Instalacja kolektorów słonecznych wiąże się z podjęciem decyzji, na jaki ich rodzaj się zdecydować – płaskie czy rurowo-próżniowe? Która opcja urządzenia jest wydajniejsza? Kiedy lepiej sprawdzą się kolektory słoneczne płaskie, a kiedy rurowo-próżniowe?
SPIS TREŚCI:
Kolektory słoneczne płaskie i rurowo-próżniowe – porównanie
Kolektory słoneczne różnią się od siebie kilkoma parametrami, które wykazują inne właściwości w zależności od np. pory roku. Oba urządzenia mają za zadanie pochłanianie promieni słonecznych, których energia służy do ogrzewania wody użytkowej, a czasami wspomaga także centralne ogrzewanie.
Kolektory słoneczne płaskie są najpopularniejszym rodzajem urządzeń pozyskujących energię słoneczną. Głównie wynika to z faktu, że zapewniają wyższą wydajność w okresie wiosenno-letnim oraz w pierwszych tygodniach jesieni.
Wydajność wynika z budowy kolektorów słonecznych płaskich. Składają się z ciemnej, płaskiej powłoki – absorbera. Na jego spodniej części, przylutowane są specjalne kanały, które tworzy się z miedzi lub aluminium. Ich zadaniem jest umożliwienie przepływu płynu grzewczego w całym układzie. Dodatkowo stworzona jest także izolacja z wełny mineralnej. Górną warstwę absorbera pokrywa się szybą solarną – to odporny na uszkodzenia materiał, który może być wystawiany na działanie różnych warunków atmosferycznych.
W kolektorach rurowo-próżniowych, na całej powierzchni urządzenia, widoczny jest system miedzianych rur. Na ich zewnętrznej powierzchni zamontowana jest powłoka absorbująca. Wnętrze wypełnione jest natomiast cieczą, która wykazuje niską temperaturę parowania. Kiedy promienie słoneczne zaczynają ogrzewać tę substancję, zaczyna ona parować, a tym samym ciepło przemieszcza się do zakończenia rury kondensatora w kanale głównym. Z tego miejsca ciepło wraz z płynem znajdującym się w kanale zbiorczym transportowane jest do zbiornika z wodą użytkową.
Jak widzisz, różnice pojawiają się nie tylko w samym wyglądzie kolektorów, ale także w budowie i działaniu.
Właściwości kolektorów płaskich i rurowo-próżniowych
Do właściwości kolektorów płaskich z pewnością należy zaliczyć fakt, że są w stanie także szybciej rozpocząć pracę, szczególnie zimą – ich płaska powierzchnia sprawia, że zalegający śnieg, czy szron szybciej się topią. Ponadto wyróżniają się praktycznie bezawaryjną pracą przez okres nawet 30 lat. W czym czasie ich wydajność także niewiele spada. Biorąc pod uwagę długi okres pobierania energii z promieni słonecznych w ciągu roku, a więc i szybki zwrot z inwestycji, ta opcja kolektorów wydaję się opłacalnym rozwiązaniem.
Jeśli chodzi o właściwości kolektorów rurowo-próżniowych – nie pozostają one w tyle. Charakteryzują się przede wszystkim małą stratą ciepła podczas pracy. Wszystko to za sprawą próżni znajdującej się w szklanych rurach połączonych z kolektorem. Same rury dzięki użytego do produkcji wysoko-jakościowego szkła także spełniają swoje właściwości, z których najważniejszą jest wysoka trwałość.
Zastosowanie kolektorów płaskich i rurowo-próżniowych
Oba warianty kolektorów słonecznych można stosować zarówno do ogrzewania wody użytkowej, jak i jako urządzenia wspomagającego ogrzewanie centralne. Co ciekawe, kolektory rurowo-próżniowe pracują sprawniej niż ich odpowiedniki – kolektory płaskie, a więc mogą być stosowane w mniejszej liczbie. Oznacza to, że kolektor rurowo-próżniowy o mniejszej powierzchni przekaże podobną ilość energii cieplnej, co kolektor płaski o większej powierzchni.
Różnica widoczna jest także w samym montażu kolektorów słonecznych. Rurowo-próżniowe mogą być stosowane na płaskich dachach lub być mocowanie do ścian budynków. Sprawdzą się więc idealnie, kiedy nie ma możliwości bezpośredniego ustawienia urządzeń w kierunku południowym.
Podczas wyboru kolektorów warto przeanalizować wielkość powierzchni i miejsce montażu, aby dobrać urządzenia jak najlepiej do budynku.
Przeczytaj też: Kolektory słoneczne czy pompa ciepła – czym podgrzewać wodę?
Fot. Tytułowa źródło: Stock Adobe