Podczas doboru kotła do nowego domu lub podczas modernizacji starszego budownictwa, należy się kierować kilkoma czynnikami. Podstawowym pytaniem jednak jest to, do czego dany kocioł ma służyć. Jeśli chodzi o efektywne ogrzewanie budynku i szybkie przygotowanie ciepłej wody użytkowej, dobrym wyborem może być kocioł gazowy kondensacyjny, jednofunkcyjny.
SPIS TREŚCI:
- Jak działa kocioł gazowy jednofunkcyjny – charakterystyka
- Jak dobrać kocioł gazowy jednofunkcyjny – Eksploatacja
- Wady i zalety kotła gazowego jednofunkcyjnego
- Kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny – Podsumowanie
Jak działa kocioł gazowy jednofunkcyjny – charakterystyka
Piec gazowy jednofunkcyjny nie posiada wymiennika ciepła. Efektem tego jest brak możliwości samodzielnego przygotowania ciepłej wody użytkowej przez kocioł. Alternatywą jest podłączenie do niego zasobnika z własnym wymiennikiem ciepła.
Budowa kotła gazowego jednofunkcyjnego
Budowa kotła gazowego jednofunkcyjnego jest dość prosta. Podstawowym elementem jest palnik (zazwyczaj cylindryczny). Oprócz niego ważnymi elementami każdego pieca gazowego jednofunkcyjnego są: regulator, naczynie wzbiorcze oraz pompa obiegowa z zaworem bezpieczeństwa.
Rodzaje kotła gazowego jednofunkcyjnego
Występują dwa warianty kotła gazowego jednofunkcyjnego: z otwartą komorą spalania oraz z zamkniętą komorą spalania. Piec może także występować zarówno, jako kocioł kondensacyjny jak i tradycyjny.
Jak dobrać kocioł gazowy jednofunkcyjny? Eksploatacja pieca gazowego
Kocioł jednofunkcyjny jest częstym rozwiązaniem w przypadku licznych rodzin lub dużych budynków, w których występują, co najmniej dwie łazienki. Taki dobór pozwala na ogrzewanie domu z wysoką sprawnością, a osobny zasobnik c.w.u. zapewnia komfortowy dostęp do ciepłej wody użytkowej. W takim rozwiązaniu można zastosować obieg cyrkulacyjny, który pomoże utrzymać zadaną temperaturę wody.
Podczas wyboru kotła gazowego warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i udogodnienia. Takim dodatkiem, z pewnością jest aktywna kontrola spalania, która podnosi sprawność kotła i generuje oszczędności. Kolejnym elementem, który warto zastosować to energooszczędna pompa. Dla osób lubiących gadżety świetnym rozwiązaniem będzie możliwość monitorowania i sterowania piecem za pomocą urządzeń mobilnych. W czasie zakupu kotła warto, również zwrócić uwagę na zakres mocy, w jakich dany produkt pracuje. Im większy zakres, tym efektywniej kocioł będzie w stanie się dostosować do potrzeb użytkownika.
Dowiedz się więcej: Zalety i wady ogrzewania gazowego
Oczywiście, w przypadku kotła, którego paliwem jest gaz, trzeba szczególny nacisk położyć na bezpieczeństwo. Piec gazowy powinien posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty dotyczące poziomu emisji CO2 i być regularnie serwisowany.
Wady i zalety kotła gazowego jednofunkcyjnego
Największą zaletą kotła jednofunkcyjnego z dodatkowym zasobnikiem, jest komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej. Temperatura wody jest stała i przede wszystkim nie wymaga długiego czasu oczekiwania po odkręceniu kurka (co ma miejsce w przypadku kotłów dwufunkcyjnych). Wysoka sprawność spalania i wygada podczas eksploatacji, rekompensują konieczność wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na zasobnik i osprzęt. Jednak wiąże się to z nieco wyższymi kosztami inwestycyjnymi.
Kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny – Podsumowanie
Kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny to przede wszystkim komfortowa eksploatacja. Możliwość szybkiego przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz utrzymania odpowiedniej temperatury, zadowoli każdego, kto stawia na wygodę. Przy dłuższej eksploatacji urządzeń, które po odkręceniu kurka z ciepłą wodą potrzebują kilku sekund, aby ją ogrzać, łatwo zauważyć różnicę i docenić działanie kotła jednofunkcyjnego.
Sprawdź też: Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny – charakterystyka
Niestety piec jednofunkcyjny wymaga przestrzeni, dlatego niezbędna do jego montażu jest wydzielona kotłownia. Aczkolwiek na rynku są już dostępne modele zabudowane, które świetnie nadają się do zamontowania wewnątrz danego pomieszczenia. A biorąc pod uwagę, że gaz nie generuje sadzy ani popiołu, zagospodarowanie kilku metrów nie powinno być problemem.