poniedziałek, 9 grudnia
Shadow

Biokominek — alternatywa dla tradycyjnego kominka

Wystrój wnętrza to coś, na co zwraca się coraz większą uwagę. Projektanci wnętrz mają w ostatnich latach sporo pracy, a ich klienci przywiązują uwagę do coraz drobniejszych szczegółów. Elementem, który stanowi główny punkt podczas doboru wystroju, jest z pewnością kominek.

Jest to świetny dodatek, który ma spełniać dwie funkcję: dawać ciepło i przyjemne efekty wizualne. Nowoczesna technologia grzewcza sprawia, że zapomina się o tej funkcji kominka i bardzo często jest on montowany tylko z tego drugiego powodu. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup biokominka. W dzisiejszym artykule chcemy porównać, czy biokominek to rzeczywiście świetna alternatywa dla tradycyjnego kominka? Przekonajmy się!

SPIS TREŚCI:

Biokominek vs kominek tradycyjny — porównanie

Jest wiele aspektów, które wpływają na to, co wybierzemy. Mimo że wizualnie, kominek tradycyjny i biokominek są bardzo podobne, jest szereg cech, którymi się różnią. Warto pamiętać, że podczas wyboru — oprócz przeznaczenia, należy wziąć pod uwagę również warunki mieszkaniowe oraz fundusze, które chcemy na niego przeznaczyć.


Dowiedz się więcej >> biokominek – jak działa?


Koszty

Jeśli mowa o funduszach, warto zaznaczyć, że biokominek jest tańszy niż kominek tradycyjny. Jeśli chodzi o utrzymanie, koszty są porównywalne. Ceny biokominka zaczynają się już od 400 zł, natomiast jego tradycyjna odmiana kominka jest, co najmniej trzy razy droższa. Do tego dochodzi koszt montażu, również wyższy w przypadku kominka tradycyjnego.

Montaż

Zamontowanie biokominka nie jest skomplikowane i można sobie z nim poradzić na własną rękę. Natomiast infrastruktura kominka tradycyjnego jest na tyle skomplikowana, że należy to powierzyć specjaliście, co generuje dodatkowe koszty. Należy pamiętać, że w przypadku kominka trzeba zagospodarować miejsce na opał np. w salonie, co często jest bardzo uciążliwe.

Kolejną zaletą i przewagą w tym momencie dla biokominków jest to, że nie ma praktycznie żadnych ograniczeń dotyczących miejsca montażu. Nie jest wymagany komin ani rury spalinowe, jak w przypadku kominka tradycyjnego. Dzięki temu biokominek można zamontować w biurach czy blokach, a nawet na tarasie.

Aspekty wizualne

Odnośnie aspektów wizualnych, tutaj przewagę ma kominek tradycyjny. Płomień jest żywszy i większy. Stwarza to zdecydowanie lepszy klimat niż w przypadku biokominka.

Ogrzewanie

Kolejnym aspektem, w którym kominek tradycyjny góruje nad biokominkiem, jest możliwość ogrzewania. Wersja bio jest w stanie nagrzać się porównywalnie do grzejnika, więc można ją potraktować, jako sporadyczne źródło dogrzania. Kominek tradycyjny o dużej mocy może ogrzać nawet kilka pomieszczeń, jednak rzadko jest używany, jako główne źródło ciepła.

Eksploatacja

Jeśli chodzi o obsługę obu rozwiązań w czasie eksploatacji, zdecydowanie mniej pracy jest przy biokominku. Przy obsłudze kominka tradycyjnego należy regularnie czyścić palenisko, przyłącze oraz zlecać czyszczenie przewodu dymowego i przeprowadzać przegląd okresowy uprawionemu mistrzowi kominiarskiemu. Co więcej, należy czyścić szybę z osadu specjalnymi preparatami. W przypadku biokominka wystarczy napełnić zbiornik bioetanolem i wyregulować płomień wedle potrzeb. Czyszczenie sprowadza się tylko do przetarcia papierem kuchennym elementów kominka.

Kominek tradycyjny czy biokominek — podsumowanie

Wybór kominka zależy tylko od indywidualnych preferencji i możliwości mieszkaniowych. Oba te typy bardzo dobrze spełniają swoje zadania. Decydując się na kominek tradycyjny, możemy liczyć na ciepło, charakterystyczny zapach i efekty wizualne.

Jeśli wybór padnie na biokominek, można liczyć na efekty wizualne, łatwość obsługi i montażu oraz nie nadszarpiemy tak budżetu domowego, jak w przypadku tradycyjnego rozwiązania, dzięki temu zostanie nam więcej pieniędzy w kieszeni. Bio kominek to opcja także dla wszystkich tych, którzy lubią klimat, który daje kominek, ale niestety ze względów infrastrukturalnych, nie mogą posiadać jego tradycyjnej wersji.