czwartek, 30 listopada
Shadow

Ogrzewanie podłogowe – Fakty i mity

Ogrzewanie podłogowe staje się standardem we współczesnym budownictwie. Inwestorzy odchodzą od grzejników i coraz częściej wybierają właśnie ogrzewanie powierzchniowe. Wraz ze wzrostem popularności tego sposobu ogrzewania domów (i nie tylko), wokół podłogówki narosło wiele mitów. W tym artykule postanowiliśmy je obalić.

Ogrzewanie podłogowe - instalacja
Fot. Instalacja ogrzewania podłogowego / Źródło: Adobe Stock.

Najczęściej powtarzane mity związane z ogrzewaniem podłogowym wodnym

SPIS TREŚCI:

Ogrzewanie podłogowe jest drogie – MIT #1

Na pierwszy rzut oka, można uznać to stwierdzenie za prawdziwe, ponieważ rozprowadzenie przewodów do ogrzewania podłogowego jest droższe niż instalacja oparta o tradycyjne grzejniki. Sposób ogrzewania domu należy jednak rozpatrywać również w dłuższej perspektywie. Ogrzewanie podłogowe jest bardziej energooszczędne niż grzejniki. Podłogówka ze względu na dużą powierzchnię grzewczą, nie potrzebuje tak wysokich temperatur jak grzejniki. Wystarczy ją zasilić wodą o temperaturze 30⁰C, aby efektywnie ogrzać budynek.

Podłogówka szkodzi zdrowiu domowników – MIT #2

Nic bardziej mylnego. Wręcz przeciwnie, ogrzewanie podłogowe sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu domowników. Optymalna temperatura dla człowieka powinna być nico niższa w okolicach głowni niż na poziomie stóp. Dokładnie takie warunki daje ogrzewanie podłogowe. Co więcej, ogrzewanie podłogowe zapobiega powstawaniu wilgoci na ścianach, które powodują występowanie pleśni i grzybów szkodliwych dla naszego zdrowia. Jest także idealnym rozwiązaniem dla alergików, gdyż podłogówka nie unosi kurzu w przeciwieństwie do grzejników, o czym jest kolejny mit:

Przez ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniu unosi się kurz – MIT #3

Zamiatanie podłogi położonej na ogrzewanie podłogowe.
Fot. Źródło: Cottonbro Studio, Pexels.

Odpowiednio wykonane ogrzewanie podłogowe nie jest przyczyną unoszenia się kurzu w pomieszczeniu. Niewysokie temperatury, jakie generuje podłogówka, sprawiają, że ruch powietrza przy podłodze jest minimalny i nie unosi on kurzu. Warto sobie wyobrazić, jak to wygląda w przypadku grzejników, gdzie ruch powietrza jest znacznie dynamiczniejszy (przez duże różnice temperatur).

Na ogrzewanie podłogowe możemy położyć jedynie płytki ceramiczne – MIT #4

Płytki ceramiczne szybko się nagrzewają oraz długo utrzymują ciepło, jednak nie są jedyną opcją dla wykończenia takich podłóg. Doskonale sprawdzą się również panele, drewno, mikrocement, a nawet wykładzinę. Istotne jest, aby przed zakupem sprawdzić, czy dany materiał można bez przeszkód położyć na podłogę z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się tylko na parterze budynku – MIT #5

Instalację ogrzewania podłogowego można rozprowadzić w całym budynku w dowolnej konfiguracji. Co więcej, może ona pracować w systemie mieszanym, czyli również z grzejnikami łącząc pętle ogrzewania podłogowego z obecną instalacją za pomocą zaworu RTL. Ogrzewanie podłogowe w budynkach piętrowych układa się metodą suchą, która charakteryzuje się krótkim czasem realizacji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym jest metoda sucha w ogrzewaniu podłogowym wodnym i czym się różni od metody mokrej, świetne wyjaśnienie znajdziesz w artykule: Systemy ogrzewania podłogowego.

Tutaj warto wspomnieć również o tym, że ogrzewanie podłogowe znalazło zastosowanie nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale również w obiektach wielorodzinnych i usługowych.

Ogrzewanie podłogowe – Jakie są fakty?

Analizując powyższe mity, które są w branży mniej lub bardziej popularne, można wysnuć proste wnioski dotyczące ogrzewania podłogowego. Otóż faktem jest, że podłogówka to uniwersalny, energooszczędny i sprzyjający komfortowi domowników sposób ogrzewania budynku. Jego popularność z pewnością nie jest przypadkowa. Jest to rozwiązanie o wielu zaletach, które staraliśmy się przekazać wyżej. Warto także dodać, że ogrzewanie podłogowe to także duża oszczędność miejsca, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach (takich jak łazienka czy kuchnia) co znacznie poprawia estetykę i funkcjonalność wnętrza. Dowiedz się też: Jak odpowietrzyć podłogówkę?