piątek, 2 grudnia
Shadow

Jak zwiększyć wydajność pompy ciepła?

Dzięki ciągłym badaniom na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii, urządzania grzewcze oraz prądotwórcze są coraz wydajniejsze. W przypadku ogrzewania domu pompą ciepła, kluczowy jest dobór odpowiedniej mocy urządzenia do zapotrzebowania energetycznego budynku. Kwestia ta, powinna leżeć po stronie firmy wykonującej instalację, jednak warto również zaznajomić się z tematem, aby móc zweryfikować wybór jednostki centralnej.

Każdy użytkownik pompy ciepła może jednak znacząco przyczynić się do wzrostu wydajności pompy ciepła i przede wszystkim opłacalnej eksploatacji. Często wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak wraz ze wzrostem wydajności pompy ciepła, rosną oszczędności, które generuje. W jaki sposób zwiększyć efektywność pompy ciepła? O tym w dzisiejszym artykule:

Wydajność pompy ciepła – co na nią wpływa?

Odpowiednia stolarka otworowa

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań stolarki okiennej i drzwiowej. Parametrem, który powinien być priorytetowy podczas wyboru drzwi i okien jest współczynnik przenikania ciepła. Warto tutaj wspomnieć o warunkach technicznych, które od 2021 roku będą zaostrzone dla powstających budynków.

Dla okien i drzwi, wartości współczynnika przenikania ciepła będą wynosiły odpowiednio 0,9 oraz 1,3. Są to wartości, które minimalizują straty ciepła. W kontekście pracy pompy ciepła jest to niezwykle ważny aspekt, ponieważ łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę w budynku. Co za tym idzie, można ograniczyć eksploatację pompy i w konsekwencji zużycie energii elektrycznej.

Termoizolacja budynku

Analogicznie do powyższego przykładu, należy zwrócić uwagę na odpowiednią izolację termiczną budynku. Największą popularność zyskało ocieplanie styropianem. Coraz częściej spotyka się jednak domy ocieplane wełną mineralną. Drugi sposób jest bardziej kosztowny, ale i nieco efektywniejszy.

Przy doborze materiału również trzeba wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Ponadto, bardzo ważne jest samo wykonanie ocieplenia. Co więcej, oprócz ocieplenia ścian zewnętrznych nie można zapomnieć o izolacji innych powierzchni budynku przyczyniających się do strat ciepła. Mowa tu o poddaszu.

Efektywne zarządzanie energią

Działanie pompy ciepła opiera się na energii elektrycznej, która jest niezbędna do zasilania jednostki centralnej. Są to praktycznie jedyne koszty, które trzeba ponosić regularnie podczas eksploatacji pompy ciepła. Dlatego też, warto dobrać odpowiednią taryfę u operatora, która pozwoli na zoptymalizowanie nakładów finansowych wynikających ze zużycia prądu.

Ponadto, producenci pomp ciepła oferują produkty wyposażone w odpowiednie sterowniki zarządzające energią i regulujące cykle pracy urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest również, montaż modułów fotowoltaicznych, które zminimalizują koszty energii elektrycznej.

Jak zwiększyć wydajność pompy ciepła – Podsumowanie

Pompa ciepła to doskonała alternatywa dla popularnych kotłów grzewczych. Dzięki umiejętnej eksploatacji przynosi ona wiele korzyści, przede wszystkim finansowych. Nie można również zapominać o ekologicznych aspektach użytkowania tego typu ogrzewania. Pompy ciepła doskonale współpracują z inteligentnymi budynkami oraz charakteryzują się dobrą efektywnością we współpracy z ogrzewaniem podłogowym.


Czytaj też: Jakie źródło ciepła wybrać do ogrzewania podłogowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *