niedziela, 24 września
Shadow

Jak działa pompa ciepła? Zasada działania pompy ciepła

Pompy ciepła zyskują coraz większe zaufanie wśród entuzjastów nowoczesnych systemów grzewczych. Jest to odnawialne źródło energii, które charakteryzuje się wysoką wydajnością i komfortową eksploatacją. Biorąc pod uwagę coraz bardziej zaostrzane normy emisyjności, pompy ciepła są także coraz częściej wybierane ze względu na ekologię.

Jak działa pompa ciepła. Zasada działania pompy ciepła w domu jednorodzinnym

SPIS TREŚCI:

Rodzaje pomp ciepła

Aby dobrze przedstawić, jak działa pompa ciepła, należy w pierwszej kolejności wyodrębnić podstawowe rodzaje pomp ciepła. Pompy ciepła dzielą się na trzy rodzaje:

  • Pompy ciepła gruntowe – pobierają ciepło z gruntu. Czynnikiem roboczym jest roztwór glikolu.
  • Pompy ciepła wykorzystujące energię z wody – czerpią energię cieplną z wody głębinowej. Mogą działać przez cały rok, ponieważ wody głębinowe utrzymują dodatnią temperaturę nawet w miesiącach zimowych.
  • Pompy ciepła powietrzne – najpopularniejszy rodzaj pomp ciepła wykorzystujący energię z powietrza. Mają zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych jak i w przemyśle.
Pompy ciepła Panasonic - korzystna oferta hurtowni SWATT
Pompy ciepła marki PANASONIC i nie tylko, już dostępne w hurtowni Swatt.pl w super okazyjnych cenach. Kliknij i sprawdź!

Zasada działania pompy ciepła

Zasada działania pompy ciepła nie jest bardzo skomplikowana. Sercem pompy jest wymiennik ciepła, który jest miejscem, w którym łączą się trzy obiegi:

  • Obieg odbierający energię cieplną z ziemi, powietrza zewnętrznego lub wody gruntowej i dostarczający ją do obiegu czynnika chłodniczego.
  • Obieg, w którym temperatura czynnika chłodniczego ulega wzrostowi.
  • Obieg oddający energię do budynku.

Czynnik chłodniczy pobiera energię z zewnątrz przez parowacz. Dzięki temu zmienia stan skupienia w parowy. Obieg czynnika chłodniczego za pomocą skraplacza jest także połączony z instalacją grzewczą, do której oddaje energię cieplną oraz zmienia stan skupienia na płynny. Ciecz przepływa do zaworu rozprężnego (tam obniża ciśnienie i temperaturę). Dzięki temu czynnik roboczy znów może pobrać zewnętrzną energię cieplną w parowaczu. Tutaj bardzo ważną kwestią jest fakt, że czynnik roboczy musi mieć niższą temperaturę niż źródło ciepła.


Sprawdź też: Jak pompa ciepła pracuje zimą? Wydajność pompy ciepła zimą.


Jak działa pompa ciepła – podsumowanie

Pompy ciepła pozwalają w oszczędny sposób ogrzewać budynek oraz wodę użytkową. Koszty eksploatacji tych urządzeń są o nawet kilkadziesiąt procent niższe niż w przypadku konwencjonalnych źródeł energii. Dlatego też, pompy ciepła spełniają wymagania nowoczesnego i funkcjonalnego budownictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *