W ciągu kilku ostatnich lat jesteśmy świadkami zwiększania nacisku na efektywność energetyczną budynków. W powstających domach montowane są wydajne źródła ciepła, a w budownictwie starszego typu, legendarne już piece węglowe tzw. kopciuchy są wymieniane na najnowsze technologie grzewcze: piece centralnego ogrzewania 5 klasy lub odnawialne źródła energii.



SPIS TREŚCI:
Dlaczego należy wymienić piec starego typu?
Piece węglowe starego typu wymiernie przyczyniły się (i ciągle przyczyniają) do katastrofalnego stanu powietrza w większości miast Polski. W związku z tym w życie wchodzi uchwała antysmogowa, której głównym przesłaniem jest wymiana starych kotłów c.o. zanieczyszczających powietrze. Ponadto oszczędność podczas ich eksploatacji jest tylko pozorna. Kotły węglowe starego typu charakteryzują się bardzo niską sprawnością, co przekłada się na większą ilość spalanego paliwa.
Na szczęście, na rynku występują przystępne cenowo i wydajne alternatywy w postaci kotłów na paliwo stałe 5 klasy, kotłów gazowych czy też pomp ciepła. Wymiana starego pieca, na któryś z powyższych wariantów to ciekawa opcja, ponieważ oprócz oszczędności generowanych podczas użytkowania nowoczesnego źródła ciepła, możemy liczyć też na dofinansowanie związane z termomodernizacją. Czym zastąpić piec węglowy starego typu tzw. kopciucha? Podpowiadamy!
Czym zastąpić piec węglowy starego typu – przykładowe rozwiązania grzewcze
Kotły na paliwo stałe
Piece na ekogroszek i pellet są obecnie najpopularniejszym wariantem grzewczym wśród inwestorów indywidualnych. Z czego to wynika? Przede wszystkim, obie technologie to idealnie wyważone opcje pod względem finansowym, funkcjonalnym i ekologicznym. Koszty inwestycyjne w przypadku kotłów 5 klasy zasilanych paliwem stałym są zdecydowanie niższe niż w przypadku np. pompy ciepła.
Koszty eksploatacyjne również są atrakcyjne. Wytworzenie 1 kWh energii cieplnej za pomocą kotła na pellet kosztuje około 0,26 zł. W przypadku ekogroszku wartość ta jest prawie dwukrotnie niższa. Ponadto nowoczesne kotły na paliwo stałe posiadają certyfikat Ecodesign. Jest to gwarancja ekologiczności. Ekoprojekt to dyrektywa Unii Europejskiej, która nakłada na urządzenia grzewcze restrykcyjne normy emisyjne oraz sprawnościowe (m.in. poprzez wprowadzenie pojęcia sezonowej efektywności energetycznej).
Jeżeli zainteresował Cię temat nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania na paliwo stałe 5 klasy, które są ciekawą alternatywną starych pieców węglowych, koniecznie zapoznaj się z poniższymi artykułami:
Kocioł na pellet – wady i zalety
Charakterystyka i eksploatacja kotła na pellet. Wady i zalety ogrzewania pelletem. Jak dobrać kocioł na pellet.
Ekogroszek vs Pellet- porównanie
Porównanie technologii grzewczych i urządzeń pod kątem spalania, aspektów ekologicznych i ekonomicznych.
Kocioł na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym
Jak działa kocioł z podajnikiem ślimakowym? Dobór, eksploatacja, wady i zalety kotła na ekogorszek z podajnikiem ślimakowym.
Kotły gazowe
Ogrzewanie gazowe jest bardzo efektywną alternatywą, jednak posiada pewne ograniczenia. Główny problem tkwi w infrastrukturze. Nie w każdym regionie Polski dostępne są gazociągi. Brak dostępu do sieci nieco komplikuje cały proces, ponieważ konieczna wtedy jest dzierżawa lub zakup zbiornika na gaz płynny.
Sam proces grzewczy jest bardzo komfortowy, ponieważ kotły gazowe działają bezobsługowo. Na rynku są dostępne tradycyjne piece (coraz rzadziej spotykane), kotły gazowe kondensacyjne i pulsacyjne. Dwa ostatnie warianty charakteryzują się wyższą ceną niż pierwsza opcja. Charakteryzują się jednak znacznie wyższą sprawnością, co przekłada się bezpośrednio na koszt eksploatacji, który jest zbliżony do kotłów zasilanych pelletem.
Zobacz też: Wady i zalety ogrzewania gazowego
Warto zaznaczyć, że na koszty użytkowania danego urządzenia grzewczego składa się wiele czynników (m.in. rodzaj stolarki otworowej lub sposób ocieplenia ścian zewnętrznych budynku).
Pompy ciepła
Wśród pomp ciepła, największą popularnością cieszą się urządzenia typu powietrze – woda. Zasada działania pompy ciepła przypomina odwrócony proces zachodzący w lodówce. Jest to odnawialne źródło ciepła, które wykorzystuje zjawiska termodynamiczne do taniej produkcji energii cieplnej. Dlaczego taniej?
Pompy ciepła to obecnie najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej wynosi między 0,1 a 0,13 zł (w dniu publikacji artykułu). Niestety, pod względem kosztów inwestycyjnych nie wygląda to już tak dobrze. Za pompę ciepła musimy zapłacić znacznie więcej niż za kocioł gazowy lub zasilany paliwem stałym.
Warto jednak przeanalizować rentowność inwestycji, ponieważ oszczędności, które pompa ciepła generuje każdego miesiąca, są zdecydowanie większe niż w przypadku konwencjonalnych źródeł ciepła.