niedziela, 24 września
Shadow

Zawór trójdrożny – zasada działania i zastosowanie

Zawór trójdrożny (trójdrogowy) jest często spotykanym elementem w kotłowniach. Daje on możliwość regulacji temperatury czynnika roboczego, co niesie ze sobą wiele korzyści. Jednym mechanizmem jesteśmy w stanie zadbać zarówno o bezpieczeństwo, jak i o funkcjonalność systemu hydraulicznego, w który wyposażony jest budynek. Jeżeli jesteś ciekawy / ciekawa, jaka jest zasada działania zaworu trójdrożnego (trójdrogowego) i jakie jest główne zastosowanie oraz budowa zaworu trójdrożnego, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

SPIS TREŚCI:

  1. Zasada działania zaworu trójdrożnego
  2. Zastosowanie zaworu trójdrożnego
  3. Budowa zaworu trójdrożnego

Zasada działania zaworu trójdrożnego (trójdrogowego)

Zasada działania zaworu trójdrożnego opiera się na mieszaniu czynnika roboczego powracającego z instalacji (o niskiej temperaturze) z czynnikiem wychodzącym z kotła (o wysokiej temperaturze). Zaworem trójdrożnym (trójdrogowym) można sterować ręcznie lub automatycznie. Drugi wariant jest wyposażony w termostat, który ustala proporcję mieszania, tak aby czynnik wypływający z zaworu do urządzenia miał zadaną temperaturę.

Wyżej przedstawiona zasada działania dotyczy zaworu trójdrożnego mieszalnikowego. Na rynku są dostępne również zawory przełączeniowe, które zmieniają kierunek przepływu czynnika roboczego w instalacji centralnego ogrzewania. Oba rodzaje zaworów trójdrożnych znalazły zastosowanie w typowej kotłowni, którą można spotkać w każdym domu.

Zawór mieszający trójdrogowy (trójdrożny) DN32
Fot. Zawór mieszający trójdrożny (trójdrogowy) DN32 | Źródło: swatt.pl

Zawór trójdrożny (trójdrogowy) c.o. – Zastosowanie

Zawory trójdrożne (trójdrogowe) przełączeniowe stosuje się w przypadkach, kiedy chcemy mieć wybór, który odbiornik ciepła ma być zasilany. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy skierować energię np. na obieg ogrzewania budynku (np. do grzejników) kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zawór trójdrożny (trójdrogowy) jest również wykorzystywany w przypadku korzystania z dwóch źródeł ciepła w jednej instalacji. Umożliwia wybór, które urządzenie ma zasilać system w danym momencie.

Zawory mieszalnikowe mają za zadanie chronić kotły przed niskotemperaturową korozją. Odbywa się to poprzez mieszanie wody powracającej z instalacji z wodą wychodzącą z kotła. Przyczyną korozji jest zbyt niska temperatura czynnika powracającego z instalacji. Czynnik, który spotyka się z gorącymi spalinami powoduje wykraplanie się z nich pary wodnej z substancjami o kwaśnym odczynie, co negatywnie wpływa na materiał, z którego jest wykonany kocioł (blacha kotłowa).

Zawór mieszalnikowy jest także wykorzystywany jako element instalacji wyposażonej w ogrzewanie podłogowe i kotła na paliwo stałe. Dzięki regulacji temperatury czynnika roboczego jesteśmy w stanie dostosować parametry wody wychodzącej z kotła do potrzeb podłogówki (około 40-50⁰C).

Zawór trójdrożny – budowa

Zawór trójdrożny w budowie przypomina kształt litery „T” z trzema wlotami / wylotami oraz mieszadełkiem umieszczonym wewnątrz zaworu – od jego położenia zależy, którym wylotem będzie przepływać woda. Są dostępne zawory z możliwością ręcznego, jak i automatycznego sterowania. Korpus zaworu trójdrożnego jest najczęściej wykonany z mosiądzu, stali nierdzewnej lub innych, równie wytrzymałych materiałów.

Przeczytaj też: Rozdzielacz do centralnego ogrzewania – do czego służy i jak go dobrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *