


Branża kominkowa rozwija się bardzo dynamicznie. Producenci oferują zróżnicowane produkty o wysokiej wydajności i niepowtarzalnym designie. Jednak mimo dużej popularności tradycyjnych rozwiązań, rynek potrzebował alternatywy, którą stały się biokominki. Są to urządzenia cechujące się prostotą, uniwersalnością i funkcjonalnością. Dlatego też zaskarbiły sobie zaufanie wielu użytkowników.
Biokominek — jak działa i na czym polega jego fenomen? Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę.
SPIS TREŚCI:
- Budowa biokominka
- Co spalamy w biokominku – Jakie paliwo do biokominka?
- Jak działa biokominek – Podsumowanie
Budowa biokominka
Newralgicznym elementem każdego biokominka jest pojemnik na paliwo. Zazwyczaj umieszczany jest on w palenisku. Pojemnik składa się z wkładu chłonnego, którego zadaniem jest zapewnienie bezpiecznej eksploatacji (dzięki temu paliwo do biokominka nie rozleje się nawet w sytuacji przewrócenia się pojemnika).
Oprócz tego, na biokominek składają się również takie elementy jak wskaźnik poziomu biopaliwa czy przesuwka regulująca wielkość płomienia. Dopełnieniem jest obudowa biokominka odporna na wysokie temperatury oraz szyba ochronna. Ponadto, w kominku ekologicznym na biopaliwo mogą znajdować się elementy ceramiczne akumulujące ciepło.
Co spalamy w biokominku? Jakie paliwo do biokominka?
Podstawą działania biokominka jest bioetanol. Jest to bezwonne i ekologiczne paliwo do biokominka pochodzenia roślinnego. Co ważne, bioetanol sprzyja środowisku i jest w pełni biodegradowalny.



Ciekawostką jest, że kaloryczność bioetanolu to 30 MJ/kg, czyli wartość wyższa niż w przypadku węgla kamiennego. Jest to również dość wydajne paliwo do biokominka, ponieważ litr wystarcza nawet na 6 godzin nieprzerwanego spalania. Produktem spalania bioetanolu jest jedynie dwutlenek węgla i para wodna. Proces spalania przebiega bezwonnie i bezdymnie.
Sprawdź też: Biokominek – alternatywa dla tradycyjnego kominka
Jak działa biokominek – Podsumowanie
Mamy nadzieję, że z naszego artykułu dowiedziałeś/aś się jak działa biokominek i jakie paliwo używa się do biokominka. Biokominki są ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich ceniących prostotę i efekty wizualne. Warto dodać, że biokominek to zdecydowanie tańsza alternatywa od tradycyjnych wkładów kominkowych, co również jest dużą zaletą tego typu rozwiązań. Ponadto nie dymi, nie brudzi i nie trzeba go czyścić tak jak tradycyjne kominki.
Sprawdź też: Jak działa kominek z płaszczem wodnym?