piątek, 27 stycznia
Shadow

Pompa ciepła czy pellet?

W ostatnich latach mamy do czynienia z mocnym naciskiem kładzionym na ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza. W związku z tym coraz większą popularność zdobywają odnawialne źródła energii. Warto zaznaczyć, że OZE to nie tylko moduły fotowoltaiczne widniejące na dachach domów, ale również pompa ciepła i biomasa np. pellet, dbające o efektywne i ekologiczne ogrzewanie budynków.

Podczas wyboru źródła ciepła do naszego domu, warto przeanalizować dostępne warianty. Dla większości inwestorów, oprócz ekologiczności priorytetami są: oszczędność, funkcjonalność oraz komfortowa eksploatacja. Pompy ciepła oraz kotły na pellet doskonale wpisują się w te priorytety. Którą z tych opcji wybrać? Poniżej przedstawiamy krótką analizę, która mamy nadzieję pomoże zdecydować Państwu którą opcję wybrać dla siebie: pompa ciepła czy pellet?

Pompa ciepła czy piec na pellet – Porównanie

Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła jest średnio dwukrotnie wyższy niż w przypadku kotłów zasilanych biomasą np. pelletem. Jest to rekompensowane przez koszty eksploatacyjne, ponieważ koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą pompy ciepła powietrze – woda to nieco ponad 0,1 zł. W przypadku kotłów na pellet jest to wartość równa 0,25 zł. Oczywiście na ostateczny koszt ogrzewania budynku wpływ mają także inne aspekty np. stopień izolacyjności budynku.

Kocioł na pellet DEFRO SPECTRA 10 kW 5 Klasa
Fot. źródło: Hurtownia Instalacyjna Swatt.pl | Kocioł na pellet DEFRO SPECTRA

Komfort użytkowania

Zarówno pompy ciepła jak i kotły na pellet to nowoczesne urządzenia, odpowiadające dzisiejszym standardom. Pompy ciepła są w pełni bezobsługowe. Dzięki rozwiniętej automatyce, można nimi sterować zdalnie (np. za pomocą urządzeń mobilnych). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pieca na pellet, z tą różnicą, że konieczne jest manualne uzupełnianie zasobnika (raz na kilka dni).

Współpraca z systemem centralnego ogrzewania

Ze względu na swoją specyfikę działania, pompy ciepła najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Wynika to z zakresu temperatur pracy. Podłogówka wymaga niższych temperatur niż tradycyjne grzejniki. Kotły na pellet są uniwersalne – mogą współpracować zarówno z grzejnikami jak i z ogrzewaniem podłogowym (w drugim przypadku konieczne jest zastosowanie zaworu mieszającego).


Przeczytaj też: Jakie źródło ogrzewania wybrać do ogrzewania podłogowego.


Pompa ciepła Ariston NIMBUS PLUS 50 S NET do c.o. i c.w.u.
Fot. źródło: Hurtownia Instalacyjna Swatt.pl | Pompa ciepła Ariston NIMBUS PLUS 50 S NET do c.o. i c.w.u.

Pompa ciepła czy pellet – podsumowanie

A więc pompa ciepła czy pellet? Obie technologie charakteryzują się wysoką sprawnością i właśnie tym zaskarbiły sobie zaufanie użytkowników. Ostateczny wybór czy pompa ciepła czy pellet zależy od potrzeb inwestora oraz możliwości finansowych oraz infrastrukturalnych. Zarówno pompy ciepła jak i kotły na pellet doskonale spełniają powierzone im zadania.

Masz jakieś doświadczenie odnośnie omawianych technologii grzewczych? Według Ciebie, które rozwiązanie jest lepsze – pompa ciepła czy pellet? Zachęcamy do wyrażania swoich opinii i doświadczeń w komentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *