


Ekogroszek staje się coraz popularniejszym paliwem grzewczym. Materiał ten jest wytwarzany z wysokokalorycznego węgla, jednak podczas spalania emituje mniej tlenków siarki i zostawia mniej popiołu. Obecnie na rynku występuje wiele wariantów kotłów, sprawdź, czym się charakteryzuje kocioł z podajnikiem tłokowym?
Kocioł na ekogroszek musi być niskoemisyjny i spełniać normy 5 klasy. Od 2020 roku, mają wejść w życie dodatkowe obostrzenia dotyczące wpływu na środowisko kotłów na ekogoroszek. Rozporządzenie ma ograniczyć emisję tlenków azotu. Mimo wszystko, popularność pieców na ekogroszek ciągle wzrasta, głównie za sprawą czynników ekonomicznych.
SPIS TREŚCI:
- Jak działa kocioł z podajnikiem tłokowym – charakterystyka
- Dobór i eksploatacja kotła na ekogroszek z podajnikiem tłokowym
- Wady i zalety kotła na ekogroszek z podajnikiem tłokowym
- Kocioł na ekogroszek z podajnikiem tłokowym – Podsumowanie
Jak działa kocioł z podajnikiem tłokowym – charakterystyka
Kocioł z podajnikiem tłokowym na ekogroszek (jak większość kotłów na to paliwo), jest urządzeniem z palnikiem retortowym. Zastosowanie podajnika tłokowego ma na celu wyręczenie użytkownika w ciągłym dostarczaniu paliwa.
Charakterystyka pracy i zasada działania kotła z podajnikiem tłokowym jest dość prosta. Partie materiału są podawane ze zbiornika, ruchem posuwistym. Po podaniu porcji paliwa, tłok cofa się, aby zabrać kolejną. Częstotliwość pracy tłoka może być regulowana sterownikiem. Automatyka pozwala na optymalizację procesu spalania. Podajniki tłokowe to urządzenia uniwersalne. Oprócz ekogroszku mogą obsługiwać inne paliwa (np. pellet). Najważniejszą kwestią jest, aby kocioł był dostosowany do potrzeb i preferencji użytkownika.
Sprawdź też: Zasada działania zaworu trójdrożnego
Dobór i eksploatacja kotła na ekogroszek z podajnikiem tłokowym
Kocioł z podajnikiem musi spełniać warunki pomieszczenia, w którym ma być zamontowany. Trzeba pamiętać, aby podajnik był po odpowiedniej stronie. Łatwość dostępu do podajnika czy zbiornika jest ważna podczas eksploatacji. Do kotła należy także dobrać odpowiedni sterownik. Najbardziej popularne to sterowniki PID lub dwustanowe. Pierwszy z nich jest znacznie droższy.
Podobnie sytuacja wygląda z rodzajem palnika. Tutaj do wyboru jest kilka opcji. Najbardziej znaną jest retorta fajkowa. Jednak sprawdza się ona w przypadku zasilania kotła wyłącznie ekogroszkiem. Oprócz tego można spotkać kotły z retortami rynnowymi i żeliwnymi. Podczas doboru pieca na ekogroszek, warto zwrócić uwagę na gwarancję oraz usługi serwisowe. Jest to bardzo ważne podczas eksploatacji produktu.
Wady i zalety kotła na ekogroszek z podajnikiem tłokowym
Główną zaletą kotła na ekogroszek z podajnikiem tłokowym jest eksploatacja, która nie wymaga dużego zaangażowania. Uzupełnienie zasobnika raz na kilkanaście dni to wszystko, co należy zrobić. Rozwinięta automatyka, wspomaga sterowanie danym kotłem, więc można nim zarządzać nawet zdalnie.
Dużym plusem jest również czystość. Ekogroszek nie pozostawia po sobie tyle pyłu, co tradycyjny węgiel. Pomieszczenia, w których jest składowany, są zazwyczaj schludne i czyste. Ponadto, do wyczyszczenia podajnika tłokowego nie trzeba wygaszać pieca. W sezonie grzewczym jest to bardzo ważne, ze względu na konieczność ciągłego ogrzewania budynku. Do wyboru kotła na ekogroszek, mogą zachęcić również niskie koszty ogrzewania i eksploatacji.
Uciążliwe, natomiast, może być regularne serwisowanie i poddawanie przeglądom danego urządzenia. Trzeba także dbać o odpowiednią, jakość paliwa, aby kocioł nie uległ uszkodzeniu.
Przeczytaj też: Jak działa kocioł z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek?
Kocioł na ekogroszek z podajnikiem tłokowym – Podsumowanie
Kocioł na ekogroszek z podajnikiem tłokowym to ekonomiczne i komfortowe rozwiązanie. Trzeba również pamiętać, że jest to wariant bardziej ekologiczny niż węgiel kamienny. Popularność ekogroszku nie jest przypadkowa. Wiele zalet takiego rozwiązania sprawia, że wybór kotła na ekogroszek jest bardziej rentowny i wygodny niż tradycyjne systemy grzewcze, tzw. kopciuchy.