Rynek grzewczy każdego roku ma do zaoferowania nowe rozwiązania. Trendy zmieniają się szybko, jednak przy wyborze sposobu ogrzewania domu zawsze przyświecają nam te same cele. Mowa o oszczędnościach finansowych, komfortowej eksploatacji i pozytywnym wpływie na środowisko. Coraz większą popularnością cieszą się systemy hybrydowe, które są połączeniem tych cech. W jakich sytuacjach sprawdzi się ogrzewanie hybrydowe domu i dla kogo jest przeznaczone? Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę tego typu rozwiązań.



SPIS TREŚCI:
- Hybrydowe ogrzewanie domu – na czym polega i jakie korzyści daje?
- Hybrydowe systemy grzewcze – przykłady rozwiązań
- Pompa ciepła + kocioł olejowy
- Pompa ciepła + kocioł na gaz płynny
- Pompa ciepła + kocioł na pellet lub ekogroszek
- Dla kogo sprawdzi się hybrydowe ogrzewanie domu?
- Podsumowanie
Hybrydowe ogrzewanie domu – na czym polega i jakie korzyści daje?
Ogrzewanie hybrydowe domu to połączenie dwóch źródeł ciepła wykorzystujących inne paliwo. Coraz większa popularność tego typu rozwiązań wynika z szeregu korzyści z nich płynących. Po pierwsze, ogrzewanie hybrydowe to korzyści finansowe. Dzięki połączeniu dwóch źródeł ciepła jesteśmy w stanie wybrać ogrzewanie, które w danym momencie jest korzystniejsze. Dla przykładu: w czasie silnych mrozów pompa ciepła, która potrzebuje wsparcia grzałki elektrycznej, może być zastąpiona bardziej oszczędnym kotłem na pellet. Dzięki temu zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u. jest zaspokajane metodą, która jest bardziej korzystna.
Sprawdź też: Pompa ciepła zimą – jak pracuje i czy jest wydajna?
Ponadto decydując się na ogrzewanie hybrydowe, gwarantujemy sobie bezpieczeństwo energetyczne. Mimo że nowoczesne źródła ciepła są przedstawiane jako niezawodne urządzenia, to usterki jednak się zdarzają. Posiadając dwa źródła ciepła, zapewniamy możliwość nieprzerwanej dystrybucji energii cieplnej, bez względu na awarie jednego z nich.
Jako że w systemach hybrydowych najczęściej łączy się odnawialne źródła energii z konwencjonalnymi, łatwo w tych rozwiązaniach dostrzec korzyści ekologiczne. Pompy ciepła pod tym względem są obecnie optymalnym rozwiązaniem, dlatego wspierając system grzewczy tymi urządzeniami, ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto trzeba pamiętać o Warunkach Technicznych WT 2021, które ograniczają poziom zużycia energii pierwotnej w budynku.
Hybrydowe systemy grzewcze – przykłady rozwiązań
Pompa ciepła + kocioł olejowy
Pierwszym przykładem dobrej współpracy dwóch źródeł ciepła (hybrydowych systemów grzewczych) jest połączenie kotła olejowego z pompą ciepła. Dlaczego? Otóż olej opałowy cechuje się dynamicznymi zmianami swojej ceny. Wahania na poziomie kilku procent nikogo nie dziwią. W takiej sytuacji możemy korzystać z kotła, kiedy ceny paliwa są dla nas korzystne. W czasie wzrostów cen paliwa możemy oprzeć produkcję energii cieplnej o działanie pompy ciepła (najczęściej używanym rodzajem jest powietrze-woda).
Dowiedz się więcej: Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła + kocioł na gaz płynny
Podobne korzyści można dostrzec w połączeniu kotłów na gaz płynny z pompami ciepła. Często stosuje się taki wariant podczas oczekiwania na dostęp do gazociągu (nierzadko trwa to wiele lat). Kotły na gaz płynny najczęściej są zbudowane podobnie jak urządzenia na gaz ziemny, więc późniejsza zamiana rodzaju paliwa nie stanowi problemu. Gaz płynny, podobnie jak olej opałowy jest wrażliwy na wahania rynku. W takich sytuacjach również możemy wspierać system grzewczy pompą ciepła.
Pompa ciepła + kocioł na pellet lub ekogroszek
Częstym połączeniem jest również kocioł na paliwo stałe i pompa ciepła typu powietrze-woda. W tym przypadku nie chodzi o wahania ceny pelletu bądź ekogroszku, a o bezpieczeństwo energetyczne i wsparcie pompy ciepłą w czasie silnych mrozów.
Sprawdź też: ekogroszek czy pellet – co wybrać?
Dla kogo sprawdzi się ogrzewanie hybrydowe domu?
Ogrzewanie hybrydowe najczęściej stosuje się w modernizowanych budynkach, gdzie od wielu lat sprawdza się dane źródło ciepła (najczęściej konwencjonalne) i chcemy dodatkowo zabezpieczyć infrastrukturę energetyczną, ograniczyć koszty ogrzewania lub po prostu zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Warto podkreślić, że w takiej sytuacji możemy starać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze (lub innego, działającego w danym regionie).
Moc obu urządzeń powinna być dobrana na podstawie zapotrzebowania energetycznego budynku. Ważne jest, aby sprecyzować, jaki udział ma mieć dane urządzenie w pokryciu zapotrzebowania na energię. Dla przykładu pompa ciepła może dostarczać 70% energii, a kocioł jest dobierany w taki sposób, aby wytworzyć brakujące 30%.
Podsumowanie
Na czym polega hybrydowe ogrzewanie domu?
Hybrydowe ogrzewanie domu to połączenie dwóch źródeł ciepła wykorzystujących inne paliwo. Dzięki temu jesteśmy w stanie wybrać ogrzewanie, które w danym momencie jest korzystniejsze oraz zapewniamy nieprzerywaną dystrybucję energii cieplnej w przypadku awarii jednego z nich.
Jakie źródła grzewcze łączymy w hybrydowym systemie grzewczym?
W hybrydowych systemach grzewczych najczęściej łączy się odnawialne źródła energii z konwencjonalnymi np. pompa ciepła + kocioł na pellet, ekogroszek, gaz płynny lub kocioł olejowy. W ten sposób ograniczamy koszty ogrzewania i zmniejszamy negatywny wpływ na środowisko.
Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrzewanie hybrydowe domu?
Hybrydowe ogrzewanie domu jest w szczególności najlepszym rozwiązaniem w modernizowanych budynkach.