piątek, 27 stycznia
Shadow

Współpraca pompy ciepła z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym

W nowoczesnym budownictwie, pompy ciepła zaczynają wieźć prym. Domy budowane w oparciu o nowoczesne technologie idealnie wpasowują się w charakterystykę pracy pompy ciepła i pro-środowiskowe trendy. Trzeba zaznaczyć, że wybór pompy ciepła jako głównego urządzenia grzewczego, zazwyczaj idzie w parze z ogrzewaniem podłogowym. Te dwa systemy doskonale się uzupełniają. Co w przypadku, jeżeli mamy stary dom z grzejnikami i chcemy zainstalować pompę ciepła?

Grzejnik żeliwny
Fot. Grzejnik żeliwny

Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami

Pompy ciepła są również coraz częściej montowane podczas modernizacji starszych budynków. W takich domach, zamiast podłogówki, korzysta się zazwyczaj ze standardowych grzejników. Wykonanie instalacji podłogowej w starszym domu to ogromna inwestycja, na którą niestety nie mogą pozwolić sobie wszyscy. Zatem co zrobić aby pompa ciepła współpracowała z grzejnikami, równie wydajnie co z ogrzewaniem podłogowym? Podpowiadamy!


Sprawdź też: Jak zwiększyć wydajność pompy ciepła?


Specyfika pracy pompy ciepła

Dlaczego pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe to dobrana para? Wynika to z charakterystyki pracy obu urządzeń i rozwiązań. Pompa ciepła generuje wodę zasilającą o temperaturze około 40°C. Jest to idealna temperatura dla ogrzewania podłogowego, które jest tak zwanym ogrzewaniem powierzchniowym. Wyższa temperatura w systemie ogrzewania podłogowego jest zbędna. Co więcej może być przyczyną uszkodzeń posadzki i negatywnie wpływać na zdrowie oraz komfort domowników.


Sprawdź też: Jak działa pompa ciepła?


Pompy ciepła i zasobniki w atrakcyjnych cenach, w hurtowni SWATT.pl
Fot. Źródło: Pompy ciepła w korzystnych cenach, tylko w Hurtownia Instalacyjno – Hydrauliczna Swatt.pl

Tradycyjne grzejniki charakteryzują się całkiem innymi parametrami pracy. Aby działały efektywnie, woda zasilająca powinna mieć temperaturę wynoszącą około 70°C. Na rynku, występują jednak technologie, które pozwalają na efektywną pracę pompy ciepła z grzejnikami, bez konieczności instalacji ogrzewania podłogowego.


Sprawdź też: Rodzaje grzejników i ich przeznaczenie.


Grzejniki do pompy ciepła

Grzejniki z systemem inteligentnie sterowanych wentylatorów

Pierwszym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność są grzejniki wyposażone w systemy inteligentnych, sterowanych wentylatorów. Takie rozwiązanie może podwoić moc grzejnika. Dodatkowy wzrost mocy grzejnika można uzyskać poprzez podwójny wymiennik ciepła o małej pojemności wodnej. Dzięki takiemu połączeniu, możemy pozostać przy systemach grzewczych o małej powierzchni, bez konieczności montażu ogrzewania podłogowego. Ponadto, systemy te można łączyć z ogrzewaniem powierzchniowym tworząc system hybrydowy.

Klimakonwektory

Nieco bardziej rozwiniętą alternatywą są klimakonwektory. Przypominają one zwykłe grzejniki, jednak różnią się jedną zasadniczą kwestią. Klimakonwektory zapewniają dodatkowo możliwość chłodzenia poprzez odwrócenie obiegu w okresie letnim. Tylko pompa ciepła jest w stanie realizować aktywne chłodzenie budynku za pośrednictwem klimakonwektorów. Urządzenia te mają również możliwość filtrowania powietrza.

Pompa ciepła z grzejnikami – Podsumowanie

Dzięki postępowi technologicznemu, zmiana grzejników na niskotemperaturowe nie jest konieczna. Zamiast tego możemy zainwestować w wysokotemperaturową pompę ciepła. Urządzenia te charakteryzują się szerokim zakresem pracy, osiągając ponad 60°C na zasilaniu systemu grzewczego, nawet, jeśli temperatura na zewnątrz spadnie do -25°C. To, jakie rozwiązanie wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz możliwości.


Sprawdź też: Jak pompa ciepła pracuje zimą przy niskich temperaturach?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *