niedziela, 24 września
Shadow

Rodzaje grzejników i ich przeznaczenie

Grzejnik stalowy płytowy
Fot. Grzejnik płytowy / Źrółdo: Bernard Hermant, Pexels

Ogrzewanie budynku za pomocą grzejników jest znane od wielu lat. Połączenie grzejnika z kotłem na paliwo stałe było podstawą ogrzewania domów w ubiegłym wieku. Dzisiaj, rozwiązanie to nie straciło na popularności, lecz rozwinęło się pod względem technologicznym. Mowa tu nie tylko o kotłach, a przede wszystkim właśnie o grzejnikach, które występują obecnie pod wieloma postaciami i są niezwykle wydajnym sposobem przekazywania ciepła. W dzisiejszym wpisie omówimy rodzaje grzejników i ich przeznaczenie.

SPIS TREŚCI:

Rodzaje grzejników

Grzejniki można podzielić ze względu na wiele kryteriów. Podstawowy podział grzejników zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane. Tutaj wyróżniamy: grzejniki aluminiowe, grzejniki stalowe oraz grzejniki żeliwne.

Grzejniki można podzielić również ze względu na miejsce montażu (ścienne, kanałowe, pionowe, poziome, stojące) i sposób podłączenia (z podłączeniem bocznym, dolnym i krzyżowym).

Na budowę grzejników wpływ również to, w jaki sposób oddają ciepło. W tym przypadku można wyróżnić grzejniki płytowe, konwektorowe i członowe.

Poza tym grzejniki mogą być zasilane na różne sposoby. Najbardziej powszechne są grzejniki wodne. Alternatywą są urządzenia grzejne zasilane energią elektryczną oraz mieszane.


Sprawdź też: Zasada działania zaworu trójdrożnego


Najbardziej popularne grzejniki do domu

Grzejniki płytowe (stalowe) i członowe (aluminiowe)

W domach najczęściej można spotkać wodne grzejniki płytowe (stalowe) lub grzejniki członowe (aluminiowe). Oba te warianty cechują się szybkim nagrzewaniem, dlatego też znalazły zastosowanie właśnie w gospodarstwach domowych. Można je wyposażyć w systemy automatyki, które pomogą kontrolować temperaturę w pomieszczeniach.

Grzejnik płytowy składa się z płaskiej płyty, która ogrzewa się, oddając ciepło do pomieszczenia. Ten rodzaj grzejników jest łatwy w montażu, ma także atrakcyjny, minimalistyczny wygląd. Jest to bardzo popularny i chętnie stosowany rodzaj grzejnika.

Grzejniki żeliwne i konwektorowe

Grzejnik żeliwny - Rodzaje grzejników
Fot.: Grzejnik żeliwny by Julian Hochgesang

W starych domach można spotkać jeszcze grzejniki żeliwne, jednak jest to technologia, od której się odchodzi. Ciekawą alternatywą są miedziane grzejniki konwektorowe wykorzystujące grawitacyjny ruch powietrza, wynikający z różnicy temperatur. Są one popularne zarówno w domach jak i lokalach usługowych.

Grzejniki na podczerwień

Innowacją są grzejniki na podczerwień przetwarzające energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Nie ogrzewają one powietrza, lecz ściany, ludzi i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu.


Sprawdź też: Ogrzewanie na podczerwień – charakterystyka nowoczesnego systemu grzewczego


Grzejnik łazienkowy tzw. drabinka

Ten rodzaj grzejnika jest zaprojektowany specjalnie dla łazienek, aby zapewnić ciepło w wilgotnym środowisku. Są one zazwyczaj wodne i zasilane z centralnego ogrzewania, ale mogą być również elektryczne.

Grzejnik konwektorowy

Ten rodzaj grzejnika zawiera grzałkę elektryczną, która ogrzewa powietrze przepływające przez urządzenie. Grzejniki konwektorowe są łatwe w montażu, a ponieważ są w pełni elektryczne, nie wymagają podłączenia do systemu centralnego ogrzewania.

Rodzaje grzejników i ich podział – Podsumowanie

W powyższym artykule wymieniliśmy najpopularniejsze rodzaje grzejników. A Ty jakie rodzaje grzejników posiadasz w swoim domu? Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią. W szczególności ciekawią nas, jak sprawdzają się grzejniki konwektorowe i grzejniki na podczerwień.