niedziela, 24 września
Shadow

Pompa ciepła czy pellet?

W ostatnich latach mamy do czynienia z mocnym naciskiem kładzionym na ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza. W związku z tym coraz większą popularność zdobywają odnawialne źródła energii. Warto zaznaczyć, że OZE to nie tylko moduły fotowoltaiczne widniejące na dachach domów, ale również pompa ciepła i biomasa np. pellet, dbające o efektywne i ekologiczne ogrzewanie budynków.

Podczas wyboru źródła ciepła do naszego domu, warto przeanalizować dostępne warianty. Dla większości inwestorów, oprócz ekologiczności priorytetami są: oszczędność, funkcjonalność oraz komfortowa eksploatacja. Pompy ciepła oraz kotły na pellet doskonale wpisują się w te priorytety. Poniżej przedstawiamy krótką analizę, mamy nadzieję, że pomoże ona zdecydować Państwu, którą opcję wybrać dla siebie: pompa ciepła czy pellet?

SPIS TREŚCI:

Pompa ciepła czy piec na pellet – porownanie

Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła jest średnio dwukrotnie wyższy niż w przypadku kotłów zasilanych biomasą np. pelletem. Jest to rekompensowane przez koszty eksploatacyjne, ponieważ koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą pompy ciepła powietrze – woda to nieco ponad 0,10 zł (w dniu publikacji artykułu). W przypadku kotłów na pellet jest to wartość równa 0,25 zł (na dzień publikacji artykułu). Oczywiście na ostateczny koszt ogrzewania budynku wpływ mają także inne aspekty np. stopień izolacyjności budynku.

Kocioł na pellet DEFRO SPECTRA 10 kW 5 Klasa
Fot. Kocioł na pellet DEFRO SPECTRA / Źródło: Swatt.pl

Komfort użytkowania

Zarówno pompy ciepła jak i kotły na pellet to nowoczesne urządzenia, odpowiadające dzisiejszym standardom. Pompy ciepła są w pełni bezobsługowe. Dzięki rozwiniętej automatyce można nimi sterować zdalnie (np. za pomocą urządzeń mobilnych). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pieca na pellet z tą różnicą, że konieczne jest manualne uzupełnianie zasobnika (raz na kilka dni).

Współpraca z systemem centralnego ogrzewania

Ze względu na swoją specyfikę działania, pompy ciepła najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Wynika to z zakresu temperatur pracy. Podłogówka wymaga niższych temperatur niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Kotły na pellet są uniwersalne – mogą współpracować zarówno z grzejnikami jak i z podłogówką (w drugim przypadku konieczne jest zastosowanie zaworu mieszającego).

Pompa ciepła Ariston NIMBUS FLEX 50 S NET z zasobnikiem
Fot. Pompa ciepła Ariston NIMBUS FLEX 50 S NET z zasobnikiem / Źródło Swatt.pl:

Pompa ciepła czy pellet – podsumowanie

A więc pompa ciepła czy pellet? Obie technologie charakteryzują się wysoką sprawnością i właśnie tym zaskarbiły sobie zaufanie użytkowników. Ostateczny wybór czy wybrać pompa ciepła czy kocioł na pellet zależy od potrzeb inwestora oraz możliwości finansowych, a także infrastrukturalnych. Zarówno pompy ciepła jak i kotły na pellet doskonale spełniają powierzone im zadania.

Masz jakieś doświadczenie odnośnie omawianych systemów grzewczych? Według Ciebie, które rozwiązanie jest lepsze – pompa ciepła czy pellet? Zachęcamy do wyrażania swoich opinii i doświadczeń w komentarzach 🙂

Przeczytaj też: