niedziela, 24 września
Shadow

Formalności i przepisy

Kategoria „Formalności i przepisy” obejmuje różnego rodzaju tematy związane z regulacjami prawnymi i procedurami formalnymi, które odnoszą się do branży budowlanej, grzewczej oraz zastosowania odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak panele słoneczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. W ramach tej kategorii  znajdą się informacje dotyczące certyfikacji energetycznej budynków, oceny efektywności energetycznej oraz regulacji związanych z emisją zanieczyszczeń i ochroną środowiska.
Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku?

Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku?

Formalności i przepisy, Nowe, Pompy ciepła
Fot. Źródło: Nataliya Vaitkevich, Pexels Montaż pompy ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem. Użytkownicy często zastanawiają się więc czy mogą w jakikolwiek sposób starać się o zwrot części środków. Co, jeśli rozwiązaniem byłaby możliwość odliczenia pompy ciepła od podatku? Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co to jest usługa termomodernizacyjna i komu przysługuje oraz czy pompę ciepła można odliczyć od podatku i jak to zrobić — przeczytaj dalszą część artykułu i sprawdź, czy taka opcja istnieje. SPIS TREŚCI: Czym jest usługa termomodernizacyjna? Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna? Czy można odliczyć pompę ciepła od podatku i jak to zrobić? Czy pompę ciepła można odliczyć od podatku? Podsumowanie Czym jest ulga termomodernizacyjna? Obecnie już nie t...
Czym jest świadectwo energetyczne budynku i po co się je wykonuje?

Czym jest świadectwo energetyczne budynku i po co się je wykonuje?

Formalności i przepisy, Nowe
Powstające obecnie domy są budynkami charakteryzującymi się wysoką efektywnością energetyczną. Jednak nie zawsze tak było i wiele funkcjonujących gospodarstw domowych to budynki o bardzo słabych parametrach energetycznych. Wpływa to na ilość zużywanej energii, a co za tym idzie, koszty i zanieczyszczenie środowiska. To, w jakim stanie jest dany budynek, można zweryfikować za pomocą audytu energetycznego. Na jego podstawie wydawane jest świadectwo energetyczne, które opisuje charakterystykę danego budynku. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym jest świadectwo energetyczne, po co się je wykonuje i czy jest to obowiązkowe, zachęcamy do przeczytania artykułu. (więcej…)
Instalacja pompy ciepła — przepisy prawne i obowiązki użytkownika

Instalacja pompy ciepła — przepisy prawne i obowiązki użytkownika

Formalności i przepisy, Pompy ciepła
Eksploatacja pompy ciepła jest komfortowa i bezobsługowa. Niestety sam proces wykonania inwestycji i montażu, w niektórych przypadkach będzie wymagał naszego zaangażowania. Mowa o formalnościach i obowiązkach, które musi podjąć inwestor. Na szczęście dotyczą one tylko odosobnionych przypadków. W większości sytuacji montaż pompy ciepła nie wymaga naszej ingerencji i tułaczki po urzędach. (więcej…)
Czym jest uchwała antysmogowa i kogo obowiązuje?

Czym jest uchwała antysmogowa i kogo obowiązuje?

Formalności i przepisy
Uchwała antysmogowa zawiera nakaz wymiany starych kotłów, pieców i kominków. W skrajnych przypadkach rozporządzenie wprowadza zakaz palenia węglem lub drewnem. Uchwała antysmogowa została podzielona na poszczególne regiony Polski i dla każdego z nich obowiązuje indywidualna wersja rozporządzenia, dla poszczególnych województw i miast często różnią się od siebie. Uchwały antysmogowe wprowadzono w 13 województwach. Sprawdź kiedy uchwała antysmogowa wejdzie w życie dla Twojego województwa. (więcej…)
Rejestracja źródeł ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB)

Rejestracja źródeł ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB)

Formalności i przepisy
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) powstała w wyniku ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych rozporządzeń. Jej głównym założeniem są deklaracje składane przez właścicieli nieruchomości. Dotyczą one stosowanego w budynkach źródła ciepła. Jest to jedno z narzędzi dedykowanych do walki z zanieczyszczeniem środowiska. (więcej…)