Gruntowe pompy ciepła nie zyskały tak dużej popularności, jak powietrzne. Nie zmienia to faktu, że jest to obecnie jedno z najbardziej efektywnych źródeł ciepła, które w najbliższych latach ma szanse zdominować rynek. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak działa gruntowa pompa ciepła, jakie są jej rodzaje oraz wady i zalety gruntowych pomp ciepła – zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu.
SPIS TREŚCI:
- Rodzaje gruntowych pomp ciepła
- Gruntowa pompa ciepła – zasada działania
- Zalety gruntowej pompy ciepła
- Wady gruntowej pompy ciepła
Rodzaje gruntowych pomp ciepła
Podstawowy podział gruntowych pomp ciepła wynika z rodzaju zastosowanego kolektora odbierającego energię z dolnego źródła ciepła. Wyróżnia się gruntowe pompy ciepła z kolektorem poziomym i pionowym.
Gruntowe pompy ciepła z kolektorem poziomym – charakterystyka
Gruntowe pompy ciepła z kolektorem poziomym opierają się na systemie rur układanych na głębokości od około 1,2 do 1,5 metra pod powierzchnią ziemi. Ze względu na fakt, iż rury są układane na niewielkiej głębokości, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej powierzchni całkowitej kolektora. Dlatego takie rozwiązanie jest przeznaczone dla właścicieli dużych działek.
Gruntowe pompy ciepła z kolektorem poziomym – charakterystyka
Alternatywą jest gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym. W tym przypadku konieczne jest wykonanie odwiertów (nawet do 130 m). Do nich wkładane są kolektory pionowe. Można śmiało stwierdzić, że jest to bardzo stabilne źródło ciepła. Wykonanie odwiertów wymaga specjalistycznego sprzętu, jednak w takiej sytuacji nie musimy dysponować dużą działką. Koszt obu powyższych rozwiązań jest porównywalny.
Gruntowa pompa ciepła – zasada działania
Zasadę działania gruntowej pompy ciepła można podzielić na kilka etapów. W pierwszym główną rolę odgrywa parownik. Dochodzi w nim do odparowania czynnika roboczego i odebrania energii z dolnego źródła, czyli gruntu. Następnie czynnik trafia do sprężarki, gdzie jego temperatura i ciśnienie wzrasta. Kolejny etap zachodzi w skraplaczu, gdzie skraplany czynnik oddaje energię do górnego źródła ciepła (np. do ogrzewania podłogowego). Ostatnim elementem procesu jest zawór rozprężny, który redukuje ciśnienie i temperaturę czynnika roboczego. Czynnik wraca do gruntu i odzyskuje utraconą energię.
Zalety gruntowej pompy ciepła
Największą zaletą gruntowych pomp ciepła jest stabilność energetyczna dolnego źródła ciepła. Niezależnie od pory roku, pod ziemią panuje temperatura, dzięki której urządzenie będzie mogło pracować z dużą efektywnością. W efekcie gruntową pompę ciepła można nazwać najbardziej oszczędnym rozwiązaniem wśród wszystkich dostępnych urządzeń grzewczych. Nawet podczas dotkliwych mrozów, pompa będzie działała wydajnie, bez konieczności wspomagania przez grzałki elektryczne.
Gruntowe pompy ciepła to odnawialne źródła energii, dlatego wybierają je, mamy pewność, że będą wspierane legislacyjnie przez wiele lat (w przeciwieństwie do np. do kotłów na paliwo stałe, które być może niedługo trzeba będzie wymienić na OZE).
Wady gruntowej pompy ciepła
Decydując się na gruntową pompę ciepła, musimy liczyć się z intensywnymi pracami ziemnymi. Mowa tu o odwiertach (dla urządzeń z kolektorem pionowym) bądź konieczności „przekopania” większej części działki (dla urządzeń z kolektorem poziomym).
Zakup i montaż gruntowej pompy ciepła to nadal dość duży wydatek. W zależności od mocy i producenta urządzenia mogą być to kwoty nawet dwukrotnie wyższe od cen powietrznych pomp ciepła. Pamiętajmy jednak o oszczędnościach generowanych przez pompę ciepła i możliwość obniżenia kosztów inwestycji poprzez programy dotacyjne.