Pompy ciepła zyskują coraz większe zaufanie wśród entuzjastów nowoczesnych systemów grzewczych. Jest to odnawialne źródło energii, które charakteryzuje się wysoką wydajnością i komfortową eksploatacją. Biorąc pod uwagę coraz bardziej zaostrzane normy emisyjności, pompy ciepła są także coraz częściej wybierane ze względu na ekologię.
SPIS TREŚCI:
Rodzaje pomp ciepła
Aby dobrze przedstawić, jak działa pompa ciepła, należy w pierwszej kolejności wyodrębnić podstawowe rodzaje pomp ciepła. Pompy ciepła dzielą się na trzy rodzaje:
- Pompy ciepła gruntowe – pobierają ciepło z gruntu. Czynnikiem roboczym jest roztwór glikolu.
- Pompy ciepła wykorzystujące energię z wody – czerpią energię cieplną z wody głębinowej. Mogą działać przez cały rok, ponieważ wody głębinowe utrzymują dodatnią temperaturę nawet w miesiącach zimowych.
- Pompy ciepła powietrzne – najpopularniejszy rodzaj pomp ciepła wykorzystujący energię z powietrza. Mają zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych jak i w przemyśle.
Zasada działania pompy ciepła
Zasada działania pompy ciepła nie jest bardzo skomplikowana. Sercem pompy jest wymiennik ciepła, który jest miejscem, w którym łączą się trzy obiegi:
- Obieg odbierający energię cieplną z ziemi, powietrza zewnętrznego lub wody gruntowej i dostarczający ją do obiegu czynnika chłodniczego.
- Obieg, w którym temperatura czynnika chłodniczego ulega wzrostowi.
- Obieg oddający energię do budynku.
Czynnik chłodniczy pobiera energię z zewnątrz przez parowacz. Dzięki temu zmienia stan skupienia w parowy. Obieg czynnika chłodniczego za pomocą skraplacza jest także połączony z instalacją grzewczą, do której oddaje energię cieplną oraz zmienia stan skupienia na płynny. Ciecz przepływa do zaworu rozprężnego (tam obniża ciśnienie i temperaturę). Dzięki temu czynnik roboczy znów może pobrać zewnętrzną energię cieplną w parowaczu. Tutaj bardzo ważną kwestią jest fakt, że czynnik roboczy musi mieć niższą temperaturę niż źródło ciepła.
Sprawdź też: Jak pompa ciepła pracuje zimą? Wydajność pompy ciepła zimą.
Jak działa pompa ciepła – podsumowanie
Pompy ciepła pozwalają w oszczędny sposób ogrzewać budynek oraz wodę użytkową. Koszty eksploatacji tych urządzeń są o nawet kilkadziesiąt procent niższe niż w przypadku konwencjonalnych źródeł energii. Dlatego też, pompy ciepła spełniają wymagania nowoczesnego i funkcjonalnego budownictwa.