Piece na ekogroszek centralnego ogrzewania to obecnie najchętniej wybierane źródło ciepła w polskich gospodarstwach domowych. Jest to uwarunkowane kilkoma czynnikami. Ekogroszek dał kotłom na paliwo stałe nowe życie. Współczesne urządzenia nie przypominają już starych kopciuchów. W jaki sposób dobrać kocioł na ekogroszek do naszego domu i czym kierować się przy wyborze pieca na ekogroszek? Podpowiadamy!
SPIS TREŚCI
- Rodzaje i funkcje kotłów na ekogroszek
- Certyfikat Ecodesign
- Wymiary kotła i planowanie kotłowni – ważne kwestie
- Ile kosztuje piec na ekogorszek?
- Wady i zalety kotłów na ekogroszek
Rodzaje i funkcje kotłów na ekogroszek
Kotły na ekogroszek można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są kotły na ekogroszek wyposażone w podajnik. Jest to technologia liderująca obecnie na rynku. Drugim typem są oczywiście kotły na ekogroszek, których nie wyposażono w podajnik. Pierwsze z nich są zdecydowanie bardziej zaawansowanymi urządzeniami, które doskonale wpasowują się we współczesne trendy w ogrzewnictwie.
Piece na ekogroszek z podajnikiem dzielą się na te wyposażone w mechanizm tłokowy i ślimakowy. Kocioł na ekogroszek z podajnikiem tłokowym, wraz z każdym ruchem tłoka, podaje odmierzoną porcję paliwa (wg zadanych ustawień). Z kolei kocioł na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym działa na zasadzie automatycznego przesuwania opału do paleniska. Kotły z podajnikiem ślimakowym są częściej stosowanym rozwiązaniem.
Certyfikat Ecodesign
Ekologiczność ekogroszku jest często poddawana wątpliwościom. Na szczęście, na rynku występują już tylko kotły z certyfikatem Ecodesign. Jest to gwarancja ekologiczności urządzeń grzewczych.
Ecodesign to dyrektywa wprowadzona przez Unię Europejską. Zawiera ona restrykcyjne normy emisyjne. Ponadto, wraz z rozporządzeniem wprowadzono również pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Jest to sprawność urządzenia obliczana z uwzględnieniem pracy zarówno z mocą maksymalną jak i obniżoną. Daje to rzetelny obraz możliwości kotła. Dlatego decydując się piec na ekogroszek, koniecznie zwróć uwagę na to, czy jest to kocioł 5 Klasy z certyfikatem ECOdesingn.
Wymiary kotła i planowanie kotłowni – ważne kwestie
Podczas doboru kotła c.o. musimy zwrócić uwagę na wymiary urządzenia oraz naszej kotłowni. Wymiary większości kotłów na ekogroszek o mocy 15-40 kW to 110-150 cm (szerokość) oraz 80-100 cm (głębokość). Są to wymiary uwzględniające zasobnik paliwa montowany z boku urządzenia. Decydując się na kocioł z podajnikiem, należy dodać do powyższych wymiarów gabaryty mechanizmu podającego.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem są kompaktowe kotły dostosowane do pomieszczeń o ograniczonej powierzchni, jak np. kocioł na ekogorszek PEREKO Q-PER.
Niezbędne jest odpowiednie zaplanowanie kotłowni. W przypadku kotła o mocy do 25 kW należy zachować odstęp z przodu wynoszący minimum 0,5 m więcej niż długość urządzenia. Odstęp za kotłem powinien wynosić minimum 0,7 metra. Po bokach urządzenia należy zachować odległość wynoszącą minimum 1 m.
Dużym udogodnieniem jest dokładne zaplanowanie kotłowni już podczas projektowania budynku.
Ile kosztuje piec na ekogorszek?
Cena pieca na ekogroszek zależy od wielu czynników. Najważniejsze aspekty to wyposażenie urządzenia (np. podajnik) oraz jego moc. Szacuje się, że wyposażenie domu jednorodzinnego w kocioł na ekogroszek z podajnikiem kosztuje od ok. 11 tys. zł.
Wady i zalety kotłów na ekogroszek
Liczba zalet kotłów na paliwo stałe zdecydowanie przewyższa liczbę wad. Eksploatacja takich urządzeń to przede wszystkim korzyści ekonomiczne. Są to jedne z najbardziej oszczędnych źródeł ciepła. Ponadto, decydując się na kocioł na ekogroszek z certyfikatem Ecodesign mamy gwarancję ekologicznego ogrzewania domu.
Wśród wad można wymienić konieczność ręcznego uzupełniania zasobnika. Wymaga to jednak niewielkiego zaangażowania użytkownika, ponieważ odbywa się raz na kilka dni.
Świetne opracowanie, dzięki!