piątek, 27 stycznia
Shadow

Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny

Dobór odpowiedniego pieca jest kluczem do efektywnego ogrzewania budynku. Tak zasada jest ważna, w każdym rodzaju ogrzewania, również, w przypadku ogrzewania gazowego. Kocioł gazowy to urządzenie, które może występować w wielu wariantach, dlatego przed doborem warto zbadać rynek.

Jak działa kocioł gazowy dwufunkcyjny – charakterystyka

Piec gazowy dwufunkcyjny wyróżnia się wbudowanym wymiennikiem ciepła. Dzięki temu, jest w stanie zarówno ogrzać budynek, jak i przygotować ciepłą wodę użytkową. Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny, charakteryzuje się mniejszymi gabarytami w porównaniu do kotłów jednofunkcyjnych. Niestety nie ma możliwości wyposażenia go w pompę cyrkulacyjną. Ze względu na straty energii, kocioł gazowy dwufunkcyjny powinien zostać dobrany z niewielką nadwyżką mocy. W taki sposób, piec będzie spełniał swoje zadanie.

Jeśli chodzi o sam montaż kotła gazowego dwufunkcyjnego, nie jest on trudny. Wystarczy wygospodarować niedużą powierzchnię na ścianie (dla wariantów wiszących). Wynika, to z braku dodatkowego zasobnika, który bywa uciążliwy podczas montażu. Minimalna kubatura pomieszczenia przeznaczonego do montażu takiego pieca to 6,5 m2. Kotły gazowe dwufunkcyjne, mogą występować w wariancie z otwartą lub z zamkniętą komorą spalania.

Jak dobrać kocioł gazowy dwufunkcyjny. Eksploatacja kotła gazowego

Największą efektywność, kocioł gazowy dwufunkcyjny uzyska w małych budynkach, z jedną łazienką. W przypadku wielu punktów odbioru wody, może dochodzić do strat ciśnienia. Analogicznie sytuacja wygląda w sytuacji, kiedy budynek jest rozległy i woda musi pokonać długą drogę.

Kocioł dwufunkcyjny, charakteryzuje się mniejszą wydajnością niż jednofunkcyjny, jednak dzięki zastosowaniu technologii opartej na kondensacji, wypada nieźle na tle innych urządzeń grzewczych. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to niezwykle ważne są regularne przeglądy i serwisy kotłów gazowych. Ważne jest również, aby pomieszczenie, w którym znajduje się piec było odpowiednio wentylowane.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny – wady i zalety

Dużą zaletą pieca gazowego dwufunkcyjnego jest jego bezobsługowa praca. Oparcie ogrzewania budynku na gazie ziemnym jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem. Dzięki temu można zapomnieć o składowaniu pylącego węgla czy też rąbaniu drewna.

Kotły gazowe kondensacyjne, nie są drogie w utrzymaniu i eksploatacji. Wygenerowanie 1 kWh przez kocioł kondensacyjny to kosz około 0,25 zł. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest oczekiwanie na ciepłą wodę po odkręceniu kurka. Zazwyczaj trwa to kilka sekund. Mogłoby się wydawać, że nie powinno to być problematyczne, jednak podczas dłuższego użytkowania staje się uciążliwe. Należy również pamiętać o stratach ciśnienia, w przypadku złego doboru kotła lub zbyt dużej powierzchni budynku.

Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny – Podsumowanie

Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodnie i nieinwazyjne. Kluczową kwestią pozostaje dobór odpowiedniego kotła gazowego. Piece gazowe dwufunkcyjne są kompaktowe, dzięki czemu nie ma potrzeby, aby zagospodarować dodatkowe pomieszczenie do ich montażu. Wariant kondensacyjny jest zdecydowanie bardziej efektywny niż tradycyjny. Dodając do tego bezobsługową pracę i niewielkie koszty eksploatacyjne, otrzymujemy urządzenie, które od wielu lat ogrzewa budynki i ciągle może zaspokoić wymagania klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *