piątek, 29 marca
Shadow

Dotacje na wymianę ogrzewania i kolektory słoneczne dla mieszkańców Białegostoku

17 maja 2021 roku, mieszkańcy Białegostoku mają możliwość złożyć wnioski na dofinansowanie inwestycji związanej z ochroną środowiska. Na inwestycję to składa się wymiana starego ogrzewania oraz instalacja kolektorów słonecznych. Inwestycje te zostaną realizowane na podstawie zasad zdefiniowanych w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji dla Białegostoku. Na inwestycje związane z ochroną środowiska przeznaczono 345 tys. zł

Kto może ubiegać się o dotacje?

Wnioski o udzielenie dotacji na wymianę ogrzewania oraz instalację kolektorów słonecznych może ubiegać się każda osoba fizyczna.

Jaki jest cel dotacji?

Jak twierdzi zastępca prezydenta miasta Białystok – Adam Musiuk, Białystok należy do czystych miast, jednak zdarzają się dni, w których normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone. Sytuacja ta ma miejsce przede wszystkim na osiedlach domów jednorodzinnych, w których do ogrzewania budynków stosuje się jeszcze przestarzałe modele pieców węglowych tzw. „kopciuchy”. Przyczyniają się one do występowania przekroczonych norm zanieczyszczenia powietrza w Białymstoku. Celem jest zachęcenie inwestorów do skorzystania z dotacji i wymianę starych, nie-ekologicznych urządzeń grzewczych na nowoczesne i ekologiczne systemy grzewcze.

Na co przeznaczona jest dotacja?

Wnioskodawcy chcący uzyskać dotację są zobowiązani do realizacji inwestycji w terminie, zakresie i na zasadach określonych w umowie. Dotacje będą przyznawane do 45% poniesionych kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do kwoty 5 000 zł.

Miasto dofinansuje do:

  1. trwałej wymiany instalacji grzewczej opartej o paliwo stałe, polegającej na:
    – instalacji ogrzewania gazowego,
    – instalacji ogrzewania olejowego,
    – instalacji ogrzewania elektrycznego,
    – instalacji pompy ciepła,
    – podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej.
  2. zainstalowanie kolektorów słonecznych.\

Termin składania wniosków

Mieszkańcy Białegostoku mogą składać wnioski o chęć otrzymania dofinansowania tylko w terminie od 17.05.2021 do 16.07.2021.

Gdzie i jak składać wnioski?

Zainteresowani Białostoczaninie mogą składać deklaracje:

  • W Urzędzie Miejskim w Białymstoku (ul. Słonimska 1),
  • Drogą pocztową na adres: Urząd Miejski w Białymstoku, ul. Słonimska 1, 15-950 Białystok,
  • Korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej. Identyfikator ePUAP: UmwB, adres skrzynki podawczej: /UmwB/skrytka.

Kto ma największe szanse na otrzymanie dotacji?

Zgłoszenia będą analizowane pod kątem:

  • formalnym (właściwy formularz, poprawne wypełnienie wszystkich pozycji w formularzu, załączniki, podpis, itp.)
  • merytorycznym (kryteria efektu ekologicznego takie jak redukcja emisji pyłu PM10 oraz emisji CO2.

Jeżeli zdarzy się, że wnioskujący otrzymają taką samą ilość punktów z oceny merytorycznej, zostaną zastosowane kryteria społeczno – ekonomiczne. W tym przypadku zostaną brane pod uwagę wielodzietne gospodarstwa domowe, zastępcze, osoby pobierające świadczenia rodzinne oraz osoby niepełnosprawne.

Tutaj: https://www.bip.bialystok.pl/wladze/aktualnosci/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-o-udzielenie-dotacji-w-ramach-programu-ograniczania-niskiej-emisji-dla-miasta-bialegostoku-na-rok-2021.html można sprawdzić szczegółowe informacje związane z naborem oraz pobrać wszelkie dokumenty i wnioski.

Gorąco zachęcamy naszych czytelników do składania wniosków i chęci poprawy stanu powietrzna w naszym kraju. Wszelkie dostępne dotacje i dofinansowania to naprawdę świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, poprawę naszego życia i zwiększenie komfortu użytkowania, gdyż obecnie dostępne systemy grzewcze są zautomatyzowane i proste w obsłudze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *