W nowych budynkach mieszkalnych coraz rzadziej spotykane są tradycyjne grzejniki. Wielu inwestorów stawia na nowoczesne technologie, a konkretniej wodne ogrzewanie podłogowe. Zanim wyjaśnimy jakie źródło ciepła wybrać do ogrzewania podłogowego, wyjaśnimy jak działa ogrzewanie podłogowe.
SPIS TREŚCI:
- Jak działa ogrzewanie podłogowe? Zasada działania wodnego ogrzewania podłogowego
- Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe
- Ogrzewanie gazowe i elektryczne
- Kotły na paliwo stałe
- Jakie źródło ciepła wybrać do ogrzewania podłogowego – Podsumowanie
Jak działa ogrzewanie podłogowe? Zasada działania wodnego ogrzewania podłogowego
Wodne ogrzewanie podłogowe, jest to system oparty na sieci rur umieszczonych pod wylewką. Krąży w nich czynnik roboczy (woda) oddający energię do pomieszczenia. Jest to technologia przypominająca instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami. Główną różnicą jest powierzchnia, która oddaje ciepło do pomieszczenia. W przypadku ogrzewania podłogowego jest ona nawet do kilkudziesięciu razy większa niż przy tradycyjnych grzejnikach. Efektem tego jest zakres temperatur pracy podłogówki. Maksymalna temperatura zasilania wody grzewczej wynosi 55°C. Jest to niższa wartość niż w przypadku grzejników. Przez taką specyfikę, zmienia się również zasada doboru źródła ciepła zasilającego ogrzewanie podłogowe. Jeżeli wyjaśniliśmy już zasadę działania ogrzewania podłogowego, przejdźmy do głównego zagadnienia. Jaki system grzewczy sprawdzi się najlepiej przy podłogówce? Podpowiadamy!
Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe – optymalne rozwiązanie
Pompy ciepła idealnie wpisują się w charakterystykę pracy ogrzewania podłogowego. Najpopularniejsze rozwiązania, czyli pompy ciepła powietrze-woda, najwydajniej pracują podgrzewając wodę do temperatur optymalnych dla podłogówki. Dlatego też jest to rozwiązanie, które spotyka się coraz częściej w nowym budownictwie.
Ogrzewanie gazowe i elektryczne
Podobną charakterystyką pracy z ogrzewaniem podłogowym wyróżnia się ogrzewanie gazowe (kotły gazowe) i elektryczne. Jednak decydując się na kocioł gazowy, możemy napotkać ograniczenia infrastrukturalne (brak sieci gazowej). Natomiast ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej należy obecnie do najdroższych wariantów na rynku.
Kotły na paliwo stałe a ogrzewanie podłogowe
Kotły na pellet lub kotły na ekogroszek również mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym. W takim przypadku jednak należy zastosować zawór mieszający. Temperatura wody podgrzanej przez kocioł jest zdecydowanie za wysoka dla podłogówki. Zawór mieszający, jest w stanie wyrównać tę wartość poprzez mieszanie wody zasilającej i powracającej z obiegu. Zawory te, występują w postaci w pełni zautomatyzowanej, co jest niezwykle komfortowe podczas eksploatacji. Ta sama zasada dotyczy kominków z płaszczem wodnym.
Jakie źródło ciepła wybrać do ogrzewania podłogowego – Podsumowanie
Jak widać, mamy dość duży wybór jeżeli chodzi o dobór źródła ciepła, które będzie współpracowało z ogrzewaniem podłogowym. Odpowiedni dobór zależy od wielu czynników i indywidualnych preferencji lub możliwości. Natomiast najlepszym opcją pod kątem ekonomiczności i ekologiczności wydaje się być powietrzna pompa ciepła, w szczególności w nowym budownictwie.