Planując ogrzewanie nowopowstałego domu, większość inwestorów kieruje się przede wszystkim kwestiami ekonomicznymi. Jest to zrozumiałe, ponieważ koszty ogrzewania stanowią dużą część comiesięcznych opłat. Coraz większa rzesza ludzi odchodzi od konwencjonalnych źródeł energii, decydując się na te odnawialne. Oprócz oszczędności wspiera się tym również środowisko, co w ostatnich latach stało się wręcz modne oraz jest poparte konkretnymi danymi na temat degradacji środowiska. Reasumując, nowe technologie idą w kierunku energooszczędności i czystości energii. Czytaj dalej i sprawdź, jakie są najnowsze trendy w branży grzewczej.
Ścienna Bariera Termiczna
Ścienna Bariera Termiczna to innowacyjna metoda ogrzewania budynków opracowana przez dr hab. inż. Marka Krzaczka z Politechniki Gdańskiej. Jest oparta na wykorzystywaniu gruntu, jako magazynu energii. Ważnym elementem tej technologii jest również system rurek polipropylenowych umieszczonych wewnątrz ściany zewnętrznej budynku. Przez ten system przepływa płyn transportujący energię z magazynu, utrzymując stałą temperaturę na poziomie 19-20°C. Sam magazyn jest zasilany przez tradycyjne kolektory słoneczne umieszczone na dachu. Dodatkowo cała instalacja jest wyposażona w system sterowania SVC Controller, który również jest autorski.
Oprócz klientów indywidualnych, technologia Ściennej Bariery Termicznej powinna się również cieszyć dużym zainteresowaniem wśród deweloperów. Doktor Krzaczek pracuje nad tą technologią już od 2009 roku, prowadząc badania i pomiary. Zaletą tego systemu jest możliwość jego wykorzystania zarówno w budynkach nowopowstałych jak i już istniejących. Warto nadmienić, że pomysł ten nie zakłada rezygnacji z tradycyjnych metod grzewczych, lecz obniża zapotrzebowanie na energię kilkunastokrotnie.
Coraz wyższe sprawności pomp ciepła
Ogrzewanie domu pompą ciepła jest znane w Polsce od kilkunastu lat. Nie należy traktować tego, jako nowinkę, jednak należy wspomnieć o ciągłym doskonaleniu tej technologii. Pompy ciepła zdobyły zaufanie wśród Polaków i jedyne, co budzi wątpliwości to ceny energii elektrycznej, z której korzystają pompy.
Dowiedz się więcej >> Jak działa poma ciepła?
Mimo wszystko coraz więcej nowopowstałych budynków jest wyposażane w pompy ciepła, jednocześnie odchodząc od konwencjonalnych źródeł energii. Wartości współczynnika SCOP wynoszące powyżej 5,5 już nikogo nie dziwią. Jeszcze kilka lat temu było to nierealne. To tylko potwierdza fakt, że odnawialne źródła energii to najprężniej rozwijająca się gałąź energetyki na świecie. Co więcej, pompy ciepła są coraz bardziej intuicyjne i łatwiejsze w zarządzaniu, dzięki nowoczesnym sterownikom. Kultura pracy także została poprawiona i pompy działają coraz ciszej.
Podczas gdy konwencjonalne źródła energii ciągle zaskakują coraz wyższymi kosztami eksploatacji, nowoczesne rozwiązania oparte na energii odnawialnej są coraz bardziej przystępne dla klientów indywidualnych. Koszty eksploatacji ciągle maleją. Mimo że początkowy nakład inwestycyjny ciągle przewyższa tradycyjne metody grzewcze, są to instalacje rentowne, które szybko się spłacą. Należy pamiętać, że wybierając nowoczesną metodę grzewczą, dbamy także o środowisko.