poniedziałek, 9 grudnia
Shadow

Niedopalony ekogroszek – przyczyny i jak temu zaradzić?

Ekogroszek to jedna z form uzyskiwania energii cieplnej. Rozwiązanie to często stosowane jest w gospodarstwach domowych w celu ogrzania budynku oraz wody użytkowej. Co jednak w przypadku, gdy piec na ekogroszek nie dopala węgla? Sprawdź, jak zapobiegać takiej sytuacji.

Ekogorszek - spalanie.
Fot. Ekogroszek / Źródło: Skitterphoto, Pexels.

SPIS TREŚCI:

Dlaczego piec na ekogroszek nie dopala węgla? Przyczyny

Niedopalony ekogroszek w piecu może być spowodowany przez kilka czynników, zarówno związanych z procesem spalania, jak i parametrami technicznymi pieca. Najczęstszymi przyczynami są:

  • Niewłaściwa regulacja pieca – niedostateczna ilość powietrza dostarczanego do wnętrza pieca może powodować nieregularne spalanie ekogroszku.
  • Niska temperatura spalania – niewystarczająco wysoka temperatura może sprawiać, że część ekogroszku nie zostanie spalona.
  • Niewłaściwie rozłożona warstwa ekogroszku – aby spalanie było efektywne, warstwa ekogroszku musi być równomiernie rozmieszczona.
  • Zanieczyszczenia znajdujące się w ekogroszku oraz wilgotność – jeśli ekogroszek nie jest wystarczająco suchy lub zawiera pyły, może to utrudniać spalanie się paliwa.
  • Brak regularnie wykonywanego czyszczenia pieca – należy systematycznie usuwać popiół i sadzę, które mogą blokować przepływ powietrza i wpływać na niedopalanie się ekogroszku.
  • Uszkodzony piec – jeśli konstrukcja pieca lub któryś z elementów urządzenia są uszkodzone, może to wpływać na prawidłowy przepływ powietrza.
  • Niewłaściwy ciąg kominowy – jeśli ciąg jest zbyt słaby, spalany ekogroszek może nie był skutecznie odprowadzany i zalegać w piecu.

Jeśli nie jesteś pewny, która z przyczyn powoduje niespalanie w całości ekogroszku, najlepiej poprosić o radę specjalistę odpowiedzialnego za serwis pieca. Pomoże on zdiagnozować konkretną przyczynę i wykona kroki naprawcze.


Przeczytaj też: Ekogroszek czy pellet – porównanie


Czy niedopalony ekogroszek jest szkodliwy dla zdrowia i może prowadzić do problemów z piecem?

Niedopalony ekogroszek może być szkodliwy dla zdrowia, a także mieć wpływ na poprawne działanie pieca. Jeśli chodzi o zdrowie, to niedopałki paliwa mogą emitować zanieczyszczenia do powietrza, takie jak cząstki stałe, czy tlenki azotu. Wdychanie tych substancji może powodować podrażnienia dróg oddechowych, takie jak kaszel, ból gardła oraz podrażnienia oczu. Osoby chorujące na astmę, czy inne choroby układu oddechowego mogą odczuwać zaostrzenia stanu zdrowia. Szczególnie narażone są dzieci, u których zbyt duże stężenie wdychanego tlenku azotu negatywnie wpływa na rozwój płuc, czy zwiększa ryzyko wystąpienia astmy.

Kaszlący mężczyzna.
Fot. Niedopalony ekoroszek może być powodem wielu chorób / Źródło: Towfiqu Barbhuiya, Pexels.

Jeśli chodzi o działanie pieca, to niedopałki ekogroszku mogą znacząco zanieczyszczać wnętrze pieca, pozostawiając większą ilość popiołu i sadzy, co będzie wymagało częstszego czyszczenia. Takie działanie może prowadzić do obniżenia wydajności urządzenia.

Trwałe problemy z niedopalonym ekogroszkiem mogą mieć wpływ na obniżony poziom ogrzewania pomieszczeń oraz wygasanie ognia w palenisku, a także na większe zużycie paliwa.

Niedopalony ekogroszek – jak temu zaradzić?

Sytuacji niedopalonego ekogroszku możesz zaradzić już na etapie kupowania produktu. Wybieraj węgiel wysokiej jakości, który spala się najlepiej w 93%. W ten sposób unikniesz dużej ilości popiołu i spieków węglowych, które powstają na skutek spalania ekogroszku. Zwróć także uwagę na poziom spiekalności, który powinien wynosić nie więcej niż 20 w skali Rogi. Jeśli spiekalność jest zbyt duża, występuje niedostateczne spalanie.


Przeczytaj też: Czym się kierować przy wyborze pieca na ekogroszek?


Problem może pojawiać się w samym piecu w wyniku napowietrzania, który prowadzi do schładzania temperatury spalin. Aby to zmienić, ustaw inne parametry na sterowniku urządzenia lub zmniejsz dmuchawę.

Niedopałkom zaradzisz także, zmieniając pozycję deflektora. Jego podniesienie wpłynie na wolniejsze spalanie, a tym samym bardziej efektywny przebieg tego procesu. Jeśli chodzi o kwestie ustawień pieca najlepiej, aby zmiany przeprowadził wykwalifikowany serwisant, który sprawdzi stan urządzenia i wykona konserwację pieca.