piątek, 27 stycznia
Shadow

Rodzaje grzejników i ich przeznaczenie

Ogrzewanie budynku za pomocą grzejników jest znane od wielu lat. Połączenie grzejnika z kotłem na paliwo stałe było podstawą ogrzewania domów w ubiegłym wieku. Dzisiaj, rozwiązanie to nie straciło na popularności, lecz rozwinęło się pod względem technologicznym. Mowa tu nie tylko o kotłach, a przede wszystkim właśnie o grzejnikach, które występują obecnie pod wieloma postaciami i są niezwykle wydajnym sposobem przekazywania ciepła. W dzisiejszym wpisie omówimy rodzaje grzejników i ich przeznaczenie.

Rodzaje grzejników

Grzejniki można podzielić ze względu na wiele kryteriów. Podstawowy podział grzejników zależy od tego z jakiego materiału są wykonane. Tutaj wyróżniamy: grzejniki aluminiowe, grzejniki stalowe oraz grzejniki żeliwne.

Grzejniki można podzielić również ze względu na miejsce montażu (ścienne, kanałowe, pionowe, poziome, stojące) i sposób podłączenia (z podłączeniem bocznym, dolnym i krzyżowym).

Na budowę grzejników wpływ również to, w jaki sposób oddają ciepło. W tym przypadku można wyróżnić grzejniki płytowe, konwektorowe i członowe.

Poza tym, grzejniki mogą być zasilane na różne sposoby. Najbardziej powszechne są grzejniki wodne. Alternatywą są urządzenia grzejne zasilane energią elektryczną oraz mieszane.

Sprawdź też: Zasada działania zaworu trójdrożnego


Najbardziej popularne grzejniki do domu

Grzejniki płytowe (stalowe) i członowe (aluminiowe)

W domach, najczęściej można spotkać wodne grzejniki płytowe (stalowe) lub grzejniki członowe (aluminiowe). Oba te warianty cechują się szybkim nagrzewaniem, dlatego też znalazły zastosowanie właśnie w gospodarstwach domowych. Można je wyposażyć w systemy automatyki, które pomogą kontrolować temperaturę w pomieszczeniach.

Grzejnik żeliwny - Rodzaje grzejników
Fot.: Grzejnik żeliwny by Julian Hochgesang

Grzejniki żeliwne i konwektorowe

W starych domach można spotkać jeszcze grzejniki żeliwne, jednak jest to technologia, od której się odchodzi. Ciekawą alternatywą są miedziane grzejniki konwektorowe wykorzystujące grawitacyjny ruch powietrza, wynikający z różnicy temperatur. Są one popularne zarówno w domach jak i lokalach usługowych.

Grzejniki na podczerwień

Innowacją są grzejniki na podczerwień przetwarzające energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Nie ogrzewają one powietrza, lecz ściany, ludzi i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu.

Rodzaje grzejników i ich podział – Podsumowanie

W powyższym artykule wymieniliśmy najpopularniejsze rodzaje grzejników. A Ty jakie rodzaje grzejników posiadasz w swoim domu? Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią. W szczególności ciekawią nas jak sprawdzają się grzejniki konwektorowe i grzejniki na podczerwień.


Fot. tyt.: Bernard Hermant

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *