niedziela, 24 września
Shadow

Ekogroszek czy pellet?

Podczas budowy domu lub termomodernizacji istniejącego budynku, warto zastanowić się nad sposobem ogrzewania. Coraz częściej nowe inwestycje idą z duchem czasu i są wyposażane w pompy ciepła, jednak nadal najpopularniejszym źródłem ciepła są kotły c.o.. Tutaj rodzi się pytanie: ekogroszek czy pellet?. Warto dokonać dogłębnej analizy podczas takiego wyboru, ponieważ koszty ogrzewania stanowią bardzo duży procent kosztów użytkowania budynku.

SPIS TREŚCI:

Ekogroszek

Ekogroszek
Fot. Ekogroszek

Ekogorszek to węgiel o małej gramaturze. Jego kaloryczność wynosi od 22 000 MJ/kg do 27 000 MJ/kg. Jest dostępny luzem lub workowany. Oczywiście poza kalorycznością, bardzo ważna jest wilgotność materiału. Jeśli jest zbyt duża, paliwo jest niewydajne. Tona ekogroszku w momencie publikacji artykułu kosztuje około 800 zł.

Pellet

Pellet
Fot. Pellet

Pellet to paliwo, które jest produkowane z odpadów drzewnych, trocin lub słomy. Ma kształt walca i niewielką średnicę (maks. 25 mm.). Sprzedawany jest w workach ważących 15 kg lub w tzw. big bagach. Niestety pellet charakteryzuje się mniejszą kalorycznością niż ekogroszek – 18 000 MJ/kg. Oznacza to, że potrzeba go więcej niż ekogorszku, co może być problemem przy składowaniu w kotłowni lub garażu. Cena pelletu (w dniu publikacji artykułu) wynosi około 900 zł za tonę.

Kocioł na ekogroszek czy kocioł na pellet? Porównanie

Budowa

Kotły na ekogroszek i kotły na pellet mają podobną budowę i zasadę działania. Oba mogą być wyposażone w różnego rodzaju podajniki i zasobniki. Różnica jest taka, że kocioł na ekogroszek działa w trybie pracy ciągłej. Paliwo musi być dostarczane bez przerwy, natomiast kocioł na pellet może zostać wyłączony w czasie, gdy jest zbędny.

Spalanie

Jeśli chodzi o samo spalanie, to ekogorszek pozostawia po sobie popiół. Jest to wartość około 1/5 masy spalanego materiału. Utylizacja niechcianego materiału nierzadko stanowi problem. Wpływa to niekorzystnie na wydajność paliwa.

Piece na pellet są wyposażone w system automatyki i regulacji spalania, dzięki czemu raz zadane wartości mogą funkcjonować przez cały sezon grzewczy. Jest to duża oszczędność czasu.

Aspekty ekologiczne

Bardzo duży nacisk podczas wyboru sposobu ogrzewania jest kładziony na aspekty ekologiczne. Duży problem ze smogiem powoduje, że należy wziąć pod uwagę ilość substancji szkodliwych wydzielanych przez paliwo podczas spalania. Pellet produkuje dużo mniej dwutlenku węgla aniżeli ekogroszek. Fakt, że ekogroszek produkowany jest na bazie węgla, sprawia, że obostrzenia legislacyjne w najbliższej przyszłości mogą ograniczyć lub całkowicie zakazać używania tego paliwa.

Aspekty ekonomiczne

Wybór kotła na ekogroszek jest zazwyczaj uwarunkowany kwestiami ekonomicznymi. Kocioł przeznaczony do spalania ekogroszku może być nawet o 30% tańszy niż kocioł na pellet. Samo paliwo jest również tańsze, przez co teoretycznie eksploatacja jest tańsza. Teoretycznie, ponieważ kocioł na pellet jest dużo bardziej zautomatyzowany i prostszy w obsłudze. Dzięki temu można oszczędzić sporo czasu, który przy ekogroszku trzeba przeznaczyć na usuwanie popiołu oraz czyszczenie.

Ekogroszek vs pellet – Podsumowanie

Pozostało więc podsumować informacje i odpowiedzieć na pytanie: ekogroszek czy pellet? Według polityki ukierunkowanej na ekologię zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kocioł na pellet, jednak niższy koszt eksploatacji oraz zakupu kotła na ekogroszek, sprawia, że jest on nadal popularnym wyborem. Jeśli uwarunkowania prawne nie ograniczą spalania ekogroszku, w kolejnych latach nadal będzie to źródło ciepła wybierane z porównywalną częstotliwością jak pellet.

Ostateczny wybór zostawiamy jednak Wam. Mamy nadzieję, że jeżeli zastanawiałeś się nad pytaniem: ogrzewanie pelletem czy ekogroszkiem — to już wiesz, co wybrać. Jeżeli podane wyżej informacje nie są dla Ciebie wystarczające i nie znalazłeś/aś odpowiedni na swoje pytania, to zachęcamy do przeczytania następujących artykułów: kocioł na pellet lub kocioł na ekogroszek z podajnikiem tłokowym / kocioł na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym. Znajduje się w nich szczegółowa charakterystyka zarówno danej technologii ogrzewania, koszty eksploatacji jak i budowa kotłów oraz informacje jak dobrać odpowiedni kocioł na ekogroszek lub pellet. Kliknij powyższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Na naszym blogu powstało również porównanie innych systemów grzewczych. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami.