Sprawność kotła gazowego decyduje w dużej mierze o tym, ile zapłacimy za ogrzewanie naszego domu. Wynika to z faktu, iż kocioł o wyższej sprawności będzie potrzebował mniej paliwa, aby wyprodukować daną ilość energii. W obliczu podwyżek cen paliw konwencjonalnych wybór kotła o wysokiej sprawności może przynieść niemałe oszczędności w całym okresie jego eksploatacji.



SPIS TREŚCI:
Jaka jest sprawność kotłów gazowych?
Nowoczesne kotły niskotemperaturowe osiągają obecnie sprawność pracy na poziomie do 95%, natomiast kotły gazowe kondensacyjne do 109%. Wynika to z techniki kondensacyjnej. Czym ona jest?
Czym jest technika kondensacyjna?
Technika kondensacyjna to technologia pozyskiwania ciepła z gazu (również z oleju opałowego). W kotłach kondensacyjnych przez wykroplenie wody ze spalin (kondensacja) odzyskiwane jest ciepło, które w kotłach tradycyjnych jest emitowane do atmosfery.
Szacowany zysk ciepła dzięki kondensacji wynosi 11% dla gazu ziemnego. Dlaczego kotły kondensacyjne mają sprawność 109% skoro technicznie żadne urządzenie nie może się pochwalić taką wartością? Otóż ze sposobu jej obliczania. W obliczeniach efektywności kotła uwzględnia się nie tylko wartość opałową paliwa, ale również ciepło kondensacji.
Jak zwiększyć sprawność kotła gazowego kondensacyjnego?
Aby zmaksymalizować efektywność pracy kotłów gazowych kondensacyjnych, należy odpowiednio zaplanować całą instalację centralnego ogrzewania. Po pierwsze, trzeba zastosować grzejniki (kaloryfery) o odpowiednio dużej powierzchni tak, by ich temperatura zasilania nie przekraczała 55°C podczas największych mrozów (skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną one intensywnie schłodzone w wymienniku ciepła). Z takim rozwiązaniem dobrze współgrają regulatory pokojowe i sterowniki pokojowe.
Powyższe rozwiązanie obejmuje technologię grzejnikową. Optymalnym wariantem współpracującym z kotłami gazowymi kondensacyjnymi jest ogrzewanie podłogowe. W taki sposób możemy uzyskać nie tylko najwyższą sprawność kotła, niskie zużycie gazu, ale i wysoki komfort cieplny.
Według raportu „Badanie efektów pracy systemów grzewczych z gazowymi kotłami kondensacyjnymi” opublikowanemu przez Instytut Ogrzewnictwa i Klimatyzacji Uniwersytetu Technicznego w Braunschweig (Niemcy) najwyższe sprawności kotły gazowe kondensacyjne uzyskują we współpracy z regulatorami pogodowymi i ogrzewaniem podłogowym. Takie połączenie to gwarancja oszczędnego i efektywnego ogrzewania. Pamiętajmy, że kotły gazowe to nie tylko wysoka sprawność, ale również komfortowa i praktycznie bezobsługowa eksploatacja.