poniedziałek, 9 grudnia
Shadow

Oczyszczanie powietrza w domu – sposoby

Kiedyś, aby oczyścić powietrze w domu wystarczyło otworzyć okno. Niestety z roku na rok poziom zanieczyszczenia jest coraz większy, dlatego obok domowych sposobów zaleca się skorzystanie z urządzeń, które pomogą nam usunąć z powietrza w domu nie tylko smog, ale także alergeny, grzyby, roztocza oraz opary środków chemicznych.

Wietrzenie mieszkania
Fot. Źródło: Tatiana by Pexels

Oczyszczenie powierza w domu, możemy podzielić na te naturalne połączone z działalnością człowieka oraz mechaniczne. Utrzymanie powietrza w dobrym stanie wymaga zmiany nawyków, zrezygnowania z palenia papierosów w domu, używania nienaturalnych świec zapachowych i kadzidełek czy ograniczenia korzystania z detergentów chemicznych. Co jeszcze możemy zrobić?

Naturalne i mechaniczne sposoby na oczyszczenia powietrza w domu

rosliny domowe pexels kate amos
Fot. Rośliny domowe oczyszczające powietrze | Źródło: Kate Amos by Pexels

Wietrzenie pomieszczeń i otaczanie się zielenią

Jednym z najprostszych sposobów na oczyszczenie powietrza w domu jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Natomiast w tym przypadku należy na bieżąco śledzić sytuację smogową i otwierać okna tylko wtedy, kiedy stężenie szkodliwych substancji jest jak najniższe. Unikajmy wietrzenia pomieszczeń, mieszkając przy ruchliwej ulicy lub w czasie pylenia drzew. Dobrym sposobem na oczyszczenie powietrza w domu jest także ustawienie w pokojach roślin o działaniu oczyszczającym. Palma, paproć czy skrzydłokwiat to gatunki, które usuwają z powietrza takie związki, jak: formaldehyd, ksylen, benzen i amoniak.

Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności i temperatury w pomieszczeniach

Bardzo ważny dla jakości powietrza w domu jest odpowiedni poziom nawilżenia i temperatura powietrza. Warto zadbać o to, aby w pomieszczeniach nie było zbyt gorąco – optymalna temperatura to ok. 21-22°C, a w sypialni nawet 18°C. Natomiast wilgotność powinna wynosić 40-60%. Jeśli nie jesteśmy w stanie uzyskać jej w sposób naturalny, warto zastosować nawilżacz powietrza.

Nawilżacz powietrza Maltec WT-400KW Aroma

Nawilżacz powietrza Maltec WT-400KW Aroma

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z funkcją aromaterapii

Cichy i energooszczędny

Mała wielkość wytwarzanych kropli (3 poziomy rozpylania mgły)

Tryb snu

Bezpieczny nawet w pokoju dziecięcym

Oczyszczacze powietrza

Naturalne sposoby na uzyskanie dobrego powietrza w domu zwykle nie wystarczą. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanicznego oczyszczacza powietrza. To urządzenie, które usuwa z powietrza składniki smogu, takie jak pyły PM2.5 i PM10, lotne związki organiczne (formaldehyd, beno(a)piren), tlenki NOX i SOX oraz niemal wszystkie alergeny, bakterie i wirusy, a także redukuje kurz i pyłki. Wyróżniamy kilka rodzajów oczyszczaczy powietrza, najpopularniejsze to m.in.:

  • oczyszczacze na smog
  • oczyszczacze dla alergików
  • oczyszczacze z nawilżaczem powietrza
  • oczyszczacze z lampą UV
  • oczyszczacze z jonizacją powierza.

Najważniejszym elementem urządzenia jest zastosowywany w nim filtr. Najczęściej stosuje się filtr HEPA (High Efficiency Particulate Absorber), który dostępny jest w klasach: E10, E11, E12, H13 i H14. To najskuteczniejszy filtr do oczyszczania powietrza z bakterii, wirusów czy mikroskopijnych pyłów (m.in. PM 2.5). Idealny dla alergików, dzieci i osób starszych. Ponadto dostępne są filtry węglowe, wodne, czy tkaninowe.

Więcej niż oczyszczacz – oczyszczacze powietrza z jonizatorem lub lampą UV

Dużą przewagą oczyszczaczy powietrza nad naturalnymi metodami oczyszczania powietrza w domu, są funkcje dodatkowe urządzenia, dzięki którym kompleksowo oczyścimy wnętrze domu. Pozwoli to zadbać o klimat, bez konieczności zakupu kilku urządzeń. Oczyszczacz powietrza z jonizatorem wydziela jony ujemne, co pozwoli zneutralizować wysoki poziom jonów dodatnich wytwarzanych przez urządzenia elektroniczne. Tym samym może zminimalizować zmęczenie i bóle głowy, powstające w wyniku działania silnych fal radiowych.

Ciekawym rozwiązaniem jest także oczyszczacz powietrza wyposażony dodatkowo w lampę UV. Eliminuje ona z filtrowanego powietrza roztocza, bakterie i wirusy. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w domu, w którym mieszkają alergicy, dzieci, osoby starczy czy ze schorzeniami układu oddechowego.

Oczyszczacz powietrza WEBER AIR W-A 101 – biały

Oczyszczacz powietrza z wysokowydajnym filtrem HEPA H13

Jonizator powietrza zapewniający świeże i czyste powietrze; sprzymierzeniec w walce z dolegliwościami astmy, alergii, nadciśnienia, migreny oraz bezsenności

Lampa UV zabijająca 99% bakterii w powietrzu

Wydajność do 230 m3/h

Oczyszczacz powietrza z jonizacją i lampą UV

Jak oczyścić powietrze w domu – podsumowanie

Czyste i świeże powietrze odpowiada nie tylko za lepsze zdrowie, ale także nasze samopoczucie. W obecnych czasach powietrze jest mocno zanieczyszczone już nie tylko w większych miastach. Dlatego tym bardziej warto zadbać zarówno o naturalne jak i mechaniczne sposoby oczyszczania powietrza w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *