niedziela, 24 września
Shadow

Kominek z płaszczem wodnym czy systemem DGP – Porównanie

Można śmiało stwierdzić, że w ostatnich latach kominki przeżywają prawdziwy renesans. Postęp technologiczny sprawił, że wiele osób decydujących się na budowę własnego domu sięga właśnie po takie rozwiązanie. Wynika to nie tylko z atrakcyjnego designu kominków, ale również z możliwości grzewczych tych urządzeń.

Kominek z płaszczem wodnym
Fot. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym / Źródło: https://swatt.pl/pl/120-kominki-z-plaszczem-wodnym

Wkłady kominkowe bądź kominki wolnostojące stanowią doskonałe, dodatkowe źródło ciepła, które nie tylko tworzy niepowtarzalny nastrój, ale również wymiernie wpływa na redukcję kosztów ogrzewania budynku. Na rynku są dostępne dwie technologie grzewcze oparte o kominki. Jest to kominek z płaszczem wodnym oraz kominek DGP (system dystrybucji gorącego powietrza). Czym się charakteryzują te technologie i co je różni? Wyjaśniamy!

SPIS TREŚCI:

Kominek z płaszczem wodnym – charakterystyka

Kominek z płaszczem wodnym to technologia zintegrowana z instalacją centralnego ogrzewania budynku. Kominek jest wyposażony w wymiennik ciepła okalający palenisko. Znajdująca się w nim woda jest podgrzewana i dystrybuowana przez instalację hydrauliczną do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Warto zaznaczyć, że instalacja kominka z płaszczem wodnym połączona z podłogówką musi być doposażona w zawór mieszający. Wynika to z zakresu temperatur wody wychodzącej z kominka i parametrów pracy ogrzewania podłogowego. Kominek z płaszczem wodnym może także brać udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

Jeżeli interesuję Cię szczegółowa charakterystyka, zachęcamy do przeczytania artykułu dostępnego na naszym blogu: Jak działa kominek z płaszczem wodnym?, w którym szczegółowo poruszamy zagadnienie.

Jak działa kominek DGP (kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza)

Wbrew pozorom, kominek z DGP (systemem dystrybucji gorącego powietrza) znacznie różni się od kominka z płaszczem wodnym. System DGP to sieć kanałów rozprowadzonych po budynku. Powietrze ogrzane podczas procesu spalania w kominku jest transportowane przewodami do poszczególnych pomieszczeń. Anemostaty nawiewne montuje się w ścianach (jak najniżej) bądź w podłodze, tak aby ciepło rozchodziło się zgodnie z prawami fizyki. Jeśli chcemy zaopatrzyć w ciepłe powietrze jedynie pomieszczenia znajdujące się w pobliżu kominka, cały proces może odbywać się grawitacyjnie. Natomiast, jeśli zależy nam na dystrybucji ciepłego powietrza w bardziej odległe obszary budynku, proces musi być wspomagany wentylatorami.

Warto zaznaczyć, że kolejną różnicą między kominkiem z płaszczem wodnym a wkładem kominkowym wyposażonym w system dystrybucji gorącego powietrza jest brak możliwości wykorzystania kominka DGP do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mimo to, kominek wyposażony w taki system również może zredukować koszty ogrzewania domu.

Kominek z płaszczem wodnym czy systemem DGP – Podsumowanie

Zarówno kominek z płaszczem wodnym, jak i kominek z systemem DGP, doskonale sprawdzają się w okresach przejściowych (wiosna, jesień). W większości przypadku, mogą one działać wtedy samodzielnie (bez wsparcia głównego źródła ciepła) i z powodzeniem ogrzewać cały dom. Brak konieczności uruchamiania kotła w takiej sytuacji to czysta oszczędność, ponieważ kominek to wciąż jedno z najtańszych rozwiązań grzewczych.