Analizując sposoby ogrzewania domu i koszty, jakie dany system może wygenerować, często zapominamy uwzględnieniu nakładów niezbędnych do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podgrzew wody, z której będziemy korzystać, zazwyczaj jest realizowany przez urządzenie centralnego ogrzewania (np. kocioł na paliwo stałe). Istnieją jednak sposoby podgrzewania wody użytkowej za pomocą systemów autonomicznych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w okresie letnim, kiedy nie uruchamiamy głównego źródła ciepła. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych rozwiązań dedykowanych do przygotowania ciepłej wody użytkowej w domu i nie tylko.
SPIS TREŚCI:
- Wykorzystanie energii ze słońca
- Podgrzewacze przepływowe
- Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe
- Jaki zasobnik do c.w.u.?
Wykorzystanie energii ze słońca do przygotowania c.w.u.
Szczególnie dużą popularność zdobyły dwa sposoby na podgrzewanie c.w.u. za pośrednictwem energii słonecznej:
Kolektory słoneczne do c.w.u.
Pierwszym opcją do przygotowania c.w.u. za pomocą energii słonecznej są kolektory słoneczne. Ich zasada działania jest bardzo prosta. Czynnik roboczy (glikol) krążący w systemie, odbiera energię z nagrzanej powierzchni panelu, transportuje ją do zasobnika c.w.u. i tam oddaje za pomocą dodatkowej wężownicy. Jest to niezwykle efektywny sposób podgrzewania wody użytkowej. Niestety, system oparty na kolektorach słonecznych jest wydajny tylko w miesiącach letnich (w mniejszym stopniu jesienią i wiosną). Wśród kolektorów słonecznych, największym zaufaniem cieszą się kolektory płaskie i rurowe. Dużą zaletą systemów solarnych jest bezobsługowa eksploatacja i prostota. Oprócz samych kolektorów, w skład instalacji wchodzi dedykowane orurowanie, sterownik oraz pompa.
Dowiedz się też: Czym podgrzewać wodę użytkową – pompa ciepła czy kolektory słoneczne?
Panele fotowoltaiczne do c.w.u.
Drugą opcją pozyskiwania energii do podgrzewania c.w.u. jest fotowoltaika. W tym przypadku, panele fotowoltaiczne nie produkują energii cieplnej, lecz elektryczną. Wodę można jednak podgrzać za pomocą grzałek elektrycznych, które są ważnym elementem takiego rozwiązania. Do podgrzania wody w niewielkim bojlerze potrzeba około 6 kWh energii elektrycznej dziennie. Aby wytworzyć tyle energii, wystarczy mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy około 1,5 kWp oraz sterownik, który podłączony do grzałki w bojlerze podgrzewa wodę użytkową. Analogicznie do wcześniejszego rozwiązania, podgrzewanie wody za pomocą fotowoltaiki jest efektywne głównie w okresie letnim.
Podgrzewacze przepływowe
Bardzo prostym i równie popularnym rozwiązaniem są przepływowe podgrzewacze wody. Ich dużą zaletą jest praca tylko w przypadku potrzeby użycia ciepłej wody. Sygnałem do rozpoczęcia podgrzewania wody jest odkręcenie kranu.
Przepływowe podgrzewacze wody dzielą się na jedno- i wielopunktowe. Jak sama nazwa wskazuje, jednopunktowe podgrzewacze są dedykowane do jednego kranu. Natomiast wielopunktowe podgrzewacze przepływowe wody posiadają znacznie większą moc (nawet do 24 kW), dzięki której mogą zasilić większą liczbę punktów.
Podgrzewacze przepływowe wody optymalizują także ilość zużytej energii w domu. Ponadto są kompaktowe i estetyczne.
Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe
Bardziej zaawansowanymi wariantami są pojemnościowe podgrzewacze wody. Dlaczego? Urządzenia te, oprócz podgrzewania wody mają możliwość jej magazynowana. Pojemność ogrzewaczy pojemnościowych osiąga od 10 do powyżej 200 l (w zależności od tego ile punktów chcemy zasilić). Temperatura wody regulowana jest w zakresie od 5 do 65ºC.
Na rynku występują podgrzewacze pojemnościowe ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Ponadto, urządzenie można wyposażyć w anodę magnezową, która chroni zbiornik przed korozją. Podgrzewacze pojemnościowe charakteryzują się zdecydowanie większymi gabarytami niż przepływowe, dlatego też ich montaż w niektórych miejscach może być utrudniony.
Jaki zasobnik do c.w.u.?
Bardzo ważny jest prawidłowy dobór zbiornika na ciepłą wodę użytkową. Producenci oferują wiele ich rodzajów. Zasobniki c.w.u. mogą być emaliowane lub wykonane ze stali nierdzewnej (droższa i bardziej wytrzymała opcja).
Sprawdź też: Bufor ciepła – kompletny przewodnik po zbiornikach buforowych
Podstawowym podziałem jest jednak ten wyodrębniający zasobniki c.w.u. warstwowe i posiadające wężownicę. Pierwsza opcja doskonale sprawdza się we współpracy z kotłami dwufunkcyjnymi, natomiast druga z jednofunkcyjnymi. Pamiętajmy również o doborze dobranej wielkości zbiornika. Zazwyczaj zależy ona od ilości osób mieszkających w domu, co przekłada się bezpośrednio na zużycie wody.