niedziela, 24 września
Shadow

Dofinansowanie do pompy ciepła 2022

Pompy ciepła to nie tylko ekologiczne, ale również oszczędne źródła energii. Ogrzewanie budynku za pomocą pomp ciepła jest znacznie tańsze niż w przypadku konwencjonalnych źródeł energii. Widać to wyraźnie w ostatnich miesiącach, kiedy takie paliwa jak ekogroszek czy pellet zaliczyły spory wzrost cen. Inwestycja w pompę ciepła zwraca się bardzo szybko. Proces zwrotu można przyspieszyć za pomocą dofinansowań, które od kilku lat są obecne na rynku (zmieniają się tylko ich nazwy i ogólne zasady). Poniżej przedstawiamy najciekawsze opcje na dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku.

Pieniądze i kalkulator

SPIS TREŚCI:

Program Moje Ciepło

Moje ciepło jest programem, który ruszy w niedalekiej przyszłości. Został on zapowiedziany na pierwszy lub drugi kwartał 2022 roku. Dofinansowanie ma obejmować zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że dofinansowanie będzie wynosiło do 30 proc. kosztów inwestycji. Ostateczna kwota dotacji z programu „Moje Ciepło” jest uzależniona od rodzaju zastosowanej pompy. 21 tys. zł to kwota, która będzie przysługiwała dla inwestorów w pompę gruntową, natomiast 7 tys. zł ma dotyczyć pompy powietrznej. Na tę chwilę nie określono okresu oraz sposobu składania wniosków do programu Moje Ciepło 2022.

Pompy ciepła renomowanych producentów do kupienia w hurtowni internetowej SWATT
Pompy ciepła renomowanych producentów w najlepszych cenach, dostępne na www.swatt.pl

Program Agroenergia

Agroenergia to program, który trwa od 2019 roku. Jego zakończenie datuje się na 2027 rok. Program „Agroenergia” obejmuje dofinansowanie odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła (o mocy większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW).

Beneficjentami programu Agroenergia 2022 są osoby fizyczne i prawne będące właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha. Dodatkowym kryterium jest fakt, iż beneficjent co najmniej rok przed złożeniem wniosku musi prowadzić osobiście gospodarstwo. Dopuszczalne są również działalności pochodne.

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu Agroenergia można składać do 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Kolejny nabór rozpoczął się 1 października 2021.

Program Czyste powietrze

Najbardziej rozpoznawalnym i „medialnym” programem jest „Czyste Powietrze„. Jego zakres jest szerszy niż w przypadku powyższych. Jednym z dotowanych przedsięwzięć jest zakup i wymiana źródła ciepła na ekologiczne. Pompa ciepła doskonale wpisuje się w te wymagania. Beneficjentami programu Czyste Powietrze 2022 są właściciele eksploatowanych już domów. Ponadto muszą oni posiadać zarobki określone w regulaminie Czystego Powietrza. Otrzymanie dofinansowania np. na pompę ciepła z programu „Czyste Powietrze” w 2022 roku, jest ściśle związane z termomodernizacją budynku.

Oprócz pomp ciepła program Czyste Powietrze dotuje takie przedsięwzięcia jak montaż instalacji fotowoltaicznej, rekuperacji, ocieplenie domu czy nawet wymianę okien. Wniosek wraz z wszystkimi niezbędnymi załącznikami składa się w lokalnym oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub za pośrednictwem Portalu Beneficjenta. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłosił, że od dnia 25.01.2022 r. rozpoczęty zostanie kolejny nabór wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

Jeżeli kupiliśmy i zamontowaliśmy w naszym budynku pompę ciepła, warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która nadal przysługuje dla tego typu przedsięwzięć.

Program Energia Plus 2022 – dofinansowanie dla przedsiębiorców

Na rynku funkcjonuje również dofinansowanie dla przedsiębiorców. Energia Plus to program, którego głównym celem jest dotowanie instalacji fotowoltaicznych, jednak punkty programu mówiące o poprawie jakości powietrza i inwestycji w nowe źródła energii, dają możliwość również do starania się o dofinansowanie do pompy ciepła. Jak na razie nie ogłoszono terminów naboru do III edycji programu Energia Plus na 2022 rok, jednak możemy być pewni, że będzie on miał miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *