piątek, 27 stycznia
Shadow

Kocioł na pellet

Spalanie biomasy staje się coraz bardziej popularne. Wynika to, głównie z nacisku Unii Europejskiej na normy emisyjne oraz z komfortu eksploatacji kotłów. Piec na pellet jest jednym z pierwszych wyborów, jeśli chodzi o spalanie biomasy w Polsce. To wciąż za mało, aby stwierdzić, że pellet wypiera węgiel z rynku, ale powoli zdobywa on zaufanie inwestorów.

Kocioł na pellet – charakterystyka

Pellet to naturalnie paliwo stałe. Można go wytwarzać z trocin, słomy lub innych odpadów biodegradowalnych. Materiał jest prasowany pod dużym ciśnieniem, dlatego zajmuje mało miejsca i charakteryzuje się mniejszą wilgotnością niż np. drewno. Sam kocioł pelletowy zazwyczaj występuje w zestawie z podajnikiem. W większości pieców na pellet stosuje się grzałki doprowadzające do zapłonu biomasy, więc nie ma potrzeby ręcznego rozpalania.

Podobnie sytuacja wygląda z gaszeniem płomienia. Kotły dedykowane do spalania pelletu mogą być wyposażone w palniki retortowe lub retortowe antynagarowe (palnik uniwersalny). Ważnym elementem każdego kotła na pellet jest nieruchomy ruszt. Co więcej, o jego sprawności w dużej mierze decyduje układ automatyki. Warto zaznaczyć, że większość kotłów pelletowych spełnia warunki klasy 5 i posiada europejski certyfikat Ecodesign.

Kocioł na pellet – Dobór i eksploatacja pieca

Kocioł pelletowy, mimo swojej prostoty, potrzebuje przestrzeni. Dlatego, przed zakupem warto przeanalizować wymiary kotłowni i gabaryty wybranego modelu pieca. Jeśli kotłownia jest zbyt mała, istnieje możliwość zakupienia kotła o nietypowych, kompaktowych wymiarach.

Ważne również jest, aby zwrócić uwagę na gwarancję i usługi serwisowe. Kocioł na pellet musi być raz w roku poddawany przeglądom, dlatego warto się upewnić czy dany producent zawarł to w ofercie. Oprócz tego, należy wziąć pod uwagę charakterystykę infrastruktury grzewczej w budynku (np. średnicę komina). Podczas użytkowania danego kotła, warto dbać, o jakość paliwa i czystość pieca.


Sprawdź też: Zasada działania zaworu trójdrożnego


Piec na pellet – wady i zalety

Piec na pellet działa prawie bezobsługowo. Raz zasypany zbiornik, wystarcza na kilka dni. Sterowanie automatyczne pozwala na zarządzanie ogrzewaniem i dostosowanie go do własnych preferencji. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, które pod względem komfortu wyprzedza tradycyjne metody ogrzewania (np. węgiel). Samo składowanie pelletu nie jest uciążliwe. Paliwo to można zakupić w workach o różnej wadze. Pellet nie pyli ani nie zostawia śladów na posadzce.

Minusem ogrzewania domu pelletem są koszty. W skali roku, należy zapłacić za pellet o około 50% więcej niż za węgiel. Wraz z rozwojem technologii spalania biomasy, koszty takiego ogrzewania powinny spadać.

Piec na pellet – Podsumowanie

Piec pelletowy jest komfortowym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Technologia sprowadzona z zachodu, rozwija się w dynamicznym tempie. W zamian za nieco wyższe koszty eksploatacyjne otrzymujemy ekologiczne źródło ciepła, które działa bezobsługowo. Co więcej, do wymian kotłów na biomasowe, można otrzymać dofinansowanie z programów unijnych i regionalnych.


Sprawdź też: Ekogroszek czy Pellet? Na które źródło ogrzewania warto się zdecydować w 2021 roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *