niedziela, 24 września
Shadow

Pompy obiegowe do centralnego ogrzewania

Pompy obiegowe wspomagają rozprowadzenie cieczy do odbiorników w instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie prawidłowych parametrów pracy całego systemu. W większości przypadków pompa obiegowa to nieodłączna część nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania, dlatego bardzo ważny jest prawidłowy dobór tego urządzenia. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę pomp obiegowych i doradzamy, na co zwrócić uwagę podczas ich doboru.

SPIS TREŚCI:

Zasada działania i zastosowanie pomp obiegowych

Najczęściej stosowanym rodzajem ogrzewania są systemy pompowe (ciśnieniowe). W takich układach woda krąży między kotłem a grzejnikami (tradycyjnymi lub ogrzewaniem podłogowym). To właśnie w takich układach grzewczych, pompy obiegowe są wykorzystywane jako ich centralny punkt, którego zadaniem jest wytworzenie różnicy ciśnień. Zadaniem pompy obiegowej jest wtłoczenie wody do punktu instalacji położonego najdalej od kotła.

Obiegowe pompy centralnego ogrzewania działają na zasadzie przemiany energii kinetycznej cieczy na energię ciśnienia. Wirnik jest wprawiany w ruch przez silnik elektryczny. W efekcie następuje przyrost energii kinetycznej cieczy oraz jej ciśnienia, czyli energii potencjalnej. Dzięki spiralnemu korpusowi energia kinetyczna jest zamieniana w jeszcze większą energię potencjalną. Tak wytworzone ciśnienie wykorzystywane jest do przetransportowania cieczy przez obieg grzewczy.

Rodzaje pomp obiegowych

Pompa obiegowa IBO OHI do centralnego ogrzewania
Fot. Pompa obiegowa, cyrkulacyjna IBO OHI (bezdławicowa) – cena 160 zł brutto / źródło: https://swatt.pl/pl/pompa-obiegowa-cyrkulacyjna-ibo-ohi-pro-25-40180-180-mm-srubunki-16176

Pompy obiegowe do centralnego ogrzewania można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • pompy dławnicowe
  • pompy bezdławnicowe

Główną różnicę między oboma wariantami wyżej wymienionych pomp obiegowych stanowi konstrukcja urządzenia. Pompy bezdławnicowe wyposażone są w silnik, który jest na bieżąco omywany tłoczoną cieczą. Dzięki temu woda chłodzi jednostkę napędową, ograniczając ryzyko jej przegrzania i przeciążenia. W pompach dławnicowych jest całkowicie oddzielony od pompowanej cieczy.

Pompy bezdławnicowe zapewniają szybszy przepływ wody, co umożliwia zastosowanie przewodów rurowych o mniejszych przekrojach, a tym samym pozwala ograniczyć koszt instalacji grzewczej. Pompy dławnicowe natomiast zapewniają większą wydajność i wysokość podnoszenia, dlatego są częściej wykorzystywane w przemyśle.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę obiegową?

Wybierając pompę obiegową do instalacji centralnego ogrzewania, należy zwrócić uwagę na dwa parametry:

  • natężenie wody, którą pompa musi przepompować (Q/V) oraz
  • wysokości podnoszenia (H).

Obie wartości powinny wyznaczyć wydajność pompy obiegowej (w m3/h). Wydajność jest definiowana jako ilość wody, jaką pompa będzie w stanie podać do instalacji grzewczej w ciągu godziny. Wybór zbyt małej pompy spowoduje, że przepływ wody nie będzie wystarczający, natomiast wybór zbyt dużej pompy będzie się wiązał z hałasem w instalacji oraz wysokimi kosztami eksploatacji.

Ponadto pompę obiegową należy dostosować do naszej instalacji centralnego ogrzewania. Warto wybrać model pompy, który będzie miał możliwość automatycznego dopasowania parametrów pracy pompy do zmian zachodzących w instalacji hydraulicznej.