
Spalanie biomasy staje się coraz bardziej popularne. Wynika to, głównie z nacisku Unii Europejskiej na normy emisyjne oraz z komfortu eksploatacji kotłów. Piec na pellet jest jednym z pierwszych wyborów, jeśli chodzi o spalanie biomasy w Polsce. To wciąż za mało, aby stwierdzić, że pellet wypiera węgiel z rynku, ale powoli zdobywa on zaufanie inwestorów.
SPIS TREŚCI:
- Kocioł na pellet – charakterystyka
- Dobór i eksploatacja kotła na pellet
- Wady i zalety kotła na pellet
- Piec na pellet – Podsumowanie
Kocioł na pellet – charakterystyka
Pellet to naturalnie paliwo stałe. Można go wytwarzać z trocin, słomy lub innych odpadów biodegradowalnych. Materiał jest prasowany pod dużym ciśnieniem, dlatego zajmuje mało miejsca i charakteryzuje się mniejszą wilgotnością niż np. drewno. Sam kocioł na pellet zazwyczaj występuje w zestawie z podajnikiem. W większości z nich stosuje się grzałki doprowadzające do zapłonu biomasy, więc nie ma potrzeby ręcznego rozpalania.
Podobnie sytuacja wygląda z gaszeniem płomienia. Kotły dedykowane do spalania pelletu mogą być wyposażone w palniki retortowe lub retortowe antynagarowe (palnik uniwersalny). Ważnym elementem każdego kotła na pellet jest nieruchomy ruszt. Co więcej, o jego sprawności w dużej mierze decyduje układ automatyki. Warto zaznaczyć, że większość kotłów pelletowych spełnia warunki klasy 5 i posiada europejski certyfikat Ecodesign.

Dobór i eksploatacja kotła na pellet
Kocioł pelletowy mimo swojej prostoty potrzebuje przestrzeni. Dlatego, przed zakupem warto przeanalizować wymiary kotłowni i gabaryty wybranego modelu pieca. Jeśli kotłownia jest zbyt mała, istnieje możliwość zakupienia kotła o nietypowych, bardzo kompaktowych wymiarach.
Ważne również jest, aby zwrócić uwagę na gwarancję i usługi serwisowe. Kocioł na pellet musi być raz w roku poddawany przeglądom, dlatego warto się upewnić czy dany producent zawarł to w ofercie. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę charakterystykę infrastruktury grzewczej w budynku (np. średnicę komina). Podczas użytkowania danego kotła warto dbać o jakość paliwa i czystość pieca.
Sprawdź też: Zasada działania zaworu trójdrożnego
Wady i zalety kotła na pellet
Piec na pellet działa prawie bezobsługowo. Raz zasypany zbiornik, wystarcza na kilka dni. Sterowanie automatyczne pozwala na zarządzanie ogrzewaniem i dostosowanie go do własnych preferencji. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, które pod względem komfortu wyprzedza tradycyjne metody ogrzewania (np. węgiel). Samo składowanie pelletu nie jest uciążliwe. Paliwo to można zakupić w workach o różnej wadze. Pellet nie pyli ani nie zostawia śladów na posadzce.
Minusem ogrzewania domu pelletem są koszty. W skali roku należy zapłacić za pellet o około 50% więcej niż za węgiel. Wraz z rozwojem technologii spalania biomasy, koszty takiego ogrzewania powinny spadać.
Przeczytaj też: Ekogroszek czy Pellet?
Piec na pellet – Podsumowanie
Piec pelletowy jest komfortowym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Technologia sprowadzona z zachodu, rozwija się w dynamicznym tempie. W zamian za nieco wyższe koszty eksploatacyjne otrzymujemy ekologiczne źródło ciepła, które działa bezobsługowo. Co więcej, do wymian kotłów na biomasowe, można otrzymać dofinansowanie z programów unijnych i regionalnych.