrzebuje niewiele energii elektrycznej, aby podgrzać czynnik grzewczy. Dlatego też praca pompy ciepła jest uzależniona od rodzaju instalacji.

Najlepszym rodzajem instalacji grzewczych w przypadku pomp ciepła jest ogrzewanie płaszczyznowe, a więc te zamontowane na ścianach, podłogach czy sufitach. Tutaj w szczególności sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. Główną zaletą w tym przypadku jest duża powierzchnia wymiany ciepła.

Dowiedz się też: Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Jeśli jednak planujesz w swoim domu tzw. ogrzewanie grzejnikowe, to musisz wybrać wysokotemperaturową pompę ciepła w technologii EVI o rozszerzonym zakresie pracy.

Przeczytaj też: Współpraca pompy ciepła z grzejnikami

Odpowiednia wartość mocy przyłączeniowej

Jeśli chodzi o minimalną wartość mocy przyłączeniowej z zakładu energetycznego, to musi wynosić 17 kW. Obecnie w budynkach stosuje się bardzo dużo urządzeń, które do pracy wykorzystują prąd. Aby uniknąć problemu, w którym działanie urządzeń zostanie wstrzymane, tylko dlatego, że pompa ciepła musi w danym momencie pobrać więcej energii, zaleca się wykorzystywanie mocy umownej na poziomie 17 kW. Jeśli chodzi o zabezpieczenia przedlicznikowe, to ich moc powinna wynosić 32 A.

Instalacja fotowoltaiki

Chcą wybrać pompę ciepła jako główne źródło ogrzewania domu i wody użytkowej, warto także pomyśleć o fotowoltaice. Jeśli chodzi o współdziałanie pompy ciepła oraz fotowoltaiki to należy połączyć falownik z instalacją grzewczą. To umożliwi kontrolę temperatury przez pompę i informowanie systemu, kiedy należy zwiększyć poziom ogrzewania lub załadować zasobnik, tak aby tym samym wykorzystać jak najwięcej nadwyżki pochodzącej z mocy fotowoltaicznej. 

Sprawdź też: Jak odliczyć pompę ciepła od podatku?