Ogrzewanie podłogowe staje się standardem we współczesnym budownictwie. Inwestorzy odchodzą od grzejników i coraz częściej wybierają właśnie ogrzewanie powierzchniowe. Wraz ze wzrostem popularności tego sposobu ogrzewania domów (i nie tylko), wokół podłogówki narosło wiele mitów. W tym artykule postanowiliśmy je obalić.
Najczęściej powtarzane mity związane z ogrzewaniem podłogowym wodnym
SPIS TREŚCI:
- MIT 1: Ogrzewanie podłogowe jest drogie
- MIT 2: Podłogówka szkodzi zdrowiu domowników
- MIT 3: Przez ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniu unosi się kurz
- MIT 4: Na ogrzewanie podłogowe możemy położyć tylko płytki ceramiczne
- MIT 5: Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się tylko na parterze budynku
- Jakie są FAKTY?
Ogrzewanie podłogowe jest drogie – MIT #1
Na pierwszy rzut oka, można uznać to stwierdzenie za prawdziwe, ponieważ rozprowadzenie przewodów do ogrzewania podłogowego jest droższe niż instalacja oparta o tradycyjne grzejniki. Sposób ogrzewania domu należy jednak rozpatrywać również w dłuższej perspektywie. Ogrzewanie podłogowe jest bardziej energooszczędne niż grzejniki. Podłogówka ze względu na dużą powierzchnię grzewczą, nie potrzebuje tak wysokich temperatur jak grzejniki. Wystarczy ją zasilić wodą o temperaturze 30⁰C, aby efektywnie ogrzać budynek.
Podłogówka szkodzi zdrowiu domowników – MIT #2
Nic bardziej mylnego. Wręcz przeciwnie, ogrzewanie podłogowe sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu domowników. Optymalna temperatura dla człowieka powinna być nico niższa w okolicach głowni niż na poziomie stóp. Dokładnie takie warunki daje ogrzewanie podłogowe. Co więcej, ogrzewanie podłogowe zapobiega powstawaniu wilgoci na ścianach, które powodują występowanie pleśni i grzybów szkodliwych dla naszego zdrowia. Jest także idealnym rozwiązaniem dla alergików, gdyż podłogówka nie unosi kurzu w przeciwieństwie do grzejników, o czym jest kolejny mit:
Przez ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniu unosi się kurz – MIT #3
Odpowiednio wykonane ogrzewanie podłogowe nie jest przyczyną unoszenia się kurzu w pomieszczeniu. Niewysokie temperatury, jakie generuje podłogówka, sprawiają, że ruch powietrza przy podłodze jest minimalny i nie unosi on kurzu. Warto sobie wyobrazić, jak to wygląda w przypadku grzejników, gdzie ruch powietrza jest znacznie dynamiczniejszy (przez duże różnice temperatur).
Na ogrzewanie podłogowe możemy położyć jedynie płytki ceramiczne – MIT #4
Płytki ceramiczne szybko się nagrzewają oraz długo utrzymują ciepło, jednak nie są jedyną opcją dla wykończenia takich podłóg. Doskonale sprawdzą się również panele, drewno, mikrocement, a nawet wykładzinę. Istotne jest, aby przed zakupem sprawdzić, czy dany materiał można bez przeszkód położyć na podłogę z ogrzewaniem płaszczyznowym.
Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się tylko na parterze budynku – MIT #5
Instalację ogrzewania podłogowego można rozprowadzić w całym budynku w dowolnej konfiguracji. Co więcej, może ona pracować w systemie mieszanym, czyli również z grzejnikami łącząc pętle ogrzewania podłogowego z obecną instalacją za pomocą zaworu RTL. Ogrzewanie podłogowe w budynkach piętrowych układa się metodą suchą, która charakteryzuje się krótkim czasem realizacji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym jest metoda sucha w ogrzewaniu podłogowym wodnym i czym się różni od metody mokrej, świetne wyjaśnienie znajdziesz w artykule: Systemy ogrzewania podłogowego.
Tutaj warto wspomnieć również o tym, że ogrzewanie podłogowe znalazło zastosowanie nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale również w obiektach wielorodzinnych i usługowych.
Ogrzewanie podłogowe – Jakie są fakty?
Analizując powyższe mity, które są w branży mniej lub bardziej popularne, można wysnuć proste wnioski dotyczące ogrzewania podłogowego. Otóż faktem jest, że podłogówka to uniwersalny, energooszczędny i sprzyjający komfortowi domowników sposób ogrzewania budynku. Jego popularność z pewnością nie jest przypadkowa. Jest to rozwiązanie o wielu zaletach, które staraliśmy się przekazać wyżej. Warto także dodać, że ogrzewanie podłogowe to także duża oszczędność miejsca, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach (takich jak łazienka czy kuchnia) co znacznie poprawia estetykę i funkcjonalność wnętrza. Dowiedz się też: Jak odpowietrzyć podłogówkę?