Kategorie
Aktualności Finanse

Program „Czyste powietrze”. Jakie są zasady i kto może skorzystać?

Co roku w okresie jesienno-zimowym występuje bardzo duży problem smogu. Program „Czyste Powietrze” ma wspomóc walkę z emisją szkodliwych substancji do atmosfery, wypromować Odnawialne Źródła Energii oraz przyczynić się do płacenia niższych rachunków za ogrzewanie. Wejdź i dowiedz się więcej o założeniach programu, do kogo jest skierowany i ile można uzyskać dofinansowania.

Program „Czyste powietrze” powstał po to, aby zmniejszyć emisję pyłów i innych szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery. Dotyczy domów jednorodzinnych, które do ogrzewania budynku stosują stare piece i kotły c.o. oraz niskiej jakości paliwo.

Założeniem programu jest dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. W zakres ten wchodzi także przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku.

Program „Czyste Powietrze” oprócz oczywistych zalet związanych z ochroną środowiska, ma jeszcze jedną – generuje oszczędności. Wymiana źródła ogrzewania na nowe nie jest wystarczająca i efektywna bez zastosowania odpowiedniej izolacji domu. Wówczas ciepło będzie uciekało na zewnątrz. Dlatego niezbędne jest także wykonanie prac termomodernizacyjnych budynku. Połączenie tych dwóch aspektów pozwoli w najbliższych latach sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Do kogo skierowany jest program „Czyste Powietrze”?

Z programu „Czyste Powietrze” mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami i współwłaścicielami mieszkalnych domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą w budynkach jednorodzinnych.

Wysokość dofinansowania programu „Czyste Powietrze”

Korzystając z programu „Czyste Powietrze” można uzyskać częściowy zwrot poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt od którego zostanie liczone dofinansowanie wynosi 53 000 zł. Minimalny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to 7 000 zł. Natomiast wielkość dofinansowania z programu jest zależna od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy. Formą dofinansowania jest pożyczka lub dotacja.

Terminy:

Realizacja programu będzie odbywała się w latach 2018 – 2029 r. Podpisywanie umów będzie możliwe do 31.12.2027 r. Natomiast zakończenie wszystkich prac objętych umową musi zakończyć się do 30.06.2029 r.

Co obejmuje program dofinansowania „Czyste powietrze”?

Program przewiduje m.in.:

  • Wymianę starych pieców i kotłów c.o. oraz zakup nowych źródeł ciepła, które spełniają założenia programu
  • Wymianę okien i drzwi
  • Instalację odnawialnych źródeł ciepła – pompa ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne
  • Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
  • Docieplenia przegród budynku

Aktualizacje programu:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *