W nowoczesnym budownictwie pompy ciepła zaczynają wieźć prym. Domy budowane w oparciu o nowoczesne technologie idealnie wpasowują się w charakterystykę pracy pompy ciepła i pro-środowiskowe trendy. Trzeba zaznaczyć, że wybór pompy ciepła jako głównego urządzenia grzewczego zazwyczaj idzie w parze z ogrzewaniem podłogowym. Te dwa systemy doskonale się uzupełniają. Co w przypadku, jeżeli mamy stary dom z grzejnikami i chcemy zainstalować pompę ciepła?
SPIS TREŚCI:
- Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami
- Specyfika pracy pompy ciepła
- Grzejniki do pompy ciepła
- Pompa ciepła z grzejnikami – Podsumowanie
Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami
Pompy ciepła są również coraz częściej montowane podczas modernizacji starszych budynków. W takich domach zamiast podłogówki korzysta się zazwyczaj ze standardowych grzejników. Wykonanie instalacji podłogowej w starszym domu to ogromna inwestycja, na którą niestety nie mogą pozwolić sobie wszyscy. Zatem co zrobić, aby pompa ciepła współpracowała z grzejnikami, równie wydajnie co z ogrzewaniem podłogowym? Podpowiadamy!
Sprawdź też: Jak zwiększyć wydajność pompy ciepła?
Specyfika pracy pompy ciepła
Dlaczego pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe to dobrana para? Wynika to z charakterystyki pracy obu urządzeń i rozwiązań. Pompa ciepła generuje wodę zasilającą o temperaturze około 40°C. Jest to idealna temperatura dla ogrzewania podłogowego, które jest tak zwanym ogrzewaniem powierzchniowym. Wyższa temperatura w systemie ogrzewania podłogowego jest zbędna. Co więcej, może być przyczyną uszkodzeń posadzki i negatywnie wpływać na zdrowie oraz komfort domowników.
Sprawdź też: Jak działa pompa ciepła?
Tradycyjne grzejniki charakteryzują się całkiem innymi parametrami pracy. Aby działały efektywnie, woda zasilająca powinna mieć temperaturę wynoszącą około 70°C. Na rynku, występują jednak technologie, które pozwalają na efektywną pracę pompy ciepła z grzejnikami, bez konieczności instalacji ogrzewania podłogowego.
Sprawdź też: Rodzaje grzejników i ich przeznaczenie.
Grzejniki do pompy ciepła
Grzejniki z systemem inteligentnie sterowanych wentylatorów
Pierwszym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, są grzejniki wyposażone w systemy inteligentnych, sterowanych wentylatorów. Takie rozwiązanie może podwoić moc grzejnika. Dodatkowy wzrost mocy grzejnika można uzyskać poprzez podwójny wymiennik ciepła o małej pojemności wodnej. Dzięki takiemu połączeniu możemy pozostać przy systemach grzewczych o małej powierzchni, bez konieczności montażu ogrzewania podłogowego. Ponadto, systemy te można łączyć z ogrzewaniem powierzchniowym, tworząc system hybrydowy.
Klimakonwektory
Nieco bardziej rozwiniętą alternatywą są klimakonwektory. Przypominają one zwykłe grzejniki, jednak różnią się jedną zasadniczą kwestią. Klimakonwektory zapewniają dodatkowo możliwość chłodzenia poprzez odwrócenie obiegu w okresie letnim. Tylko pompa ciepła jest w stanie realizować aktywne chłodzenie budynku za pośrednictwem klimakonwektorów. Urządzenia te mają również możliwość filtrowania powietrza.
Sprawdź też: Jak pompa ciepła pracuje zimą przy niskich temperaturach?
Pompa ciepła z grzejnikami – Podsumowanie
Dzięki postępowi technologicznemu zmiana grzejników na niskotemperaturowe nie jest konieczna. Zamiast tego możemy zainwestować w wysokotemperaturową pompę ciepła. Urządzenia te charakteryzują się szerokim zakresem pracy, osiągając ponad 60°C na zasilaniu systemu grzewczego, nawet jeśli temperatura na zewnątrz spadnie do -25°C. To, jakie rozwiązanie wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz możliwości.