czwartek, 30 listopada
Shadow

Wzrost sprzedaży pomp ciepła w I kwartale 2021 roku

Pompy ciepła coraz bardziej popularne. Jak możemy wyczytać z raportu SPIUG podsumowującego sprzedaż pomp ciepła w I kwartale 2021 roku, to wzrost aż o 64% w porównaniu do I kwartału roku ubiegłego. Jest to świetny wynik!

Pompy ciepła

W minionym kwartale kontynuowany był wzrost w grupach zaawansowanych i nowoczesnych urządzeń grzewczych, które są zasilane energią elektryczną. Do tych urządzeń zaliczamy m.in. pompy ciepła, nowoczesne przepływowe kotły grzewcze oraz przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej.

Największą popularnością cieszyły się powietrzne pompy ciepła, gdyż są tańsze i łatwiejsze w montażu od gruntowych pomp ciepła. Rekordzistami tej kategorii są powietrzne pompy ciepła monoblok oraz pompy ciepła split. Warto jednak zwrócić uwagę na właściwy dobór pompy ciepła. Ważnym czynnikiem jest również poprawne ustawienie parametrów pracy urządzenia, w szczególności w starszych budynkach, które były wcześniej ogrzewane kotłami na paliwo stałe. Brak profesjonalizmu ze strony instalatora, niepoprawny dobór urządzenia, niestaranny montaż i niepoprawne ustawienie parametrów może przyczyniać się do złej opinii dla całej technologii, gdzie zawinił człowiek, a nie sama technologia.

Systemy hybrydowe

W dalszym ciągu popularnością cieszą się także systemy hybrydowe. W I kwartale 2021 roku, wzrost o ok. 19% zyskały pompy ciepła pracujące w układzie hybrydowym z kotłami gazowymi.

Dofinansowanie na pompy ciepła

Wartą uwagi informacją jest również praca nad programem wsparcia, dedykowanym dla instalacji ogrzewania, które wykorzystują OZE, m.in. dla pomp ciepła w nowym budownictwie. Program jest przygotowywany przez NFOŚiGW.

Kotły elektryczne

Kotły elektryczne to technologia charakteryzująca się łatwością montażu i niskimi kosztami eksploatacji. Wzrost zainteresowania tą technologią ogrzewania oraz kotłami elektrycznymi w I kwartale 2021 był bardzo wysoki – ok. 80%. Na wynik ten z pewnością ma wpływ ostatni wzrost zainteresowania fotowoltaiką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *