Ogrzewanie na podczerwień staje się coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domu. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście zastosowania ogrzewania podczerwonego jest jego wpływ na zdrowie i komfort użytkownika. Czy wysoka efektywność energetyczna takiego rozwiązania idzie w parze z korzystnym wpływem na nasze zdrowie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć, jaki ma wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi oraz zwierząt ogrzewanie na podczerwień.



SPIS TREŚCI:
- Czy ogrzewanie na podczerwień jest zdrowe dla ludzi i zwierząt?
- Czy ogrzewanie na podczerwień jest komfortowe dla użytkowników?
- Wady i zalety ogrzewania na podczerwień
Czy ogrzewanie na podczerwień jest zdrowe dla ludzi i zwierząt?
Żadne dotychczas wykonane badania nie potwierdziły negatywnego wpływu na zdrowie człowieka jeżeli chodzi o promieniowanie podczerwone w formie ogrzewania domowego. To samo dotyczy zwierząt, nawet tych najmniejszych. Warto podkreślić, że samo promieniowanie podczerwone może występować w wielu formach. Tak zwana podczerwień bliska może zaszkodzić organizmom żywym, jednak nigdy nie wykorzystuje się jej w celach grzewczych. Tylko dalekie fale podczerwieni (25 – 1000 μm) są wykorzystywane w opisywanych systemach grzewczych.
Przeczytaj też: Ogrzewanie na podczerwień – charakterystyka nowoczesnego systemu grzewczego
Ogrzewanie na podczerwień — korzystny wpływ na nasze zdrowie
Rozważając temat wpływu ogrzewania podczerwonego na nasze zdrowie, nie można zapominać o jego korzystnych cechach. Ogrzewanie podczerwienią skutecznie eliminuje problem rozwoju drobnoustrojów i grzybów w budynku, co jest na wagę złota dla naszego zdrowia. Co więcej – ogrzewanie na podczerwień ma wpływ na poprawę krążenia krwi i limfy oraz wzmacnia wchłanianie substancji odżywczych. Wspomaga także metabolizm oraz rozwój układu immunologicznego (odpornościowego).
Warto zaznaczyć, że ogrzewanie na podczerwień jest w szczególności polecane m.in. sportowcom, ponieważ fale te są jednym z najefektywniejszych rozwiązań rehabilitacyjnych. Można śmiało stwierdzić, że fale podczerwone mają kompleksowy wpływ na ludzki organizm. Wspierają proces leczenia wielu chorób (od reumatyzmu po rwę kulszową).



Fot. Panel grzewczy na podczerwień (lustrzany) marki Greenie / Źródło: Greenie-world.com
Do kupienia na: https://swatt.pl/pl/621-grzejniki-na-podczerwien, ceny już od 643,00 zł!
Czy ogrzewanie na podczerwień jest komfortowe dla użytkowników?
Ze względu na swoją specyfikę, promieniowanie podczerwone wytwarza u użytkowników przyjemne poczucie ciepła. Jest to całkiem inne zjawisko niż w przypadku tradycyjnych sposobów ogrzewania. Działa to analogicznie do promieni słonecznych, które nie tylko zapewniają komfort termiczny, ale również wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie.
Udowodniono, że ogrzewanie na podczerwień zmniejsza stres użytkowników oraz redukuje uczucie nerwowości i nadpobudliwość. Jak widać, takie rozwiązanie wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.
Wady i zalety ogrzewania na podczerwień
Coraz większa liczba użytkowników docenia cechy ogrzewania na podczerwień. Do niezaprzeczalnych zalet ogrzewania na podczerwień należą:
- Niskie koszty inwestycyjne i tania eksploatacja.
- Pełna automatyzacja i możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem.
- Prosty montaż i estetyka.
- Korzystny wpływ na nasze zdrowie.
- Wyeliminowanie pleśni i grzybów w domu.
- Wysoka trwałość promienników (nawet kilkadziesiąt lat).
Jedyną wadą takiego rozwiązania jest brak możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej. W takiej sytuacji musimy się posiłkować innym źródłem ciepła, co może być uciążliwe i kosztowne. Tutaj polecamy nasza artykuł: „Ciepła woda użytkowa w domu. Przegląd dostępnych rozwiązań„. Warto jednak pamiętać, że niskie koszty ogrzewania na podczerwień, bardzo często rekompensują takie przedsięwzięcie (szczególnie w przypadku stosowania go w połączeniu z fotowoltaiką).