piątek, 24 maja
Shadow

Program Czyste powietrze 2020. Jakie są zasady i kto może skorzystać?

Program „Czyste powietrze” powstał po to, aby zmniejszyć emisję pyłów i innych szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery. Dotyczy domów jednorodzinnych, które do ogrzewania budynku stosują stare piece i kotły c.o. oraz niskiej jakości paliwo.

SPIS TREŚCI:

Założenie programu „Czyste Powietrze”

Założeniem Programu Czyste Powietrze jest dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. W zakres ten wchodzi także przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku.

Program Czyste Powietrze oprócz oczywistych zalet związanych z ochroną środowiska, ma jeszcze jedną – generuje oszczędności. Wymiana źródła ogrzewania na nowe nie jest wystarczająca i efektywna bez zastosowania odpowiedniej izolacji domu. Wówczas ciepło będzie uciekało na zewnątrz. Dlatego niezbędne jest także wykonanie prac termomodernizacyjnych budynku. Połączenie tych dwóch aspektów pozwoli w najbliższych latach sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Program Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze

Do kogo skierowany jest Program Czyste Powietrze?

Z programu Czyste Powietrze mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami i współwłaścicielami mieszkalnych domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą w budynkach jednorodzinnych.

Wysokość dofinansowania Programu Czyste Powietrze

Korzystając z Programu „Czyste Powietrze” można uzyskać częściowy zwrot poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt od którego zostanie liczone dofinansowanie wynosi 53 000 zł. Minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to 7 000 zł. Natomiast wielkość dofinansowania z programu jest zależna od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy. Formą dofinansowania jest pożyczka lub dotacja.

Terminy:

Realizacja programu będzie odbywała się w latach 2018 – 2029 r. Podpisywanie umów będzie możliwe do 31.12.2027 r. Natomiast zakończenie wszystkich prac objętych umową musi zakończyć się do 30.06.2029 r.

Co obejmuje program dofinansowania „Czyste powietrze”?

Program przewiduje m.in.:

  • Wymianę starych pieców i kotłów c.o. oraz zakup nowych źródeł ciepła, które spełniają założenia programu
  • Wymianę okien i drzwi
  • Instalację odnawialnych źródeł ciepła – pompa ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne
  • Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • Docieplenia przegród budynku

Aktualizacje programu:

1 Comments

  • Ryby

    Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzięki Ci za to serdeczne!

Comments are closed.