piątek, 29 marca
Shadow

Optymalizacja kosztów ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji w domu

Rozwój technologiczny przyniósł branży budowlanej i instalacyjnej wiele rozwiązań, które pozytywnie wpływają na aspekty finansowe takich obszarów jak ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja. Są to główne składowe comiesięcznych rachunków. Dlatego też warto zadbać o optymalizację tych procesów. Jeżeli optymalizacja kosztów ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji to temat, który Cię interesuje, zachęcamy do przeczytania naszych sposobów.

Mężczyzna wykonujący obliczenia na kalkulatorze i notatki
Fot.: Olia Danilevich / Źródło: Pexels

SPIS TREŚCI:

Prawidłowe wykonanie projektu

Wszystkie powyższe procesy generują koszty wynikające z jednego czynnika: zapotrzebowania energetycznego budynku. Poziom takiego zapotrzebowania musi być bardzo precyzyjnie określony. Na tej podstawie dobiera się moc urządzenia grzewczego, klimatyzacji oraz wydajność wentylacji.

Na zapotrzebowanie energii cieplnej wpływa wiele czynników. Istotnym elementem jest izolacja ścian zewnętrznych. Przez przegrody nieprzezroczyste budynek traci sporo energii. Straty ciepła przez nieodpowiednio ocieplone ściany zewnętrzne mogą wynosić kilkadziesiąt procent.

Podobnie sytuacja wygląda ze stolarką otworową. W tym przypadku kluczowy jest współczynnik przenikania ciepła okien, bram i drzwi. Musi on być zgodny z obecnymi normami.

Sam dobór urządzeń grzewczych, klimatyzacyjnych oraz wentylacji to dopiero pierwszy krok. Drugim jest odpowiednie ustawienie parametrów ich pracy. Powinien to zrobić doświadczony fachowiec, zgodnie z zaleceniami producenta danego urządzenia.

Ogrzewanie a wentylacja

Bezpośredni wpływ na koszty ogrzewania ma także rodzaj zaprojektowanej wentylacji. W większości domów nadal pierwszym wyborem jest wentylacja grawitacyjna. Jednak udowodniono, że charakterystyka jej pracy może być przyczyną strat ciepła sięgających do kilkudziesięciu procent.

Doskonałą alternatywą jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Rekuperator to urządzenie wyposażone wymiennik krzyżowy. Dzięki niemu powietrze zasysane do domu jest ogrzewane przez to transportowane w drugą stronę. W taki sposób większa część energii pozostaje w budynku.

Jak zredukować rachunki za prąd?

Zużycie energii elektrycznej jest ściśle związane z ogrzewaniem domu, wentylacją i klimatyzacją. Każde z powyższych urządzeń jest zasilane prądem. Dzięki automatyzacji procesów możemy ustawić cykle działania każdego z wyżej wymienionych urządzeń w taki sposób, aby pracowały wtedy, kiedy energia elektryczna jest najtańsza.

Aby to jednak zrobić, musimy w pierwszej kolejności wybrać dostawcę prądu, który oferuje tak skonstruowane taryfy (np. Tauron i jego taryfa G13). W taki sposób, w wybranych godzinach dnia, energia elektryczna może być dla nas nawet dwukrotnie tańsza.

Rozwiązaniem, które gwarantuje regularne oszczędności, związane z energią elektryczną jest fotowoltaika. Obecnie jest to najczęściej wybierane odnawialne źródło energii przez Polaków. Posiadając własną elektrownię słoneczną, minimalizujemy pobór energii z sieci energetycznej. Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna może się zwrócić już po 5 latach. Wszystko, co zaoszczędzimy później, jest czystym zyskiem. Przeczytaj też: Panele fotowoltaiczne – moc i zasady doboru

Pamiętajmy, aby wybierać urządzenia o wysokiej klasie energetycznej. Mowa nie tylko o klimatyzatorach czy urządzeniach grzewczych, ale również o pozostałym wyposażeniu domu.

Serwis i odpowiedzialna eksploatacja urządzeń

Aby zoptymalizować koszty eksploatacyjne urządzeń grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, niezbędne jest regularne przeprowadzanie przeglądów. Tylko w taki sposób urządzenia zachowają niezawodność i wysoką wydajność. Pamiętajmy też o aspektach związanych z bezpieczeństwem. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń grzewczych (np. kotłów na paliwo stałe). Serwis urządzeń powinien być przeprowadzany przez osoby do tego uprawnione.

Ze swojej strony, możemy zadbać o stan techniczny urządzeń i instalacji (np. poprzez odpowietrzanie kaloryferów). Dodatkowo pamiętajmy o dobrych nawykach, które warto wprowadzać do swojej codzienności. Mowa o prostych czynnościach jak gaszenie światła w pomieszczeniu, kiedy z niego wychodzimy czy unikanie pozostawiania urządzeń w trybie stand-by.