
Ogrzewanie domu to koszt, który stanowi duży procent comiesięcznych wydatków większości społeczeństwa. Przy wyborze źródła ogrzewania, wiele osób kieruje się przede wszystkim kwestiami ekonomicznymi, co nie zawsze przynosi korzystne efekty. Przy szerokiej gamie dostępnych na rynku rozwiązań warto przeanalizować wszystkie aspekty danego rodzaju ogrzewania. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest ogrzewanie na gaz. Wynika to główne z faktu, że Polacy nadal, w większości stawiają na konwencjonalne źródła energii. W niniejszym artykule przeanalizujemy wady i zalety ogrzewania gazowego.
Budynek można ogrzewać gazem na dwa sposoby. Po pierwsze, można podłączyć dom do zewnętrznej sieci gazowej. Drugą opcją jest gaz płynny, przechowywany w zbiorniku obok budynku.
SPIS TREŚCI:
Zalety ogrzewania gazowego
Największą zaletą ogrzewania gazowego jest wygoda. Wynika to z braku konieczności jakiejkolwiek obsługi. Dzięki rozwiniętej automatyce, systemy ogrzewania gazowego wymagają jedynie corocznych przeglądów. Kolejną zaletą takich rozwiązań jest wysoka sprawność kotłów.
W instalacjach centralnego ogrzewania gazowego stosuje się kotły gazowe kondensacyjne. Ich konstrukcja pozwala na uzyskiwanie bardzo wysokich sprawności, co za tym idzie, mniej paliwa potrzeba, aby uzyskać odpowiednią do ogrzania ilość energii.

W przypadku instalacji gazowych warto zwrócić uwagę na korzyści estetyczne. Wynika to ze względnej czystości paliwa. Spalanie gazu nie wytwarza sadzy lub popiołu, emituje także mniej CO2 niż węgiel lub olej opałowy. Biorąc pod uwagę konieczność składowania np. węgla brunatnego i związane z tym zabrudzenia oraz pył, gaz wypada bardzo korzystnie.
Dla kotłów gazowych o niewielkiej mocy nie istnieje przepis mówiący o konieczności umieszczania ich w kotłowni. Można taki kocioł gazowy ustawić nawet w przedpokoju, co jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie trzeba wydzielać osobnego pomieszczenia, przeznaczonego konkretnie pod jednostkę centralną ogrzewania.
Wady ogrzewania gazowego
Największą wadą ogrzewania gazowego jest niemały koszt inwestycji. Samo wyposażenie kotłowni wraz z montażem to koszt dochodzących nawet do 20 000 zł. W przypadku gazu płynnego należy dodać dzierżawę zbiornika. Jeśli chodzi o eksploatację ogrzewania gazowego, to koszty (wraz z paliwem) oscylują między 0,13 zł/kWh (gaz ziemny) a 0,3 zł/kWh (gaz płynny).
Utrudniającym czynnikiem jest również ograniczona dostępność sieci gazowej. Bardzo często, z dala od miast takie sieci nie występują. Wtedy, chcąc ogrzewać dom gazem, należy zdecydować się na zbiornik z gazem płynnym. Można również spotkać się z sytuacją, w której mimo istnienia sieci, budynek nie zostanie podłączony. Wynika to zazwyczaj z utrudnień infrastruktury bądź znikomej opłacalności przedsięwzięcia.
Przeczytaj też >> Czy UE zakaże pieców gazowych w 2029 roku?
Uciążliwe są także formalności przyłączeniowe. Przypominają one nieco procedury przyłączeniowe prądu, jednak wymagają większej cierpliwości z powodu wydłużonego czasu na określenie warunków przyłączenia. Oprócz tego należy przygotować dokumentację wraz z projektem, co generuje dodatkowe koszty.
Wady i zalety ogrzewania na gaz – Podsumowanie
Ogrzewanie budynków mieszkalnych gazem to nadal bardzo popularne rozwiązanie mimo swoich wad. Pomimo silnego propagowania OZE, bardzo duża część społeczeństwa decyduje się na sprawdzone sposoby ogrzewania. Czynnikiem determinującym taki wybór jest przede wszystkim wygoda i wysoka efektywność grzewcza.