niedziela, 24 września
Shadow

Czym jest świadectwo energetyczne budynku i po co się je wykonuje?

Powstające obecnie domy są budynkami charakteryzującymi się wysoką efektywnością energetyczną. Jednak nie zawsze tak było i wiele funkcjonujących gospodarstw domowych to budynki o bardzo słabych parametrach energetycznych. Wpływa to na ilość zużywanej energii, a co za tym idzie, koszty i zanieczyszczenie środowiska. To, w jakim stanie jest dany budynek, można zweryfikować za pomocą audytu energetycznego. Na jego podstawie wydawane jest świadectwo energetyczne, które opisuje charakterystykę danego budynku. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym jest świadectwo energetyczne, po co się je wykonuje i czy jest to obowiązkowe, zachęcamy do przeczytania artykułu.

Wykresy - charakterystyka, świadectwo energetyczne
Fot. źródło: Karolina Grabowska, Pexels

SPIS TREŚCI

Co to jest certyfikat energetyczny?

Jak już wspomnieliśmy, świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (certyfikat lub paszport energetyczny) jest wydawane na podstawie audytu energetycznego. Do procesu audytowania budynku należy zaliczyć samą ocenę efektywności energetycznej budynku (m.in. cenę izolacyjności cieplnej przegród budynku oraz sprawności zastosowanych w nim instalacji i urządzeń), a także propozycję rozwiązań zwiększających wspomnianą efektywność energetyczną. Można śmiało stwierdzić, że certyfikat energetyczny budynku opisuje jakość danego obiektu w kontekście zużycia energii.

Jakie informacje znajdują się w certyfikacie energetycznym budynku?

Oprócz danych pozwalających zidentyfikować budynek certyfikat energetyczny zawiera również charakterystykę energetyczną budynku, w skład której wchodzą między innymi:

  • podstawowe wskaźniki obliczeniowe takie jak EP (zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną), EK (zapotrzebowanie na energię końcową) oraz EU (zapotrzebowanie na energię użytkową);
  • dokładne obliczenia dotyczące zapotrzebowania na energię konieczną do ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej, do działania wentylacji i klimatyzacji oraz do oświetlenia budynku.

Struktura świadectwa energetycznego jest uregulowana prawnie.

W jakim celu wykonuje się audyt energetyczny?

Świadectwo energetyczne jest pożądanym dokumentem w wielu przypadkach. Jednym z najpopularniejszych jest sprzedaż / kupno domu. W takiej sytuacji dokument nie tylko jest wymagany, ale również stanowi rzetelne źródło informacji dla strony kupującej.

Świadectwo energetyczne jest również przydatnym dokumentem (i bardzo często wymaganym, w zależności od programu dotacyjnego) podczas przeprowadzania termomodernizacji i generalnych remontów budynków. Wykonując ocenę efektywności energetycznej domu przed oraz po remoncie, można porównać, jak wykonane działania wpłynęły na efektywność energetyczną budynku.


Czytaj też: optymalizacja kosztów ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji w domu


Czy posiadanie certyfikatu energetycznego jest obowiązkowe?

Zgodnie z dyrektywą 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, w polskim Prawie budowlanym widnieje zapis mówiący o tym, że certyfikat energetyczny musi być sporządzony dla budynków nowych oraz oddanych do użytku po 1 stycznia 2009 roku. Taki certyfikat dodawany jest do zawiadomienia o ukończeniu budowy domu.

W 2015 roku wprowadzono wyjątek, który likwiduje konieczność posiadania certyfikatu energetycznego, jeśli budynek będzie użytkowany osobiście przez inwestora.

Zgodnie z ostatnimi ustaleniami Sejmu, od 2023 roku świadectwo energetyczne ma być obowiązkowe dla każdego budynku (również dla tych powstałych przed 2009 r.).