


Kocioł na ekogroszek to bardzo efektywny sposób ogrzewania. Wynika to z wysokiej kaloryczności ekogroszku i technologii zastosowanej w kotłach. Warto jednak pamiętać o tym, że żaden sposób ogrzewania nie będzie spełniał swojego zadania, jeśli nie zostanie przeprowadzona ocena zapotrzebowania energetycznego budynku.
SPIS TREŚCI:
- Jak działa kocioł z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek – charakterystyka
- Dobór i eksploatacja kotła na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym
- Wady i zalety kotła na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym
- Kocioł na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym – Podsumowanie
Jak działa kocioł z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek – charakterystyka
Na rynku występuje wiele rozwiązań dotyczących pieców przeznaczonych do spalania ekogroszku. Kocioł na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym jest jednym z najpopularniejszych wariantów. Oprócz rodzaju podajnika, inne komponenty również można dobrać tak, aby odpowiadały w stu procentach preferencjom klienta. Sercem kotła na ekogroszek jest palnik. Tutaj najpopularniejsze są palniki retortowe fajkowe. Jednak nadają się one jedynie do ekogroszku, więc nie ma możliwości zasilania kotła innym paliwem. Inne dostępne rozwiązania to palniki: obrotowe, prostokątne lub rynnowe.
Sam podajnik ślimakowy to nic innego jak żeliwny lub stalowy ślimak pracujący w rurze o odpowiedniej średnicy. Praca podajnika ślimakowego jest bardziej płynna niż w przypadku tłoków. Po zasypaniu zbiornika można zapomnieć o piecu na kilka dni. Prędkość i częstotliwość pracy podajnika ślimakowego jest regulowana sterownikiem automatycznym. Podajniki ślimakowe mogą być zakończone tzw. pazurem, który zmniejsza ryzyko zablokowania urządzenia.
Dobór i eksploatacja kotła na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym
Pierwszym krokiem przy wyborze kotła na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym, powinno być oszacowanie zapotrzebowania budynku na energię. Na tej podstawie można dobrać odpowiednią moc pieca na ekogroszek.
Kolejnym krokiem, powinno być zaplanowanie miejsca montażu pieca na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym. Jest to ważne, ponieważ często infrastruktura pomieszczenia ogranicza możliwości montażowe. Wtedy należy dobrać podajnik po odpowiedniej stronie oraz odpowiedni rodzaj wymiennika. Zawsze trzeba ulokować kocioł tak, aby nie było problemu z dostępnością podczas serwisu. Podczas eksploatacji, to właśnie serwis i przeglądy są najważniejsze. Kocioł to zazwyczaj urządzenie będące w ciągłej eksploatacji, więc musi być w nienagannym stanie technicznym. To samo dotyczy samego podajnika ślimakowego, który musi być niezawodny, aby cały system spełniał swoje zadanie.
Sprawdź też >> Ekogroszek czy pellet — porównanie
Wady i zalety kotła na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym
Główne zalety kotła na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym to czystość i bezobsługowa praca. Dzięki podajnikowi nie trzeba codziennie pamiętać o załadowaniu pieca. Wystarczy raz na kilka dni uzupełnić zasobnik. Ekogroszek jest również mniej pylący niż węgiel. Na popularność takiego rozwiązania wpływają także niewielkie koszty eksploatacji. Ponadto, kotły na ekogroszek są bardziej ekologiczne niż tradycyjne, węglowe urządzenia.
Jedyną wadą ogrzewania ekogroszkiem, jest konieczność dbania o spalany materiał. Ekogroszek niskiej jakości może spowodować zablokowanie podajnika ślimakowego. Niestety, nie ma możliwości odblokowania go podczas pracy pieca. Kocioł musi zostać wygaszony, ale samo odblokowanie zazwyczaj odbywa się szybko i sprawnie.
Przeczytaj też: Jak działa kocioł z podajnikiem tłokowym na ekogroszek
Kocioł na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym – Podsumowanie
Ogrzewanie ekogroszkiem jest świetnym rozwiązaniem, dla wszystkich, którzy szukają jednocześnie tradycyjnego i nowoczesnego źródła ciepła. Wysoka kaloryczność ekogroszku, sprawia, że ogrzewanie domu jest tanie i efektywne. Wyposażenie kotła w automatykę, usprawnia zarządzanie ogrzewaniem i czyni je komfortowym na miarę XXI w.