Sam montaż wybranej instalacji grzewczej to nie wszystko. O efektywnym i skutecznym działaniu systemu grzewczego decydują także czynniki związane z izolacją budynku, dostosowaniem ogrzewania do wymagań użytkowników, czy opracowanie odpowiedniej wentylacji. Co jeszcze ma wpływ? Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie są czynniki wpływające na wydajność instalacji grzewczej, przeczytaj ten artykuł.



SPIS TREŚCI:
- Odpowiednia izolacja termiczna budynku
- Wybór wydajnego i nowoczesnego systemu grzewczego
- Rodzaj ogrzewania dostosowany do budynku oraz systemu grzewczego
- Wykonanie projektu instalacji grzewczej
- System sterowania
- Wentylacja
Odpowiednia izolacja termiczna budynku
Ten czynnik opiera się głównie na zasadzie przewodnictwa cieplnego. To proces, w którym ciepło przemieszcza się z obszaru o wyższej do niższej temperatury. W przypadku budynku, który nie jest dobrze ocieplony, ciepło może wydostawać się na zewnątrz przez ściany, dach, okna, czy podłogi. To powoduje konieczność podwyższonej pracy instalacji grzewczej, tak aby zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach.
Gdy budynek jest dobrze ocieplony, instalacja grzewcza nie musi pracować tak intensywnie, aby kompensować nagłe spadki temperatury na zewnątrz. Skraca to czas pracy i zmniejsza zużycie energii, następuje także redukcja zimnych obszarów w pomieszczeniach.
Wybierając ocieplenie, zwróć uwagę na jakość i parametry izolacyjne materiałów. Wśród najczęściej wybieranych znajduje się wełna mineralna, styropian (polistyren ekspandowany EPS lub polistyren ekstrudowany XPS), pianka poliuretanowa, czy płyty warstwowe.
Okna i drzwi stanowią punkty potencjalnych strat ciepła w budynku. Jeśli nie są odpowiednio izolowane, ciepło może uciekać na zewnątrz, co powoduje konieczność większego zużycia energii przez instalację grzewczą w celu utrzymania pożądanej temperatury. Dlatego warto zadbać o likwidacje wszelkich nieszczelności, które mogą powodować przeciągi, a tym samym częstsze uruchamianie się instalacji.
Istotny jest także współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug) – jeśli jego wartość jest niska, to ograniczane są straty ciepła. Podobnie jest w przypadku współczynnika przenikania ciepła (Uw), który określa, jak dużo ciepła przenika przez całą konstrukcję okna lub drzwi. Im niższy współczynnik Uw, tym lepsza izolacyjna i mniejsze straty ciepła.
Wybór wydajnego i nowoczesnego systemu grzewczego
Wydajnym i nowoczesnym systemem można określić m.in. pompę ciepła. Działa na zasadzie wykorzystania energii z otoczenia (powietrza, wody czy gruntu) do ogrzewania budynku. Dla każdej jednostki energii elektrycznej, którą zużywają, pompy ciepła mogą dostarczyć kilka jednostek energii cieplnej, co oznacza wyższą efektywność i mniejsze zużycie energii w porównaniu do tradycyjnych systemów opartych na spalaniu paliw.
Pompy ciepła mogą pracować przy różnych temperaturach zewnętrznych, co pozwala na dostosowanie wydajności i mocy grzewczej do zmieniających się warunków atmosferycznych. Dodatkowo system zapewnia długą żywotność i niskie koszty eksploatacji przy niewielkiej konieczności konserwacji.
Rodzaj ogrzewania dostosowany do budynku oraz systemu grzewczego
Czynnikiem decydującym o wydajności instalacji grzewczej, jest także wybór samego systemu – czy będzie to ogrzewanie grzejnikowe, czy podłogowe.
Ogrzewanie grzejnikowe działa poprzez przekazywanie ciepła do powietrza, które unosi się wokół grzejników, a następnie rozchodzi się po pomieszczeniu. Grzejniki są zazwyczaj wykonane z metalu (np. żeliwa, stalowe, aluminiowe). Zalety to przede wszystkim szybkie nagrzewanie pomieszczenia oraz umożliwienie precyzyjnej regulacji temperatury. Instalacja grzejników jest względnie prosta i mniej kosztowna w porównaniu do ogrzewania podłogowego. Do wad należy nierównomierne odczuwanie ciepła, ponieważ ciepłe powietrze unosi się w górę, tworząc zimniejsze obszary na poziomie podłogi. Pod względem wizualnym grzejniki zajmują przestrzeń na ścianach, co może ograniczać aranżację wnętrza.
Ogrzewanie podłogowe umieszczone jest pod powierzchnią podłogi, najczęściej w postaci rurek z gorącą wodą lub przewodów elektrycznych. Ciepło wzrasta od podłogi, równomiernie ogrzewając pomieszczenie. To też jedna z głównych zalet tego rozwiązania. Do innych należy wysoka efektywność w przypadku niskich temperatur na zewnątrz. Wadą jest dłuższy czas reakcji, ponieważ podłoga musi się nagrzać, zanim ciepło rozejdzie się po pomieszczeniu. W kwestii finansowej minusem jest wyższy koszt instalacji w porównaniu do grzejników, szczególnie w przypadku ogrzewania wodnego.
Przeczytaj też: Jak odpowietrzyć podłogówkę?
Istotnym aspektem jest także odpowiedni dobór rodzaju systemu ogrzewania do budynku oraz zastosowanego urządzenia grzewczego. Jeżeli budynek z różnych powodów ma mieć zastosowane ogrzewanie grzejnikowe, szukajmy takiego urządzenia grzewczego, które będzie zapewniało kompatybilność właśnie z tym systemem grzewczym. Na rynku dostępne są już nawet pompy ciepła dedykowane do grzejnikowego systemu grzewczego. Są to np. pompy ciepła marki Weber lub Nexus z linii EVI.



Odpowiedni dobór rodzaju ogrzewania do systemu grzewczego jest niezwykle istotny w aspekcie kompatybilności i odpowiedniej współpracy – te czynniki mają znaczący wpływ na wydajność całej instalacji.
Wykonanie projektu instalacji grzewczej
Projekt instalacji grzewczej pozwala na dokładne zaplanowanie parametrów systemu, takich jak moc źródła ciepła, liczba i umiejscowienie grzejników lub powierzchni ogrzewania podłogowego, wybór odpowiednich rur czy przewodów, a także skonfigurowanie regulacji i sterowania. Optymalizacja tych parametrów zapewnia efektywne działanie instalacji i minimalizuje straty ciepła oraz zużycie energii. Dodatkowo pozwala oszacować koszty projektu i uniknąć niepotrzebnych wydatków na elementy instalacji.
Ponadto projekt instalacji grzewczej pozwala na znalezienie miejsc, gdzie mogą występować straty ciepła, np. nieszczelności w instalacji czy nieoptymalnie umiejscowione grzejniki. Odpowiednie zaplanowanie i wykonanie instalacji minimalizuje także ryzyko awarii, wycieków czy innych zagrożeń podczas użytkowania.
System sterowania
System sterowania umożliwia precyzyjne dostosowanie temperatury w poszczególnych strefach budynku za pomocą inteligentnych głowic termostatycznych. Dodatkowo można zaprogramować niższą temperaturę w czasie, gdy nie ma nikogo w budynku lub podczas nocy, kiedy nie jest wymagany tak wysoki poziom ogrzewania. Dzięki temu instalacja grzewcza pracuje tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, co skutkuje mniejszym zużyciem energii i oszczędnościami na rachunkach.
Nowoczesne systemy sterowania posiadają funkcje automatycznej regulacji, które analizują np. warunki atmosferyczne. Zamontowane czujniki mierzą temperaturę wewnątrz i na zewnątrz, a następnie ustawiają moc grzewczą.
Wentylacja
Stolarka okienna i drzwiowa ma wpływ na wentylację budynku. Jej odpowiednie parametry mogą zapewnić właściwą wymianę powietrza, co jest istotne dla zapewnienia zdrowego i komfortowego przebywania w pomieszczeniach.
W okresie grzewczym, gdy powietrze jest suche ze względu na działanie ogrzewania, odpowiednie wietrzenie pozwala na kontrolowanie wilgotności powietrza. Jednak tradycyjne wietrzenie może powodować straty ciepła. Jak więc uniknąć tego problemu? Wykorzystać rekuperacje, czyli proces, w którym wykorzystuje się ciepło zawarte w powietrzu wyprowadzanym na zewnątrz z budynku, aby podgrzać powietrze świeże wprowadzane do wnętrza. W tym celu montuje się wymienniki ciepła w centralnej instalacji budynku, aby minimalizowały straty energii.