poniedziałek, 7 października
Shadow

Czy UE zakaże pieców gazowych w 2029 roku?

W 2029 roku Komisja Europejska chce wprowadzić zakaz instalacji pieców węglowych, olejowych, ale także pieców gazowych w nowych budynkach, co z pewnością jest dużym zaskoczeniem dla wielu ludzi. Ma być to realizowane na cele unijnej polityki klimatycznej w ramach pakietu Fit for 55, którego założeniem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a docelowo uzyskanie neutralności klimatycznej dla całej UE w 2050 roku.

Zacznijmy od początku…

Źródłem największych zanieczyszczeń powietrza jest ogrzewanie budynków mieszkalnych. Jak wykazały badania Krakowskiego Instytutu Ekonomii Środowiska oraz Polskiego Alarmu Smogowego przeprowadzone w 2020 roku, ponad 50% domów w Polsce ogrzewana jest węglem, gazem ok. 24%, a biomasą 19%. Ogrzewanie budynków mieszkalnych wykorzystując Odnawialne Źródła Energii to wciąż niestety rzadkość w Polsce.

Aby zmniejszyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery, w Polsce od kilku lat funkcjonuje program rządowy „Czyste powietrze„, dzięki któremu możemy otrzymać dotację m.in. na wymianę starych pieców na paliwo stałe. W ramach wyżej wymienionego programu, wielu inwestorów wymieniło stare piece na właśnie kotły gazowe. Tymczasem UE od 2029 roku planuje zakaz ich instalacji w nowo-budowanych domach. Jest to na razie tylko propozycja Komisji Europejskiej, która musiałaby być zaakceptowana jeszcze przez Radę Europejską i Parlament Europejski.

Te gospodarstwa domowe, w których instalacja gazowa była wcześniej założona, będą nadal mogły korzystać z niej po 2029 roku. Jednak to czy projekt zostanie zaakceptowany, kiedy wejdzie w życie i jakie będą ostateczne założenia, nie jest jeszcze wiadome.

Jak przygotować się do zmian?

Z pewnością warto się zastanowić nad przyszłościowym rozwiązaniem. Obecna, dosyć ciężka sytuacja geopolityczna na świecie, problemy z surowcami, dynamicznie rosnące ceny oraz nacisk na rozwiązania bezpieczne dla środowiska sprawiają, że warto skierować swój wzrok w stronę pomp ciepła i fototowltaki.

Energia elektryczna wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne zasili pompy ciepła, w ten sposób zyskujemy niemal niezależność. Oczywiście pompy ciepła to rozwiązanie, które nie zawsze jest możliwe do zastosowania w każdym budynku. W starych budynkach problemem jest brak odpowiedniej termoizolacji oraz przerobienie instalacji, co niestety wiąże się z dodatkowymi, często sporymi kosztami. Dlatego takie rozwiązanie najczęściej zaleca się do nowo-powstających lub modernizowanych budynków mieszkalnych. Sama inwestycja w zakup i montaż pompy ciepła oraz fotowoltaiki to również spory wydatek. Dlatego warto zainteresować się dofinansowaniem do pompy ciepła, dopóki jeszcze jest taka możliwość.