niedziela, 24 września
Shadow

Bufor ciepła – kompletny przewodnik po zbiornikach buforowych

Bufor ciepła to rozwiązanie, które zyskało dużą popularność w krajach zachodnich. Na naszym rynku jest to wariant zyskujący coraz większą rzeszę zwolenników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy zbiorników buforowych i analizujemy ich użyteczność.

SPIS TREŚCI:

Co to jest bufor ciepła (zbiornik buforowy)?

Bufor ciepła to zbiornik na wodę charakteryzujący się bardzo dobrą izolacyjnością. Jest on zasilany bezpośrednio wodą płynącą ze źródła ciepła. Zbiornik buforowy przechowuje ciepło z niewielkimi stratami i pozwala pobierać je w dowolnych ilościach dokładnie wtedy, gdy jest potrzebne. Jest to sterowanie automatycznie, najczęściej poprzez termostaty.

Bufor ciepła (zbiornik buforowy)
Fot. Bufor ciepła (zbiornik buforowy) marki WEBER / Źródło: swatt.pl

Zasada działania i zastosowanie buforów ciepła

Działanie buforów ciepła opiera się na warstwowym układzie wody. Gorąca woda jest lżejsza od zimnej i w przypadku gdy obie warstwy stykają się ze sobą, gorąca woda nie ogrzewa zimnej od góry. Dzięki temu, chcąc korzystać z takiego systemu, nie musimy ogrzewać całego zbiornika.

Bufor ciepła może pełnić wiele funkcji. Mowa tu m.in. o bojlerze – zasobniku c.w.u., zasobniku solarnym, sprzęgle hydraulicznym bądź wymienniku ciepła.

Rodzaje buforów ciepła

Wśród buforów ciepła można wymienić dwa podstawowe rodzaje zasobników:

  • Zasobniki buforowe proste – w ich budowie nie występują wężownice. Mimo to mogą być podłączone do kilku urządzeń grzewczych.
  • Zasobniki buforowe kombinowane – są wyposażone w przynajmniej jedną wężownicę. Mogą współpracować z wieloma niezależnymi źródłami ciepła. Tego typu zbiorniki służą do produkcji c.w.u.

Dla kogo zbiorniki buforowe to opłacalne rozwiązanie?

Zbiornik buforowy nie zawsze będzie opłacalnym rozwiązaniem. Dobrym przykładem nieefektywnej pracy takiego zbiornika buforowego są duże, stare domy. Instalacja grzewcza w takich budynkach jest zazwyczaj oparta o grzejniki pracujące na wysokich temperaturach. Dzięki temu kocioł ma stały odbiór energii i nie musi jej gromadzić.

To samo dotyczy źródeł ciepła, które można w prosty sposób wysterować. Mowa tu m.in. o ogrzewaniu gazowym. Piece na gaz można dostosować do własnych potrzeb, dzięki czemu nie ma potrzeby gromadzić ciepła. Jest ono wytwarzane na bieżąco, w optymalnych ilościach.

Przypadków efektywnego użycia zbiorników buforowych jest jednak więcej. Warto tu przytoczyć współpracę z kotłem zasypowym w nowym budownictwie. Nie mają one opcji sterowania. Ponadto najefektywniej pracują na najwyższych „obrotach” i nie zaleca się tłumić ich mocy. Dlatego warto pozwolić kotłom na masową produkcję energii i kumulowanie jej w zbiorniku buforowym. Obecnie dostępne na rynku kotły zasypowe 5 Klasy wręcz wymagają podłączenia do bufora ciepła.

To samo dotyczy systemów opartych o ogrzewanie podłogowe i kotły na paliwo stałe. Podłogówka pracuje na niskich temperaturach, które dla kotła są bardzo niekorzystne. Dzięki zbiornikom buforowym możemy wykorzystywać maksymalny potencjał kotłów, a wytworzoną energię kumulować w buforze i dozować ją do ogrzewania podłogowego.

Bufor jest konieczny w przypadku gruntowych pomp ciepła. Wiele z takich rozwiązań nie możliwości modulowania mocy, dlatego zbiornik gromadzący energię jest niezbędny. To samo dotyczy niektórych modeli pompy ciepła typu powietrze-woda.

Jak dobrać pojemność zbiornika buforowego?

Dobór bufora ciepła zależy od mocy cieplnej zastosowanego urządzenia grzewczego. Najczęściej przyjmuje się 50 l na 1 kW energii cieplnej kotła grzewczego (dla innych urządzeń wartość ta będzie się różnić), który ma zasilać potem nasz zbiornik i instalację c.o.

Dla pompy ciepła sytuacja kształtuje się całkowicie inaczej. Mamy tu do czynienia z następującymi wartościami:

  • 15 l x 1 kW – przy ogrzewaniu podłogowym.
  • 20 l x 1 kW – przy mieszanym układzie grzewczym.
  • 25 l x 1 kW – przy ogrzewaniu niskotemperaturowymi grzejnikami.

Pamiętajmy, że dobór zbyt dużego lub zbyt małego buforu ciepła ma wpływ na efektywność pracy układu. W przypadku zbyt małych pojemności będziemy mieli raczej do czynienia ze sprzęgłem hydraulicznym niż buforem ciepła, natomiast zbyt duży zbiornik buforowy będzie wymagał większej liczby cykli ładowania.