poniedziałek, 7 października
Shadow

Ogrzewanie na podczerwień – charakterystyka nowoczesnego systemu grzewczego

Rynek systemów grzewczych rozwija się bardzo dynamicznie. Warto podkreślić, że nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, to nie tylko odnawialne źródła energii. Do innowacyjnych rozwiązań grzewczych należy zaliczyć również ogrzewanie na podczerwień, które zyskuje coraz większą popularność. Posiada ono szereg zalet, które są doceniane przez użytkowników. W tym artykule przedstawiamy charakterystykę ogrzewania na podczerwień włącznie z aspektami finansowymi.

Słup energetyczny

SPIS TREŚCI:

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień to system wykorzystujący energię elektryczną do generowania energii cieplnej. Bazuje on na promieniowaniu cieplnym, jednak wygląda to nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnych systemów. Główną różnicę stanowi fakt, iż promiennik podczerwieni nie ogrzewa powietrza w pomieszczeniu, ale powłokę otoczenia – ściany, podłogi, przedmioty. Jest to możliwe dzięki zasadzie emitowania promieniowania elektromagnetycznego przez ciała w określonej temperaturze.

Warto zaznaczyć, że długie fale elektromagnetyczne (IR-C) wykorzystywane przez promienniki są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia.

Zastosowanie ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień jest uniwersalnym rozwiązaniem. Sprawdzi się zarówno w nowych, jak i starszych budynkach. Należy jednak pamiętać, że w drugim przypadku może być konieczne przeprowadzenie solidnej modernizacji instalacji elektrycznej budynku. Ogrzewanie podczerwone coraz częściej jest wykorzystywane w powierzchniach biurowych.

Dostępne rozwiązania – rodzaje promienników grzewczych na podczerwień

Grzejnik - panel na podczerwień lustro
Fot. Grzejnik na podczerwień lustro GREENIE HEAT 400W / Źródło: https://swatt.pl/pl/panel-grzewczy-greenie-heat-na-podczerwien-400w-lustro-12594

Tak jak w typowym systemie centralnego ogrzewania, w instalacjach na podczerwień również funkcjonują grzejniki. Przybierają one jednak całkowicie inną formę niż tradycyjne rozwiązania. Mają one modernistyczny styl i mogą być dostosowane do wystroju wnętrza i potrzeb użytkownika. W jaki sposób?

Grzejnik na podczerwień w formie lustra

Jednym z rozwiązań jest grzejnik na podczerwień w formie lustra. Jest to opcja często wykorzystywana w łazienkach. Lustro emituje przyjemne ciepło wprost na osobę stojącą przed nim. Dzięki temu, że lustro jest ogrzewane, nie zachodzi rosą podczas kąpieli. Takie rozwiązanie może być stosowane również w innych pomieszczeniach.

Grzejnik na podczerwień w formie obrazu lub panel ozdobny

Tam, gdzie szczególną uwagę przykładamy do stylu i wystroju, możemy zastosować grzejniki na podczerwień w formie obrazów. Ogrzewanie panelowe na podczerwień z wykorzystaniem artystycznych nadruków daje nie tylko wyjątkowe ciepło w domu, ale może również tworzyć optyczne akcenty. Takie rozwiązanie daje nieograniczone możliwości pod kątem wykorzystanych wzorów i motywów.

Jeżeli jednak wolimy neutralne i minimalistyczne rozwiązania, są dostępne klasyczne grzejniki – panele grzewcze na podczerwień w kolorze białym lub czarnym.

Folie i maty na podczerwień

Mata grzewcza - ogrzewanie na podczerwień
Fot. Folia – mata grzewcza na podczerwień GREENIE HEAT 50 / Źródło: https://swatt.pl/pl/620-folie-i-maty-grzewcze

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są jednak folie – maty grzewcze na podczerwień. Mogą one być wykorzystane nie tylko jako ogrzewanie podłogowe, ale także ogrzewanie ścienne czy sufitowe.

Jako ogrzewanie podłogowe, można je zamontować zarówno pod wylewką, jak i bezpośrednio pod panelami lub płytkami. Szacuje się, że żywotność folii grzewczych może wynosić nawet 100 lat. Charakteryzują się one w pełni zautomatyzowanym sterowaniem oraz prostym montażem.

Analogicznym rozwiązaniem do folii grzewczych są maty. Ich zasada działania jest taka sama, jednak zaleca się ich instalację pod powierzchniami z kamienia lub gresu. Aby system ten był w pełni energooszczędny, najlepiej maty grzewcze na podczerwień położyć na płytach izolacyjnych, a nie na wylewce czy pod nią.


Sprawdź też: Jakie źródło ciepła wybrać do ogrzewania podłogowego?


Inne rozwiązania elektrycznego ogrzewania na podczerwień

Wśród innych praktycznych rozwiązań ogrzewania podczerwonego należy wymienić m.in. mobilne ogrzewacze (na rolkach) lub promienniki w formie paneli z matowego szkła.

O czym pamiętać wybierając ogrzewanie elektryczne na podczerwień?

Rynek ogrzewania podczerwonego rozwija się dynamicznie. Obecnie do wyboru mamy kilkudziesięciu producentów mat, folii i grzejników na podczerwień. Ważne jest, aby wybrać sprawdzone rozwiązanie. Warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników danych rozwiązań. Jako że ogrzewanie podczerwone ma nam służyć przez wiele lat, zwróćmy szczególną uwagę na zasady gwarancji oferowanej przez danego producenta.

Ogromny wybór różnych rozwiązań jest komfortowy, ale może też być paradoksalnie utrudnieniem. Dlatego warto już na starcie zawęzić nasze poszukiwania do typu systemu, który będzie nam najbardziej odpowiadał i wkomponuje się w nasze wnętrza i infrastrukturę budynku.

Ostatnim aspektem jest oczywiście moc systemu. Musi ona być odpowiednio dobrana do naszych potrzeb. Tylko w taki sposób system będzie działał efektywnie.

Jak dobrać moc ogrzewania na podczerwień?

Moc ogrzewania na podczerwień zależy głównie od zapotrzebowania energetycznego budynku i kubatury poszczególnych pomieszczeń. Dla budynków budowanych zgodnie z obecnymi normami przyjmuje się następujące moce promienników dla poszczególnych pomieszczeń:

  • przedpokój i korytarz – 20 W/m3,
  • sypialnie i kuchnie – 25 W/m3,
  • pokój dzienny i pokoje dziecięce – 30 W/m3,
  • łazienki – 40 W/m3.

Im gorsza izolacyjność budynku, tym wyższe powinny być moce promienników na podczerwień. Jest to ważne również dla pomieszczeń o nietypowej wysokości (powyżej 2,5 m).

Czy elektryczne ogrzewanie na podczerwień jest opłacalne?

To ile będzie kosztowało nas ogrzewanie na podczerwień, zależy od wielu czynników. Każdy budynek jest inny i potrzebuje odmiennych rozwiązań. Jeśli chodzi o koszty inwestycyjne, to w zależności od wybranej opcji i mocy promienników na podczerwień, można kupić w cenach od 250 złotych do ponad 2000 złotych za sztukę. Ich ilość i moc będą również determinowały nasze comiesięczne rachunki za prąd. Szacuje się jednak, że inwestycja w promienniki podczerwieni, w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi zwraca się już po 2 latach użytkowania.

Okres ten można skrócić za pomocą instalacji fotowoltaicznej, która pokryje zapotrzebowanie energetyczne systemu grzewczego. W taki sposób ograniczymy koszty ogrzewania domu do minimum.

Ogrzewanie na podczerwień – podsumowanie

Ogrzewanie na podczerwień jest nowoczesnym systemem, który charakteryzuje wysoka efektywność i komfort eksploatacji. W dobie rosnących cen za paliwa konwencjonalne staramy się szukać innych rozwiązań i można śmiało stwierdzić, że w takiej perspektywie ogrzewanie na podczerwień się opłaca. Rozwiązanie to może być o kilkanaście procent tańsze w eksploatacji niż np. kotły na paliwa stałe.