Kategorie
Technologie

Rodzaje grzejników i ich przeznaczenie

Ogrzewanie budynku za pomocą grzejników jest znane od wielu lat. Połączenie grzejnika z kotłem na paliwo stałe było podstawą ogrzewania domów w ubiegłym wieku. Dzisiaj, rozwiązanie to nie straciło na popularności, lecz rozwinęło się pod względem technologicznym. Mowa tu nie tylko o kotłach, a przede wszystkim właśnie o grzejnikach, które występują obecnie pod wieloma postaciami i są niezwykle wydajnym sposobem przekazywania ciepła. W dzisiejszym wpisie omówimy rodzaje grzejników i ich przeznaczenie.

Podział grzejników

Grzejniki można podzielić ze względu na wiele kryteriów. Podstawowy podział grzejników zależy od tego z jakiego materiału są wykonane. Tutaj wyróżniamy: grzejniki aluminiowe, stalowe oraz grzejniki żeliwne.

Urządzenia te można podzielić również ze względu na miejsce montażu (ścienne, kanałowe, pionowe, poziome, stojące) i sposób podłączenia (z podłączeniem bocznym, dolnym i krzyżowym).

Na budowę grzejników wpływ również to w jaki sposób oddają ciepło. W tym przypadku można wyróżnić grzejniki płytowe, konwektorowe i członowe.

Poza tym, grzejniki mogą być zasilane na różne sposoby. Najbardziej powszechne są grzejniki wodne. Alternatywą są urządzenia grzejne zasilane energią elektryczną oraz mieszane.

Najbardziej popularne grzejniki do domu

Grzejniki płytowe (stalowe) i członowe (aluminiowe)

W domach najczęściej można spotkać wodne grzejniki płytowe (stalowe) lub członowe (aluminiowe). Oba te warianty cechują się szybkim nagrzewaniem, dlatego też znalazły zastosowanie właśnie w gospodarstwach domowych. Można je wyposażyć w systemy automatyki, które pomogą kontrolować temperaturę w pomieszczeniach.

Fot.: Julian Hochgesang

Grzejniki żeliwne i konwektorowe

W starych domach można spotkać jeszcze grzejniki żeliwne, jednak jest to technologia, od której się odchodzi. Ciekawą alternatywą są miedziane grzejniki konwektorowe wykorzystujące grawitacyjny ruch powietrza, wynikający z różnicy temperatur. Są one popularne zarówno w domach jak i lokalach usługowych.

Grzejniki na podczerwień

Innowacją są grzejniki na podczerwień przetwarzające energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Nie ogrzewają one powietrza, lecz ściany, ludzi i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu.

A Ty jakie rodzaje grzejników posiadasz w swoim domu? Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią na temat grzejników. W szczególności ciekawią nas jak sprawdzają się grzejniki konwektorowe i grzejniki na podczerwień.


Fot. tyt.: Bernard Hermant

Warto sprawdzić: Hurtownia instalacyjno – hydrauliczna o szerokim asortymencie grzejników w atrakcyjnych cenach i nie tylko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *