Budynek można ogrzewać na wiele sposobów, m.in. za pomocą systemu ogrzewania podłogowego. Co, jednak jeśli po pewnym czasie instalacja będzie potrzebowała odpowietrzenia? Poniżej podpowiadamy, jak poprawnie odpowietrzyć podłogówkę.



SPIS TREŚCI:
- Przyczyny zapowietrzania się podłogówki
- Dlaczego należy odpowietrzyć podłogówkę?
- Jak sprawdzić, czy podłogówka jest zapowietrzona?
- Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe krok po kroku?
- Jak odpowietrzyć podłogówkę — sposób I
- Jak odpowietrzyć podłogówkę — sposób II
Przyczyny zapowietrzania się podłogówki
Zapowietrzenie podłogówki nie świadczy o usterce lub wadliwości systemu. Jest to zdarzenie dość normalne, dlatego nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak spotkała Cię taka sytuacja, warto dowiedzieć się, dlaczego tak się stało.
Pierwszym z powodów zapowietrzania się podłogówki, jest niewłaściwe napełnienie układu wodą. Powoduje zaleganie w rurach powietrza, które ma wpływ na zapowietrzanie. Co ważne, płynu nie może być ani za dużo, ani za mało – średni przepływ to od 1 do 3 litra na minutę.
Zapowietrzenie podłogówki może wystąpić w momencie, gdy dopiero montujesz instalację podłogową. Powodem jest zalegający gaz we wnętrzu rur oraz w pozostałych elementach systemu. Instalacja ogrzewania podłogowego potrzebuje nieco czasu, aby zacząć poprawnie funkcjonować.
Kiedy podłogówka jest nowa i dopiero zaczyna wytwarzać ciepło, w jej wnętrzu zachodzą procesy rozkładu substancji o charakterze konserwującym i odpowiedzialnym za uszczelnianie. To wtedy uwalniane są gazy, które mogą przyczyniać się do zapowietrzania.
Dlaczego należy odpowietrzyć podłogówkę?
Nie powinno się bagatelizować zapowietrzonej podłogówki. Głównie dlatego, że powietrze, które znalazło się w rurach pex, wpływa na mniejszą wydajność ogrzewania. Zalegający gaz hamuje swobodny ruch wody, która jest niezbędna do wytworzenia oczekiwanego ciepła w budynku.
Odpowietrzając podłogówkę, wpływasz na lepszą pracę instalacji ogrzewania podłogowego, oraz chronisz ją przed uszkodzeniami powstałymi ze względu na zawartość zbędnego powietrza w rurach.
Jak sprawdzić, czy podłogówka jest zapowietrzona?
Podłogowy system ogrzewania w bardzo jasny sposób da znać, że jest zapowietrzony. Głównym sygnałem będzie nierównomierne rozprowadzanie ciepła wewnątrz instalacji. Pomieszczenia w części budynku zostaną wówczas ogrzane, a reszta wciąż będzie chłodna.
Innym sygnałem świadczącym o tym, że podłogówka jest zapowietrzona i system nie działa poprawnie będą szumy, bulgotania, hałasy wydobywające się z rur. Jeśli poczujesz lub usłyszysz, któryś z wymienionych objawów zapowietrzenia podłogówki, jak najszybciej udaj się do pomieszczenia z rozdzielaczem, aby naprawić usterkę.
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe krok po kroku?
Na wstępnie należy zaznaczyć, że podłogówkę możesz odpowietrzyć samodzielnie. Wystarczy, że będziesz się stosował do przedstawionych poniżej kroków, które są różne w zależności od rodzaju umiejscowienia systemu podłogowego.
Jak odpowietrzyć podłogówkę — sposób I:
Pierwszym sposobem montażu jest umieszczenie rozdzielacza na tym samym lub wyższym poziomie co instalacja podłogowa. System ma automatyczny odpowietrznik, który znacząco ułatwia pracę. Jak go wykorzystać?
- Uruchom pompę podłogówki tak, aby działała na możliwie najwyższych obrotach.
- Zakręć wszystkie zawory na pętlach powrotnych oprócz tego, który będziesz odpowietrzał.
- Odkręć zawór wody, dzięki czemu w ciągu 10-15 minut płyn przemieści się po całej odpowietrzanej pętli (zanikający świst to normalne zjawisko na tym etapie).
- Powtórz analogicznie czynność na pozostałych pętlach.
Może zdarzyć się, że szybkie usunięcie powietrza wpłynie na obniżenie się ciśnienia wody. Jeśli zaobserwujesz taką zależność – po odpowietrzaniu dobij wodę do systemu ogrzewania.
Pamiętaj! Jeśli instalacja obejmuje także kaloryfery, je również musisz odpowietrzyć.
Jak odpowietrzyć podłogówkę — sposób II:
Drugim sposobem montażu jest umieszczenie rozdzielacza poniżej instalacji ogrzewania. To nieco utrudnia pracę, która powinna być wykonywana według poniższych kroków:
- Wyłącz pompę podłogówki i zakręć zawory: odcinający pompę, przy rozdzielaczu, na pętlach grzewczych, wszystkie odpowietrzniki.
- Na rozdzielaczach podepnij — do zaworów spustowych, które znajdują się przy belce powrotnej – przewody elastyczne z instalacji kanalizacyjnej, a do zaworów przy belce zasilającej – przewody elastyczne z instalacji wodnej.
- Otwórz pierwszy obwód grzewczy – woda ma przepływać, dopóki nie znikną pęcherzyki powietrza – powtórz czynność z każdym obwodem.
- Po zakończonym działaniu zamknij zawory spustowe przy belkach i odepnij przewody elastyczne.
- Otwórz zawory zakręcone w pierwszym punkcie.
- Włącz pompę.
Odpowietrzanie podłogówki to czynność pracochłonna, ale konieczna. Bez niej instalacja grzewcza nie pracowałaby poprawnie.
Jeżeli nie czujesz się na siłach, boisz się, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem, nie kombinuj – zleć profesjonalistom.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Jakie źródło ciepła wybrać do ogrzewania podłogowego?
- Zasada działania zaworu trójdrożnego
- Piec z podajnikiem tłokowym – jak działa, dobór, wady i zalety.